Гимназија Бечеј: Ученици и професори из Румуније и Шпаније у посети
У Гимназији Бечеј је протекле недеље у оквиру Etviningи и Erazmus plus пројекта „Coding a healthier future“ боравило19 ученика и 4 професорке из Шпаније и Румуније. Они су били смештени код ученика наше гимназије шест дана и заједно са њима учествовали у занимљивим радионицама, излетима и другим активностима везаним за тему пројекта. Централна тема ове мобилности је промоција менталног и физичког здравља младих (well-being).
Већ првог дана боравка су заједно учествовали у уметничким радионицама, упознали су се са вештинама грнчарства и такмичили у изради логоа пројекта. Такође првог дана обишли су и град, прошетали до центра, до Тисе, обишли жуте бунаре.
За уторак и среду били су организовани излети у Суботицу и Нови Сад. Суботицу су обишли уз помоћ локалног водича, као и Нови Сад. У главном граду Војводине обишли су кеј, Петроварадинску тврђаву и Зграду владе АПВ.
Обишли су најлепшу Градску кућу у Србији и другу највећу синагогу у Европи. У пратњи водича су се упознали са архитектонским бисерима и најважнијим историјским догађајима Суботице. Научили су и пуно о мултикултуралности Војводине током посете Парламенту, а гимназијалци у улози водича откривали су им најзначајнија културно-историјска места у граду.
За четвртак је било предвиђено дружење и серијал радионица у самој школи, снимали су подкасте у Радио Гимназији, био је организован и дебатни клуб. Једна од веома популарних активности и на претходним мобилностима била је и презентације аутентичне хране из нашег региона али и из земаља гостију, Румуније и Шпаније, и на крају је увече било организовано дружење са породицама у којима су гости боравили. Након посете Градској кући и спортских активности наши гости су данас учествовали у занимљивој дебати „Are mental health issues romanticized in contemporary popular culture?” у којој су ученици у међународним екипама износили аргументе и контрааргументе на ову актуелну тему
Последњег дана мобилности организован је био квиз за госте „Шта знаш о Србији?“. Тога дана организоване су и активности о физичком и менталном здрављу младих у школама, емитовање видео радова које су снимали током посете и заједничка евалуација свих активности током мобилности у Гимназији Бечеј. Poslednji dan su posvetili I smišljanju slogana projekta i evaluaciji aktivnosti. Internacionalne ekipe učenika su pripremile kratke filmove o svojim doživljajima a domaćini su ih iznenadili zanimljivim kvizom.
Током ове посете, тачније током новембра месеца Гимназију су красиле заставе разних земаља. Ученик Алекса Батинић пасионирани је колекционар застава и љубитељ географије. Он је изложио неке од својих застава у ходницима школе, такође је и одржао предавања ученицима гимназије, као и гостима из иностранства о карактеристикама застава и тако их ближе упознао са разноврсношћу и занимљивостима застава као и науком која их проучава – вексилологијом.