Akcija „Budžet po meri građana – i ti se pitaš“, treći put

Novembar mesec je i ove godine rezervisan za akciju „Budžet po meri građana – i ti se pitaš“. Kao i prethodne dve godine Bečejsko udruženje mladih u partnerstvu sa Opštinom Bečej organizuje proces glasanja građana za prioritete za investiranje iz dela lokalnog budžeta. Građani će imati prilike da se organizuju i da predlože određene probleme ili ideje da se prioritetno finansiraju iz budžeta.  Na konferenciji za štampu koja je organizovana tim povodom prisustvovali su Aleksandar Đekić, koordinator  akcije iz BUM-a, predsednik opštine Bečej Dragan Tošić i načelnica Odeljenja za privredu Opštine Bečej Sandra Popov.

Aleksandar Đekić, koordinator ove akcije iz BUM-a je rekao da su u prethodnim godinama dosta toga naučili kako da sprovedu ovakve akcije koje zahtevaju veliku participaciju građana i da su neke greške u organizaciji ove godine ispravili.

„U prethodnim godinama smo imali oko 30-tak predloga po mesnim zajednicama i mislim da ćemo ove godine to malo da smanjimo i sami smo ustanovili neke naše propuste jer smo stavljali na liste i neke prioritete koji nisu u nadležnosti opštine Bečej, nego su u pokrajinskoj ili republičkoj nadležnosti i nisu mogli da se finansiraju direktno iz lokalnog budžeta. Planiramo da do 10. novembra prikupljamo prioritete građana. Tokom celog novembra ćemo se baviti promocijom na javnim mestima, planiramo da organizujemo u svim naseljenim mestima naše opštine okrugle stolove na kojima je predviđeno da pored nas prisustvuju u predsednik opštine i načelnica Odeljenja za privredu. Nama je želja da direktno sa građanima u MZ pričamo o problemima i da se na licu mesta još jednom prođe kroz sve te predložene prioritete. Mi smo imali sa ovim okruglim stolovima prošle godine veoma dobro iskustvo, građani su veoma dobro informisani i imali smo veoma kvalitetne diskusije na temu budžeta i smatramo da je to dobar put da se građani što više uključe u ovakav proces. Predviđeno je da glasanje za prioritete u svim MZ bude 1. decembra i odmah nakon toga da organizujemo i prezentaciju i da rezultati budu već u ponedeljak.“ – rekao je Đekić

Aleksandar Đekić je najavio i javnu raspravu o budžetu, za 9. decembar u 17 časova. Uobičajeno je bilo da se javna rasprava održava svake godine ali uglavnom, do sada, na samom kraju decembra meseca, kad već praznici uzmu maha i kada je obično kasno da se nešto u tom samom predlogu budžeta i menja. Zanteresovanost je bila veoma slaba, posebno od strane građana kao pojedinaca jer većina onih koji su prisustvovali bili su tu po službenoj dužnosti (predstavnici javnih preduzeća, ustanova … korisnici budžeta). Ove godine javna rasprava je pomerena za početak decembra i videćemo da li će interesovanje biti veće.

Govoreći o postupku organizovanja akcije Đekić je dodao:

„Cilj nam je da uključimo što veći broj građana u sam participativan postupak, da se građani pitaju kako će da se koriste sredstva iz budžeta. Ovu akciju od početka realizujemo u saradnji sa Opštinom Bečej. Sa naše strane nama je bitno da informišemo građane o budžetu opštine, o formiranju budžeta o potrebi transparentnosti trošenja sredstava u budžetu. Smatramo da smo uspeli da sa prethodnim akcijama to pomerimo sa određene tačke, potpuno smo svesni da će biti potrebno još nekoliko godina kako bi uspeli da dostignemo nivo participacije kakav je predviđen ovim programom. Mislim da smo ovde uspostavili dobar model direktnog učestvovanja građana u procesu donošenje budžeta u saradnji sa lokalnom samoupravom i mislim da je on čak bolji od modela koji je sugerisala Stalna konferencija gradova i opština.“

Predsednik opštine Bečej, Dragan Tošić je govoreći o ovoj akciji govorio pre svega šta je ono što je od projekata koje su građani predložili i izglasali u ovoj godini i ostvareno:

Svake godine broj građana koji izlaze da glasaju za prioritete se povećava, bilo je dosta prioriteta koji su se poklopili i sa našim prioritetima od toga bilo je stvari koji smo uradili, postoje neki projekti koje nismo realno ni započeli, projekti koje smo započeli pa su u toku i ima nekih koje smo završili. Ovo je važno da građani znaju objektivne razloge zašto neke stvari koje su bile na listi za 2019. godinu nismo uspleli da realizujemo ili da završimo i da ćemo svakako ih uvrstiti u prioritete u 2020. godini. Videćemo koliko će biti sredstava u budžetu za ove svrhe jer je budžet za sledeću godinu u pripremi, u narednih desetak dana ćemo znati koja su to sredstva u pitanju. Nama je bitno ovo glasanje jer smo mi lokalna samouprava koja hoće da se bavi investicijama. Od onoga što je prošle godine bilo izglasano od strane građana pomenuću neke prioritete koje smo počeli da rešavamo i koji su u toku. Ove godine smo konačno potpisali ugovor za rekonstrukciju kompletne javne rasvete a to je u skoro svim MZ prošle godine bio prioritet. Mi ćemo svakako gledati da te krupne, krucijalne stvari uradimo. Ali nije uvek lako jer npr. za kompletnu rekonstrukciju Zelene ulice smo planirali da dobijemo 100% neophodnih sredstava od viših nivoa vlasti a onda su nam rekli da ćemo dobiti 70 posto. Morali smo da radimo rebalans budžeta zbog toga jer nije realno da ne prihtvatimo ta sredstva to znači da sad ipak moramo da obezbedimo preostalih 30 posto iz našeg budžeta i to su ti realni problemi koji se javljaju i zašto ne možemo uvek 100 procentno da planiramo budžet, jer mi možemo naš budžet da planiramo relativno precizno ali kada su u pitanju projekti i sredstva koja dolaze iz viših nivoa vlasti to je jako teško planirati i to i  koliko i kada će ona da stignu.“

Načelnica Sandra Popov je govorila o opredeljenju lokalne samouprave za investicije zbog toga što se najveći broj prioriteta koje su građani izglasavali prethodnih godina odnosilo na ulaganja u infrastrukturu.

„Jedan od glavnih poslova odeljenja koji ja vodim je planiranje i realizacija budžeta kada su u pitanju investicije, mi smo se rukovodili željama i potrebama naših građana u svim mesnim zajednicama: odeljenje je od 2012. godine pa do danas realizovalo oko 4 milijarde dinara investicija što je nekih 500 miliona na godišnjem nivou. Mi gledamo da konkurišemo na sve konkurse koji se rapisuju od viših nivoa vlasti i prolaznost nam je velika, oko 70 posto. To je oko 30 projekata na godišnjem nivou.“

Govoreći o konkretnim projektima koji su bili deo ovog procesa i koji su planirani za 2019. godinu, posebno govoreći o naseljenim mestima predsednik opštine Dragan Tošić je rekao:

„Jedan od najveći prioriteta bio je vodosnabdevanje u Mileševu/Drljanu, mi smo sada skoro na konkursu Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu  konkurisali za hlorinator koji poboljšava kvalitet vode i trebalo bi do kraja godine da počne izgradnja.  Što se tiče projekata u okviru infrastruktura za vodovod i kanalizaciju mogu da najavim da je Bečej uvršten kao jedan od devet opština koje je Vlada Srbije odlučila da kompltno pomogne izgradnju i rekonstrukciju vodovoda i kanalizacije u narednom periodu, tačnije u naredne tri, četiri godine. To je za nas bio veliki uspeh i mi ćemo sada krenuti u pripremu projektno tehničke dokumentacije, novac za tu dokumentaciju je ogroman i sada smo u fazi dogovora i pregovora da vidimo da li će i za to moći da se obezbedi novac iz viših nivoa vlasti, za te namene. Ako kažemo sada da ćemo preko ovih projekata uspeti da uradimo kompletno vodu i kanalizaciju na celoj teritoriji opštine Bečej to zvuči nestvarno ali ćemo to kroz ovaj program Vlade to sigurno uraditi. Mi imamo odličnu fabriku vode i kvalitet vode u Bečeju je odličan ali postoje delovi Bečeja gde je vodovodna mreža loša, stare su cevi koju moramo menjati, to je ogroman posao i mi sami kao opština to iz sopstvenog budžeta verovatno nikada ne bi mogli da uradimo. Što se tiče Bačkog Petrovog Sela tamo sad radimo ulice,u ovom trenutku 5-6 ulica, postavili smo tamo i nova autobuska stajališta i još niz nekih stvari koji su oni onda tražili.  U Gradištu su bili najskromniji i zato mislim da bi trebalo da budu prioritet. Tamo smo obećali  dečija igrališta i uradili smo jedno, još jedno je u planu i završili smo plažu.“

Predsednik opštine Dragan Tošić je govoreći o tome koliko je moguće da se svi izglasani prioriteti urade u toku jedne godine rekao:

„Mi nemamo para da sve sredimo odjednom pa na ovaj način pitamo građane šta žele i spremni smo da kažemo da nešto nismo uradili jer nije bilo mogućnosti. Možda smo i mi pogrešno procenili u šta da investiramo i mogu slobodno reći da verovatno nećemo ni ove godine moći sve da uradimo. Čak ni ono što uvrstimo u budžet ali bitno je da mi znamo šta oni žele da se uradi.“

Načelnica Sandra Popov je dodala da je uočljivo da većina izglasanih prioriteta su potencijalno dugogodišnji projekti jer su to velike, kapitalne investicije, za koje nije realno očekivati da se realizuju za godinu dana jer uglavnom je prvo neophodno obezbediti projektno tehničke dokumentacije, pa onda vreme za konkurisanje kod viših nivoa vlasti, pa za raspisivanje javnih nabavki. Prema njenim rečima bilo bi dobro da sada u ovom ciklusu građani biraju prioritete koji su malo svedeniji, konkretniji.

Kompletan izveštaj o realizaciji projekata sa prošlogodišnje liste:

budzet po meri gradjana 2018