Породица Мирић производи каљеве пећи
У потрази за старим занатлијама наишли смо на једну уметнику породицу, породицу Мирић. Миливоје и Милица се од деведесетих година баве осликавањем ситне керамике и производњом каљевих пећи. У разговору за лист Бечејских дана, Милица нам је открила како је све почело, али смо такође сазнали могуће разлоге зашто је здравије грејати се на дрва уместо клима уређаја.
Израда ситне керамике, био је њихов први занат
„Каљеве пећи смо почели да радимо нешто после производње керамике, јер смо својевермено од деведесете године почели да радимо ситну керамику, понети идејом „ФИТ“-a. Миливоје и ја смо радили у фирми за произвдњу фасадне опеке и тераца, на одељењу за керамику. Ми смо тамо у ствари научили занат. Радили смо ситну керамику, снабдевали смо робне куће „Београд“, тада је квалитет трбало бити задовољавајућ да би могао да снабдеваш робну кућу „Београд“. То је била робна кућа која је била широм земље распрострањена“, присетила се Милица Мирић.
Током њиховог рада у „ФИТ“-у, један од највећих пројеката за који су били задужени Миливоје и Милица, била је изградња стубова у тадашњој Белој Лађи, где је сада хотел ресторан Златна Обала.
„Миливојев нацрт је био усвојен у Београду. Дешава се то да је 25. октобра он позван у резерву, ратно стање је било. Калупе и моделе је припремио, тако да сам ја те рељефе могла сама да радим. Кад се Миливоје вратио, ја сам већ урадила шездесет елемената, а њему сам оставила само један. Голубију главу, јер је Миливоје тада цртао голубове, то је био његов потпис. Ја сам оскликавала цвеће, па је сунцокрет био мој знак.“
Након што се квалитетна роба почала мењати једнократном, Мирићи почињу са израдом каљевих пећи.
Производња каљевих пећи
Миливоје Мирић био је задужен за целокупну изградњу каљевих пећи, док је Милица пекла и осликавала каљеве. Неко време је пећи градио заједно са сином Игором, али услед Миливојеве болести, изградњу каљевих пећи сада врши само њихов син, а припрему и даље ради наша саговорница.
„Миливоје је све радио. Сад наш син гради пећи; да ли су то наше пећи које смо ми произвели, или имате каљеву пећ коју треба да прерадите, порушите или преместите. То све ми радимо“, рекла је Мирић, а напослетку открила колико траје сама производња.
„Рецимо сада кад би неко затражио пећ, може за два месеца да је добије. Зашто? Зато што ја треба да направим шликер, течност која се исушује да би се добила глина за обликовање. Онда се утискују елементи. Суше, обрађују, пеку једном. Онда се глазирају, пеку други пут, осликавају и пеку трећи пут.“
Како сазнајемо каљеви се пеку од 960 степени до 1200 степени, а производња таје толико пошто се сваки елемент производи појединачно. Они такође остављају могућност купцима да сами одаберу дизајн пећи. Милица се присетила занимљиве анегдоте од једног купца, која се десила још док је Миливоје био задужен за изградњу.
„Миливоје је ишао дотле, да је тражио у глазурама нијансу, док купац није рекао да жели ту боју. Он је кроз шалу говорио; могу човече и тебе да направим само нећеш знати да причаш.“
Иначе, уколико сте заинтересовани да у свом дому имате пећ коју праве Мирићи, цена каља (елемента) је осам евра,а уградња три и по евра.
„У случају да нема неки каљ, или је разбијен, онда смо ми ту да направимо и то“, истакла је Милица.
Поруџбина има, али не као пре
Каљеве пећи Мирића могу се наћи у Белој Цркви, Обреновцу, по целој Војводини, али према речима наше саговорнице, поруџбина нема као у ‚златно доба.‘
„Има поруџбина али није то оно што је некад било, у оном златном добу. То је сад помодарство да људи притисну дугме и неће да мисле о огреву или било чему. Они се греју на гас и климу.“
Она је објаснила зашто је, по њеном мишљењу, здравије грејати се каљевом пећи:
„Каљева пећ не исушује ваздух, а свако друго грејно тело исушује ваздух. Пре неки дан сам нашла неког лекара, који објашњава шта значи имати климу, колико она бактерија има у себи.. Каљева пећ користи само један ваздух. Чистимо кућу без обзира на дрва и пепео.“
О породици Мирић, наставићемо да говоримо неком другом приликом, с обрзиром на то да се и унуци Миливоја и Милице баве уметношћу. А кад смо код чишћења, потрудићемо се да, у наредном периоду, пронађемо оџачара да нам исприча нешто о свом занату.
Слика каљеве пећи у издвојеној слици: Фјсбук страница Милице Мирић