ÓbecseВестиПолитикаСервис

7. седница СО Бечеј: Усвојен буџет за 2025. годину

На 7. седници СО Бечеј која је одржана у понедељак 23. децембра усвојен је буџет за 2025. годину. Предлог буџета образложио је др Вук Радојевић, Игор Киш је у име СВМ рекао да ће подржати буџет. Опозициони одборници „Само локално“ нису подржали буџет за 2025. годин из разлога који су наведени били и на јавној расправи о буџету.

Последња седница СО Бечеј у овој години започела је на предлог председника СО Бечеј Игора Киша са минутом ћутања за петнаест погинулих 1. новембра у несрећи при паду надстрешнице на згради новосадске железничке станице.

Након тога су скаути у велику салу општине Бечеј донели Витлејемски Пламен мира који симболише заједништво, сигурност, међусобно поверење. Игор Киш је преузео пламен од представника скаута. Након овог ритуала Скупштна је започела са радом

Одборници су такође потврдили и именовање нове одборнице из одборничке групе Српске напредне странке након оставке Биљане Јовановић која је пре неколико дана постављена на место директорке Дома здравља Бечеј.

Нова одборница из СНС је Жаклина Васић.

На овој седници су именовани и неки нови чланови Општинске изборне комисије. Такође именовани су и нови директори и то Туристичке организације Бечеј Едвин Ференц и директор Спортског центра (односно УСКАО „Ђорђе Предин – Баџа“) Милан Оњин, досадашњи директор Туристичке организације Бечеј.

Одборници су изгласали и продају парцеле у власништву Општине Бечеј под бројем 7961/5 у улици ЈНА 59 која је продата Сањи Вујчић из Радичевића и то за цену од 660.000 динара. Парцела је њива прве класе у грађевинском подручју величине 1300 метара квадратних. Такође је дата на продају и општинска парцела под бројем 7238 која се налази у улици Серво Михаља са две зграде на парцели укупне површине нешто преко 1000 метара квадратних. Почетна цена је 776.086 динара. Ово је уједно била и последња седница СО Бечеј у овој години.


Одржана јавна расправа о буџету

У уторак 17. децембра у великој сали Општине Бечеј са почетком у 19 часова одржана је јавна расправа о нацрту буџета општине Бечеј за 2025. годину. У сали је осим новинара било још око десетак заинтересованих грађана и један део запослених у јавним предузећима и Општинској управи. Најважнији финансијски документ општине Бечеј представили су председник општине Бечеј др Вук Радојевић и начелница за финансије Сандра Попов уз асистенцију заменице начелника Општинске управе Светлане Вулетић и начелника Одељења за привреду, улагања, локални економски развој и заштиту животне средине Виђенка Вујиновића.

Начелница финансија је саопштила да укупни планирани приходи и примања буџета износе 2.136.828.514 динара, од чега највећи део, 2.009.711.967 динара, чине средства из буџета општине.

Према структури прихода, највеће учешће имају порески приходи са 1,39 милијарди динара, што чини 76,45% укупних прихода. Најзначајнији је порез на доходак, добит и капиталне добитке који износи 884,9 милиона динара, при чему само порез на зараде учествује са 744,5 милиона динара. Порез на имовину планиран је у износу од 443,2 милиона динара.

Значајну ставку представљају трансфери од других нивоа власти у укупном износу од 249,3 милиона динара. Од тога, 154,6 милиона динара су ненаменска средства од АП Војводине, док су капитални трансфери од покрајине планирани у износу од 58,9 милиона динара.

Приходи од имовине планирани су у износу од 105,5 милиона динара, од чега највећи део чине приходи од закупа непокретности и земљишта. Од осталих прихода, значајно је поменути да су примања од продаје нефинансијске имовине планирана у износу од 8,8 милиона динара.

У структури буџета планирана су и пренета средства из претходне године у износу од 312,3 милиона динара, док су приходи буџетских корисника из осталих извора планирани у износу од 32,3 милиона динара, а приходи из извора других нивоа власти у износу од 94,7 милиона динара.

Скупштина општине Бечеј планира укупне расходе и издатке у 2025. години у износу од 2,13 милијарди динара. Према структури расхода, највећи део средстава опредељен је за текуће расходе који чине 76,49% укупног буџета.

У оквиру текућих расхода, који износе 1,63 милијарде динара, највеће ставке су: Коришћење услуга и роба: 682,4 милиона динара (31,93% буџета), расходи за запослене: 472,3 милиона динара (22,11%), Донације и трансфери: 237,4 милиона динара (11,11%), Значајна средства издвојена су и за: субвенције јавним предузећима: 105,3 милиона динара, Социјалну заштиту: 78,1 милион динара, остале расходе: 55,1 милион динара. Анализа програмског буџета показује да су највећа средства опредељена за: програм опште услуге локалне самоуправе: 529,1 милион динара, функционисање локалне самоуправе: 403 милиона динара,  месне заједнице: 39,2 милиона динара, текућа буџетска резерва: 38,9 милиона динара, образовање: основно образовање: 290,6 милиона динара, предшколско васпитање: 285,2 милиона динара, средње образовање: 65,3 милиона динара, социјална и дечија заштита: 148,4 милиона динара, једнократне помоћи: 42,8 милиона динара, додатна социјална заштита: 46,8 милиона динара, комунална делатност: 142,7 милиона динара (одржавање јавних зелених површина: 48,6 милиона динара, зоохигијена: 28 милиона динара, јавно осветљење: 22 милиона динара), пољопривреда и рурални развој: 133,4 милиона динара, уклањање дивљих депонија: 65,9 милиона динара, подршка пољопривредној политици: 43,9 милиона динараЗначајна средства планирана су и за спорт и омладину (131,7 милиона динара), културу и информисање (120,1 милион динара), као и за енергетску ефикасност (75,2 милиона динара). За сервисирање јавног дуга опредељено је 22,8 милиона динара, док је за текућу буџетску резерву планирано 38,9 милиона динара.

Након тих основних података председник општине је представио структуру буџета, углавном је образложио позиције буџета који се односе на инвестиције као и неке социјалне програме. Његово излагање трајало је око 45 минута.

Он је нагласио да је већи део буџета који се односи на инвестиције „наслеђен“ из ове године, да се већ од самог почетка 2025. године и почетка реализације буџета за наредну годину настављају пројекти који су или у фази реализације или ће почети већ у првим месецима нове 2025. године.

Такође било је речи и о деловима буџета који се односе и на социјалне програме као и буџета за образовање. Програме из области образовања посебно је нагласио јер се иновације у буџетским ставкама које су започете ове године настављају и у следећој години (бесплатан вртић, превоз за средњошколце и студенте и сл.).

На крају излагања у оквиру јавне расправе одвојено је време и за питања од стране медија и присутних грађана. Строга правила која су одређена за обраћање „из публике“ и лимитирање времена на само 5 минута изазвала су негодовање појединих грађана али и припадника медија.

На самом почетку одборник СО Бечеј Милан Бокун је поставио питање због чега је поново Нацрт буџета објављен на сајту општине без поштовања законског рока, односно није остављено довољно времена грађанима да прочитају овај документ и да се припреме за расправу.

Наиме, предлог буџета је објављен на сајту општине 24 часа пред саму расправу.

Према Статуту општине рок би требало да буде 15 дана.

Председник општине је рекао да се на јавној расправи „расправља“ само о делу буџета који се односи на инвестиције (да то пише и у Статуту) и да је већина тих програма и расправа у некој форми обављена у оквиру акције „Буџет по мери грађана“ у разговору са грађанима по месним заједницама.

Такође представници медија поставили су и питање председнику општине Бечеј о расподели средстава за медије у наредној години. Наиме, ове године 90 посто средстава намењених медијским пројектима је скинуто са тог конта, односно распоређено је на конкурсима само 10 посто средства за медије а највећи део је распоређен медијским кућама по уговору преко јавних набавки и то углавном за медије који нису локални.

Председник др Вук Радојевић је рекао да ће се разматрати по ком моделу и на који начин ће бити распоређених средства за медије у наредној години али је додао да су та средства повећана за 2 милиона динара.

Да подсетимо и надлежно министарство је дало препоруку локалним самоуправама да се средства за медијске пројекте доделе преко конкурса како је то био случај и претходних година, осим ове 2024. године.