БУМ: Пројекат „Окрени причу“ о вршњачком насиљу
Бечејско удружење младих је протекле недеље организовало конференцију за медије поводом представљања пројекта „Окрени причу: Заједно против вршњачког насиља на територији општине Бечеј“ који је финансијски подржао Кабинет министарке без портфеља задужене за родну равноправност, борбу против насиља над женама и економско оснаживање жена.
Присутнима су се обратили директорка Центра за социјални рад Бечеј Ивона Божовић, заменик председника општине Бечеј Дане Мандић и Александар Ђекић испред БУМ-а који су представили актуелности и изазове у области менталног здравља младих, као и кључне активности на овом пројекту.
За Бечејско удружење младих, овај пројекат представља наставак добре сарадње цивилног сектора, Центра за социјални рад и локалне самоуправе општине Бечеј, рекао је Александар Ђекић.
Директорка Центра за социјални рад Бечеј истакла је висок степен заинтересованости младих за пројекте ове врсте, а посебно за активности психолошког саветовалишта. Заменик председника општине Бечеј изразио је спремност локалне самоуправе за даљу сарадњу са организацијама цивилног сектора у циљу побољшања положаја младих.
Све активности у оквиру овог пројекта биће реализоване у току јануара и фебриара месеца
Неке од активности које су на овој конференцији за новинаре најављене:
- Уводна конференција за медије и презентовање пројектних активности јавности у којој учествују представници БУМ, заменик председника општине Бечеј, директорка ЦСР, саветница у Саветовалишту, представник кабинета министарке ТБЦ
- Реализација промотивне кампање, дистрибуција промотивних материјала
- Реализација психолошког саветовалишта у Бечеју, Бачком Градишту и Бачком Петровом Селу
- Реализација четвородневног тренинга за вршњачке едукаторе у области превенције вршњачког насиља
- Реализација уличног перформанса у Бечеју
- Реализација мултисекторског округлог стола
- Продукција четири подкаст емисије о превенцији вршњачког насиља.
Гости у емисијама, представници ОПЕНС, представник Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог, представници младих, експерти, психолошкињеВршњачко насиље као горућа тема нашег друштва јавља се у све млађем узрасту, каракеришу га туча, вређања, вербално и психичко насиље, понижења на друштвеним мрежама…
Дешава се у школама и може трајно да утиче на живот детета.Према подацима Групе за заштиту од насиља и дискриминације при Министарству просвете, науке и технолошког развоја можемо видети да је најзаступљеније вербално насиље – вређање, сплеткарење, давање погрдних имена, исмевање, оговарање, ширење лажи, али је присутно и ударање, отимање, сексуално узнемиравање, снимање без нечијег пристанка и слање узнемирујућих СМС порука.
Битно је на време уочити проблеме, едуковати родитеље, као и кадар који дирекно ради са вршиоцима и децом која насиље трпе. Важно је и санкционисање насиља, како не би испало да је оно допуштено или чак пожељно.
Такође, поред оваквих облика едукације, и све већа медијска пажња доприноси ширењу свести о постојању вршњачког насиља, што може бити позитиван пример у сузбијању истог.
Веома је важно да се код деце почне са подизањем свести од раног узраста и едуковати их о техникама ненасилне комуникације, облицима насиља, начинима испољавања насиља и његовим ефектима на жртве и посматраче насиља и зашто је важно говорити о томе.