БУМ: Чишћење „Зелене табле“
Пре тачно десет година на иницијативу Одсека заштите животне средине и просторног планирања општине Бечеј и Еколошког удружења Бечеј постављена је „зелена табла“ на већ постојећу огласну таблу на згради старог биоскопа „Козара“. Тамо где су некада стајали плакати за биоскопске представе било је предвиђено да се изложе плакати за најаве догађаја, инфографички прикази и други информативни штампани материјал који је везан за заштиту животне средине и неопходне информације важне за јавност а тичу се еколошког стања у општини Бечеј. Таблу је требало да „пуне“ како само ово општинско одељење тако и цивилне организације које се баве овим темама. То је била основна идеја која очигледно није заживела. У међувремену и сама зграда биоскопа је продата и сада када је у приватном власништу она се полако урушава без неке назнаке да ће ускоро бити реконструисана или обновљена. У самом центру Бечеја тако добили смо још једно потенцијално сметлиште и здравствено веома проблематичан простор као што је то била зграда задужбине Богдана Дунђерског скоро две деценије.
Парадоксално на овој згради, у стању у којем се она тренутно налази, требало би да стоји „зелена табла“ за обавештавање јавности о еколошким проблемима у нашој општини. Има у томе потенцијално интересантне симболике.
У сваком случају почетна идеја је, судећи по стању табле, одавно заборављена па је тако осим што није било никаквих информација или плаката на њој, у катанцем закључаном жичаном кавезу била је одређена и количина смећа. Остатак биоскопске табле је у сличном стању.
Ових дана прича о загађености ваздуха у општини Бечеј (као и у целој Србији) донекле је актуализовала читав проблем необавештености јавности на дневном нивоу о тренутним параметрима према којима се процењује степен здравствене угожености становништва од загађења.
Иако је интернет донекле заменио било какву информативну комуникацију јавних и других установа са становништвом ипак постоји и даље одређен број грађана до којих ове информације не стижу.
Бечејско удружење младих је поводом 4. новембра, Светског дана климатских промена, организовало акцију уређења ове „Зелене табле“ са циљем да поново покрену иницијативу да се ова табла користи за обавештавање јавности о проблемима који се тичу загађења животне средине али и о позитивним акцијама које могу да доприносе побољшању еколошког стања у општини Бечеј.
– О „Зеленој табли“ већ дужи период није вођено рачуна, што се може видети по смећу и прљавштини која је краси. Уз помоћ Одсека за заштиту животне средине општине Бечеј, који је и поставио таблу намењену зеленим темама, дошли смо до кључа и добили могућност да је улепшамо. Након што смо завршили нашу малу радну акцију, грађани ће сада на табли пронаћи едукативне плакате који ће их информисати о климатским променама, последицама, узроцима и решењима, каже Оливера Марић испред БУМ-а.