Општина Бечеј: Почетак школске године
Ове школске године у први разред основне школе уписало се 319 ученика, од тога 180 ученика ће своје школовање започети на српском наставном језику а 139 на мађарском.
Делегација општине Бечеј на челу са председником општине др Вуком Радојевићем посетила је првог дана ОШ „Север Ђуркић“, ПУ „Лабуд Пејовић“ и Економско-трговинску школу. На конференцији за новинаре која је одржана у сва три објекта које је посетила општинска делегација било је речи и о капиталним улагањима у поједине школске објекте али и генерално у образовање и активности које се односе на бригу о деци и образовну политику и улогу Општине Бечеј која је и оснивач свих образовних институција на територији општине.
У „Северу“ су том приликом првацима подељене „прварице“ тј мали поклони за почетак школе у виду прслука за саобраћај и нешто школског прибора, ови пакети припремљени су у сарадњи са општинским саветом за безбедност саобраћаја. „Прварице“ су добили сви прваци у свим школама на територији општине Бечеј.
Све школе на територији општине Бечеј посебно су одржале свечане пријеме првака и то неколико дана раније пред сам почетак школске године. Званично за све њих школа је почела 2. септембра када су сели у школске клупе. За све прваке Општина Бечеј је ове године, као новину, издвојила средства у износу од 4 милиона динара за куповину уџбеника тако да су за прваке ове године уџбеници били бесплатни.
„ Сигуран сам да је то велики искорак, помоћ и подршка породицама. Намера нам је да у наредном периоду проширимо обухват ове мере и на ученике старијих разреда, другог, трећег и четвртог разреда. Сигуран сам да ћемо пронаћи модел и финансијска средства за те намене“ – рекао је председник општине Бечеј.
„Као неко ко долази из сфере високог образовања свестан сам неопходности улагања у објекте и подизања квалитета боравка у школским и предшколским установама. За ОШ „Север Ђуркић“ смо обезбедили средства из Покрајине у висини од 5,2 милиона динара за реконструкцију објекта који се налази у непосредној близини школе, јер постоји потреба за проширењем капацитета. Прва фаза подразумева реконструкцију крова и санитарних чворова, а у перспективи тамо би требало да буду три нове учионице. Из Министарства правде обезбеђено је близу 500.000 динара за набаву опреме за три учионице. По први пут испред школе на главном улазу постоји капија и ограда, што би требало да допринесе повећању безбедности“, рекао је председник општине Бечеј.
Општина Бечеј је добила додатна 32 милиона динара за реконструкцију објекта ШОСО „Братство“ у улици Ђуре Јакшића, поред 157 милиона динара који је Покрајинска влада доделила за те намене прошле године.
„Прошле године смо након спроведених формално-правних процедура, на јавној набавци добили најповољнију понуду и она је значајно превазилазила финансијски износ који је био опредељен за реконструкцију. Из тог разлога, у договору са Покрајинском владом, приступили смо препројектовању, односно резвизији постојећег пројекта. Након ребаланса покрајинског буџета добили смо додатна 32 милиона динара за те намене“ – рекао је др Вук Радојевић.
Почетак школске године почео је и у ПУ „Лабуд Пејовић“ за малишане као и у средњим школама на територији општине Бечеј.
Једна од значајнијих новина од ове године је да је вртић за све грађане општине Бечеј бесплатан. Ова услуга се од сада финансира из буџета општине Бечеј, за чега је у буџету издвојено 30 милиона динара.
Након обиласка установе и објекта у Герберовој улици, за чију реконструкцију је Министарство просвете обезбедило 3,5 милиона, председник општине је изразио задовољство што ће вртић добити додатни простор где ће бити смештене две васпитно-образовне групе, чиме ће се растеретити рад у централном објекту.
„Ове године имамо 329 новоуписане деце, што је за 25 више него прошле године. Поносан сам јер смо од прошле године по први пут увели меру подршке породицама, а то је бесплатан вртић за сву децу на територији општине Бечеј. Поред тога, важно је континуирано улагање у објекте предшколске установе. Објекат у Герберовој улици који се реконструише средствима Министарства просвете допринеће квалитетнијем раду и организацији установе. Поред тога, обезбедили смо 2,5 милиона динара за опремање тог објекта и око 1,5 милиона динара за дидактичка средства и ИКТ опрему“ – рекао је др Вук Радојевић.
Он је додао да су у сарадњи са Покрајинским секретаријатом за спорт и омладину набављени нови реквизити за фискултурну салу у „Колибрију“. Посебно је истакао инвестиције које је локална самоуправа реализовала из сопствених средстава.
„Током године смо уложили око 1,7 милиона динара у замену прозора, ламината, нових креветића, постељине, обуће за запослене, клима уређаја, у све оно што је у датом моменту било неопходно како би процес несметано функционисао. Наставићемо са улагањима и у наредном периоду, а данас сам са директором разговарао о приоритетима установе и о томе у шта да усмеримо средства“.
Општина Бечеј припрема два пројекта који се односе на реконструкцију и унапређење услова у којима деца бораве у вртићима, наводећи да ће локална самоуправа уз обезбеђења сопствена средства, подршку потражити и код виших нивоа власти.
Такође од ове године уведен је и бесплатан превоз за ђаке из насељених места општине Бечеј који се школују у бечејским средњим школама. Број уписаних ученика у први разред средње школе ове године је 327 (према званичној евиденцији са сајта Моја школа), од тога Гимназију је уписало 99 ученика, Економско-трговинску школу 126 ученика а Техничку школу 102 ученика. У Гимназији су капацитети скоро у потпуности попуњени (остало је још само 5 места на Општем смеру на мађарском језику), док је у Економској и Техничкој школи остало више места на појединим профилима непопуњено.
„До сада су сви они имали регресиране цене месечних карата за превоз. Међутим, сада смо увели бесплатан превоз за све наше ученике који похађају средње школе у Бечеју. За то смо обезбедили близу 11 милиона динара, ако томе додамо средства која се издвајају за стипендије ученика и студената, онда долазимо до цифре од око 25 милиона динара. Поред тога, за бесплатан вртић за више од 1.000 деце определили смо око 30 милиона динара“ – рекао је др Радојевић приликом посете Економско-трговинској школи.
Он је такође подсетио и на то да је у претходних неколико година било значајних улагања у објекат и учила у Економској школи. Од уређења учионица, куповине опреме, одржавање зграде и реконструкције крова урађено је доста тога на побољшању услова за рад у овој школи. Зграда школе је једна од најстаријих грађевина на територији Бечеја па су била потребна већа улагања у инфраструктуру школе. Само за последње улагање, за реконструкцију крова, је Покрајински секретаријат је обезбедио 13,6 милиона динара, а локална самоуправа 3,4 милиона. Данас Економско-трговинску школу у Бечеју похађа 410 ученика, у 22 одељења.