Друштво

Бечејска Гимназија у Erasmus+ програму: И Пољска за крај

Путовањем у Пољску групе од шесторо ученика и двоје наставника прошле недеље, Гимназија у Бечеју је успешно окончала учешће у Erasmus+ програму посвећеном води. Осим наших гимназијалаца, у програму су учествовали и ученици из Финске, Турске, Пољске и Шпаније. Иза њих је пет сусрета, при чему је сваки пут друга школа била домаћин и обрађивала се друга тема у вези са водом.

Осим да путују, ученици су имали драгоцену прилику да из прве руке упознају културу живљења у различитим земљама проводећи пет дана у породици ученика-домаћина. Наравно, и да се друже са вршњацима из других држава, унапређују познавање енглеског језика, а имали су и прилику да креирају и презентују различите пројектне радове користећи савремене едукативне платформе и алатке.

„За мене је ова размена једно ново, значајно искуство“, каже Алекса Пантић (III1) поводом путовања у Пољску. „Искористио сам могућност да упознам нову земљу, нове људе, нову културу и начин живота у тој земљи. Нова пријатељства су ми оставила највећи утисак, као и породица у којој сам одсео. Истакао бих град Варшаву као европску метрополу која ме је својим грађевинама и лепотом одушевила.“

У наставку читајте дневник путовања који су гимназијалци писали током боравка у Пољској.

(30. мај) Преподне смо провели у школи домаћина у Пулавију названој по пољској књижевници Марији Домбровској. Успешно смо представили наше пројектне радове пред осталим ученицима, а затим обишли школу. Потом смо са другарима из Пољске, Финске, Турске и Шпаније посетили палату Чарторски, први стални музеј у Пољској, где су нас у врту дочекали за фотографисање расположени паунови. Импресивно здање породице Чарторски крије богату и на моменте веома необичну збирку експоната!

*

(31. мај) Данас смо се ближе упознали са најтрагичнијим раздобљем пољске прошлости – посетили смо нацистички концентрациони логор Мајданек. Застрашујуће бодљикаве жице, осматрачнице, бараке, гасне коморе и крематоријум оставили су на све нас дубоки утисак пијетета за небројене жртве и наде да се нешто слично никад не понови. Поподневне часове провели смо разгледајући знаменитости питорескног старог града у Лублину.

*

(1. јун) У оквиру пројектних активности посетили смо постројење за пречишћавање отпадних вода на периферији Пулавија. Осим што смо се упознали са вишеструким значајем таквог погона, схватили смо и колико посао у њему није увек лак (види наш селфи). Након слободног времена у Пулавију отишли смо до школе домаћина на традиционални интернационални оброк где је свака земља представила своју кухињу. Пробали смо свакојаке ђаконије, слане и слатке, и уживали свим чулима!

*

(2. јун) Данас смо посетили Кажимјеж Долни, према водичевим речима најромантичнији град не само у Лублинском војводству, већ у читавој Пољској. Прошетали смо се живописним старим „rynekom“ (тргом), упознали се са богатом културом некадашње јеврејске заједнице. И као што је у Лублину градска маскота коза, овде је то кип пса за кога су везане различите легенде и сујеверја, баш како то туристи воле. Између осталог обишли смо католичку цркву са најстаријим оргуљама у Пољској, као и остатке утврђења које је подигао пољски владар Кажимјеж (Казимир III Велики) по коме је град и добио име. Посету маленом, а знаменитостима крцатом Кажимјежу завршили смо пловидбом Вислом, најдужом пољском реком, с којом ћемо се дружити и сутра када стигнемо у Варшаву.

*

(3-5. јун) Узвикнули смо „Do widzenia!“ Пулавију, опростили се од љубазних пољских домаћина и нових пријатеља из четири земље, и упутили се возом ка Варшави (неко од ученика је набројао сва превозна средства која смо користили током путовања по Пољској, поједини ученици по први пут: аутобус, туристички комби, такси, авион, брод, воз, метро). А Варшава је прича за себе! Метропола пријатне, неретко карневалске атмосфере, препуна паркова и знаменитости обновљених након Другог светског рата. Обишли смо Палату културе и науке, најмонументалнију грађевину Варшаве, тргове у старом граду, прошпартали тзв. Краљевском рутом све до импозантног парка Лазјенки. Потражили смо споменике Марије Склодовске Кири (посетили смо и њој посвећен музеј), Коперника и Шопена, пољских великана науке и културе. Успели смо да пронађемо и једну од музичких клупа разбацаних по граду које свирају Шопенове класике. За све то време одвијао се мали квиз из опште културе – ученици су одговарали на питања која су наставници постављали спонтано, подстакнути призорима током шетње – од теме абортуса у Пољској, преко jazz-а, до коперниканске револуције. Нема шта, искуство за памћење за све нас!

Више о самом пројекту можете пронаћи на следећем линку:

https://sites.google.com/iessacolomina.es/erasmuswater/erasmus-water

И.К.