ОШ „Петефи Шандор“: Представљена бојанка „Бечеј у Обоји“
У Градском музеју у Бечеју је крајем прошле недеље представљен јединствен пројекат који је реализовала школа „Петефи Шандор“ уз подршку Градског музеја. Ова школа је кроз рад ПефиАрт секција ученика школе и наставника осмислила и реализовала израду бојанке које је посвећена знаменитостима Бечеја.
Овај пројекат је изазвао велику заинтересованост публике, сала је била пуна током промоције. На промоцији су говорили о овој књизи директорка школе Габријела Потребић Тежер, наставници који су учествовали у изради, директор Градског музеја Акош Тојзан и кустос историчар Немања Карапанџић.
Ова бојанка/књига је урађена на четири језика, на српском, мађарском, енглеском и немачком језику, описи свих цртежа/илустрација и приче налазе се у самој књизи али такође сви који желе могу и да прате објашњења онлајн са очитаног QR кода за све странице.
У овој бојанки су рађене илустрације на основу фотографија које су урадила два бивша ученика школе „Петефи Шандор“, Флоријан Батор и Алекс Киш. Они су, како кажу, добили задатак и изашли на терен и фотографисали све битне знаменитости у граду, обишли су и Фантаст и Тису и Шлајз и центар града. Од свих локација које су посетили и фотографисали одабрано је 18 и на основу њих је урађено 18 илустрација и прикупљено и написано исто толико занимљивих прича о њима. Све ово заједно било је је плод обимног тимског рада наставника и ученика.
Бојанка „Бечеј у Обоји“, дакле, садржи 18 одабраних илустрација нашег града које се могу обојити, што је увек занимљива активност за већину клинаца, али се може и читати као сликовница. У књизи странице и илустрације за бојење су посвећене Градској кући, црквеним здањима у центру града, Градском музеју, Тиси …
За сада ова бојанка штампана је у Штампарији Лукс у 500 примерака. Ово је како каже ауторкси тим прва оваква публикација и већ сада је у припреми и друга јер је доста објеката који су завредили да се нађу на страницама бојанке изостављено.
Наставница ликовне културе у школи, Магдолна Шандор каже да је ова идеја проистекла на секцији пре свега из потребе да деца упознају свој град. У граду, како каже, постоји доста зграда и објеката које деца не познају а које завређују пажњу. Осим тога нагласила је да ће ове квалитетна илустрације бити коришћене и за друге пројекте у оквиру секције, за штампање разних брошура, употребних предмета као што су шоље и др.
„Овај пројекат је реализован са циљем неговања културне баштине нашег града. Поносни смо што је резултат овог пројекта специфична сликовница која је пријемчива и најмлађим суграђанима нашег града и на најбољи начин репрезентује и популаризује културу сећања. Бечеј је мултиетнички и мултикултурални град са дугом традицијом, одабрани објекти који су приказани у сликовнци су објекти поред који свакодневно пролазимо али их често занемарујемо. Надамо се да ће наш пројекат указати на њихов значај. Имамо и за циљ да покажемо колико негујемо и колико смо захвални личностима из наше прошлости али и да укажемо не само на национални и историјски значај грађевина него и свакако њихову културно-уметничку суштину. Пошто има пуно објеката од велике важности у нашем граду, ово је само почетак и планирамо и наставак пројекта“ – рекла је након презентације наставница историје Милена Гостовић.
Оно што читав овај пројекат издваја је пре свега прилагођен садржај за децу јер ово нису само туристички предмети који су занимљиви за оне који посете наш град, за одрасле, ово је пре свега намењено деци да се на занимљив и приступачан начин упознају са локалном историјом, са културним вредностима у граду. Књига је намењена како за домаће клинце тако и за о не који посете наш град за организоване посете и екскурзије.