Друштво

Covid-19: Периодични извештај (26. априла – 10. маја)

У Србији је број заражених полако се усталио на неколико стотина дневно и не очекује се у следеће две недеље да може доћи  до неке веће ескалације, још увек епидемија није потпуно завршена али је стање стабилно на нивоу уобичајене епидемије грипа. Сличан тренд је и у Бечеју на дневном нивоу обично је негде три до четири новозаражених . Укупна цифра је нешто мало већа него у претходне две недеље, 63 нових случајева је забележено.  Смањење бележи и број активних случајева и сад је 35.  Смањио се и број оних који се јављају у ковид амбуланту са сумњом да су заражени па је тако за две недеље 289 тестираних грађана бечејске општине. У овом тренутку је 7795 наших суграђана у Бечеју прележало ковид од почетка пандемије. У ове две недеље, на жалост, било је и хоспитализованих особа због вируса и то чак 6 али није регистрован ниједан случај деце оболеле од ковида. Да поновимо и обавештење Дома здравља да су маске у медицинским установама и даље обавезне. 

У Србији ће, према проценама државног Штаба корону третирати као ендемску болест највероватније већ следеће године тј. када прођу још две фазе, пролеће-лето, и јесен-зима. Тада се више неће водити евиденција и пребројавање заражених, и неће бити обавезна изолација. За сада карантин више не није на снази у Србији, али је изолација и даље обавезна, без обзира на то што у неким земљама постоје назнаке да ће бити промена када су мере у питању.

Да подсетимо који су симптоми овог соја вируса и када треба да се обратите лекару и урадите тест. Пацијенти се углавном жале на болове у телу и умор. То је уочено посебно код код припадника млађе генерације, чак више него код старијих. Потреба за болничким лечењем је мања, за сада. Поред тога омикрон сој има сличне симптоме као и обичан сезонски грип и прехлада тј. температура, кашаљ и цурење носа.