„Дечија недеља“: Сумирање постигнутих резултата
Након завршене „Дечије недеље“ која је ове године била организована почетком октобра организациони тим ове манифестације је одржао је радни састанак са циљем да сумира резултате овогодишње „Дечије недеље“ али и да најави организацију наредних активности које се надовезују на ову велику годишњу манифестацију која је намењена деци.
Овим скупом који је организован у Општини Бечеј председавала је председница Друштва пријатеља деце које је и главни организатор „Дечије недеље“ већ скоро две деценије. Оно што је карактеристично за организацију ових програма је да је највећи део плод веома успешне и веома раширене међусекторске сарадње у оквиру широке заједнце. „Дечију недељу“ заједнички организују и у њој са великим бројем програма учествују све образовне установе на територији општине као и здравствене службе, правосудни органи, установе културе, социјалне установе као и веома велик број организације цивилног сектора и привредних предузећа.
У току овогодишње „Дечије недеље“ током 5 дана колико је трајала манифестације било је само 75 међусекторских активности, оне школске и интерне активности нису ни бројане јер их је било мноштво. Баш из овог разлога и чињенице да је тако велики број акција синхронизовано био организован успешно на овом састанку су и организатори али присутни сарадници изразили задовољство да је све протекло веома успешно.
Као коорганизатори и сарадници овом састанку присуствовало је око двадесетак представника образовних установа, представника општинских служби из месних заједница и канцеларија, школских парламената као и представници донатора и др.
Урађена је током састанка и кратка анализа постигнутих резултата у смислу реализације циљева ове манифестације, које су теме стављене у фокус током програма, које су успешне кампање и програми реализовани али и који су били мањи проблеми у организацији и пропусти. Урађена је и процена ефекта ове „Дечије недеље“ у односу на основни циљ подизања свести о важности поштовања дечијих права у оквиру заједнице, који су резултати у том смислу постигнути али и где су уочени проблеми које би требало у нерадном периоду решавати.
Током ове „Дечије недеље“ фокус је као и претходних година био и на подизању капацитета организација и установа у заједници у хуманитарним програмима, успостављању свеопште климе солидарности, толеранције и емпатије посебно код деце али и код одраслих који су такође корисници овог пројекта, као образовни кадар или као родитељи.
Једна од акција која сад већ дуже време континуирано траје а започињу сваке године свој циклус током „Дечије недеље“ је акција „Деца деци“. Током овог програма деца сама прикупљају помоћ за децу и своје другаре који живе у материјално тешким животним условима. На ову акцију са сваке године надовезује акција „Буди и ти неком Деда Мраз“. Ова хуманитарна акција коју спроводи такође Друштво пријатеља деце сваке године прикупи преко 600 дечијих индивидуално форматираних пакета помоћи како за децу тако и целе породице у виду обуће, одеће, школског прибора, хигијенских потрепштина, играчака и делом класичних пакетића са слаткишима и храном. Цео тај систем је већ одавно прилично добро уигран али као и увек недостаје и волонтера па и средстава јер је сваке године све више деце на списку којима је потребна помоћ.
У овом тренутку подаци говоре да скоро 1000 деце у општини Бечеј живи на доњој граници сиромаштва, да су потребе за оваквим акцијама све веће. Друштво тренутно на списку који је формиран у сарадњи са Центром за социјални рад има преко 600 деце. За њих је током наредна два месеца потребно припремити пакете.
Недостатак средства, али и донација је ове године више него очигледан. Чак и само финансирање „Дечије недеље“ ове године је било упитно. Као део пројекта у претходном периоду бар тај део са финансирањем одржавања „Дечије недеље“ био је подржан из буџета општине. Овога пута то је решено тек након завршетка манифестације, ретроактивно па је Друштво пријатеља деце финансирало већину активности из сопствених средстава или кроз волонтерски рад свих ангажованих сарадника и једним делом из донација.
У сваком случају, рачуна се да ће ове године бити донекле умањен и фонд за припрему пакета за децу којима је помоћ потребна и ту се, за сада рачуна, искључиво на донације грађана самих. Ове донације од стране грађана општине Бечеј ће се, као и претходних година, у виду чисте и очуване одеће и обуће као и школског прибора и играчака од средине октобра па све до краја новембра или почетка децембра прикупљати сваког уторка од 9 до 15 часова у Дечијем центру у Главној улици број 46.
Како је речено на састанку највећи број деце којима су пакети помоћи за новогодишње празнике потребни је лоциран у Трећој Месној заједници и Бачком Петровом Селу (ту се налази све укупно око половина деце са спискова). У Бачком Петровом Селу Друштво пријатеља деце координише ову акцију са Бечејским удружењем младих који покривају Бачко Петрово Село (са скоро 200 индивидуалних пакета помоћи).
Током састанка организатора „Дечије недеље“ најављена је и договорена и организација овогодишњег конкурса „Нај, нај Дечије недеље“ која се већ дужи низ година реализује у сарадњи са Књижаром „Призма-93“. И ове године образовне установе ће имати прилику да пошаљу своје радове у виду кратких филмова и презентација које ће бити оцењивање од стране жирија. Тема је и овог пута такође произашла из организације „Дечије недеље“ и то је „Како се уважавају права деце у локалној заједници“. Биће оцењиван квалитет радова и тимски рад ученика и наставника.
Ове године су организатори за 20. новембар поводом обележавања Међународног Дана детета решили да организују и саветовање на тему препрека и анализе стања у различитим секторима који се односе на заштиту права деце уз широко учешће служби, установа и организација из заједнице. У циљу да пренебрегну сада већ веома видљив недостатак координације али и укупног годишњег сумирања података које су се прикупљали у оквиру израде годишњег извештаја који је општина Бечеј иницирала, а који је био интегрални део плана реализације Локалног плана акције за децу, ово саветовање би требало да надомести проблем недостатка правих и мерљивих података о стању права деце у општини Бечеј. Овај догађај замишљен је да се током рада овог форума излистају сви проблеми, колико је то могуће, који се односе на заштиту дечијих права у оквиру свих сектора рада са децом, од здравствене заштите, из области рада образовних установа, кроз рад установа културе и цивилног сектора, спорта, правосудних органа који третирају децу са поремећајима понашање, стање свеукупне безбедности деце, материјалне угрожености, сиромаштва и др.
Све ове акције биће благовремено најављене да могу да буду и медијски пропраћене и да јавност буде обавештена о успешности и резултатима ових акција.