Општина Бечеј и „Потисје-Бечеј“ доо: Нови контејнери за биоразградиви отпад
Министарство заштите животне средине донирало је општини Бечеј 108 зелених контејнера од 1100 литара за биоразградиви отпад као део пројекта за изградњу будуће трансфер станице и компостилишта. Члан Општинског већа за привреду и заштиту животне средине Драган Ковачев и директор предузећа „Потисје-Бечеј“ Золтан Фејеш данас су новинарима на конференцији за штампу представили овај пројекат. Контејнери су тренутно смештени на депонији у Ботри.
„Донација ових контејнера је само наставак сарадње локалне самоуправе и Министарства јер треба подсетити грађане да смо пре неколико месеци уз њихову помоћ санирали и дивљу депонију у Милешеву која је била огромна по запремини смећа, 28 хиљада тона. Ова градска депонија на којој смо сада је на крају свог животног века и већ је у поступку изналажење алтернативног решења али било где да наставимо одлагање отпада, на некој следећој депонији, мораћемо се потрудити да те количине буду што мање. Предвиђена је изградња трансфер станице где ће се вршити раздвајање отпада, стакла, пета амбалаже и другог отпада који може да се рециклира и искористи укључујући и биоразградиви. На овај начин знатно ће се смањити она количина отпада која би се односила на депонију. Трансфер станица је велика инвестиција која је значајна по самом обиму за локалну самоуправи и ту се такође надамо да ћемо имати помоћ од стране поменутог Министарства.“ – рекао је Драган Ковачев.
Директор предузећа „Потисје-Бечеј“, Золтан Фејеш је рекао да су ови зелени контејнери Ови саставни део тог пројекта изградње будуће трансфер станице и да је у оквиру те станице предвиђена изградња и компостилишта.
„Ми сваког месеца вршимо анализу отпада и просечно негде од 44 до 48 посто је биоразградиви отпад и баштенски отпад. За то ће нам након изградње компостилишта бити потребно негде око 1200 контејнера који ће бити постављени у нашој општини. Ово су први контејнери за то.“ – рекао је Фејеш.
Директор Фејеш је такође рекао да трансфер станица још увек није почела да се гради али да их то очекује ускоро и то чим се одреди локација за њу. Поред потраге за локацијом тренутно се ради и ревалоризација буџета за ову инвестицију јер првобитно је била процена да ће све то коштати око 1.6 милиона евра али су се околности промениле па је тако драстично поскупљење грађевинског материјала, електро материјала и свих осталих трошкова резултирало и тиме да је потребно да се уради поновна процена трошкова који су сад озбиљно већи. Иако је директор Золтан Фејеш пре месец-две најавио да ће комплетна трансфер станица бити изграђена до краја ове године померили су се и ти рокови али још увек стоји да би изградња требало да почне до краја године.
Драган Ковачев је такође напоменуо да за изградњу ове трансфер станицу тренутно је највећи проблем одабир локације јер сада имају више варијанти у плану. У локалној самоуправи тренутно се раде анализе јер свака локација због своје близине или удаљености утиче на укупне трошкове одлагања и транспорта отпада и да је најважније да се ти трошкови оптимализују.
Директор предузећа „Потисје-Бечеј“ додао је да је најмањи проблем сама изградња јер она максимално може да траје око 90 радних дана али да је за припрему документације како пројектне тако и за откуп или евентуално уподобљавања државног грађевинског земљишта потребно барем годину дана.
Золтан Фејеш је такође најавио и да ће се ово предузеће, након постављања ових зелених контејнера за биоразградиви отпад уз већ постојеће жуте за рециклажу у граду и у селима, потрудити да формирају тзв „рециклажна острва“, да око њих посаде дрвеће и зеленило, да естетизују простор и да их истовремено заштите од ветра и ширења непријатних мириса.