ВестиДруштво

БУМ: Употреба нових технологија и вештачке интелигенције у јавним набавкама

Бечејско удружење младих учествовало је на националној конференцији „Отворени подаци – Отворене могућности“ која је реализована у оквиру пројекта „Utilizing Open Data as a tool for greater Competition, Participation and Reforms in the Public Procurements in the WB6 counties” који финансира Open Society Foundations Western Balkans.

На овој конференцији у Београду Бечејско удружење младих представило је нове алате у вези са употребом нових технологија и вештачке интелигенције у јавним набавкама, а представљена је компаративна анализа „Јавне набавке и отворени подаци на Западном Балкану“.

Државни секретар у Министарству науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије проф. др Мирослав Трајановић отворио је овај скуп.

Један од кључних закључака конференције јесте да је потребно размотрити развијање заједничких алата за јавне набавке који се заснивају на отвореним подацима, што би био кључни корак ка стварању транспарентног, ефикасног и правичног окружења за економски развој региона.

Поред тога на конференцији је закључено да би се, усклађивањем законских оквира, имплементацијом јединствених платформи и ангажовањем заинтересованих страна, могле обезбедити једнаке могућности за све понуђаче на конкурентном и интегрисаном регионалном тржишту.

Истакнуто је да је у Србији, као и у региону, неопходно радити на даљој стандардизацији података. Поред тога, потребно је размотрити потребе малих и средњих предузећа за учешће на регионалном тржишту јавних набавки и у складу са тим обезбедити услове. Да би се унапредио систем отворених података неопходне су даље едукације на свим нивоима и разматрање могућности увођења data officer-a у институцијама различитог нивоа.

Међу панелистима били су Александар Линц Ђорђевић, члан Савет за вештачку интелигенцију Републике Србије и Немања Ненадић, Транспарентност Србија.

На конференцији су, поред наведених, учествовали и Матија Златар, председник Тима за отворену науку Србије, Андреја Глушчевић, Канцеларија за информационе технологије и електронску управу, Сања Аризановић, Програм Уједињених нација за развој и проф. др Ђорђе Кривокапић, Факултет организационих наука.