Друштво

COVID-19: Периодични извештај (од 15. фебруара до 1. марта)

Током претходне две недеље ковид епидемија је у целој земљи па и у Бечеју полако је почела да јењава јер се број заражених вратио на око двадесетак. И број заражене деце се према статистици Штаба драстично смањио у односу на прошли период. Током овог двонедељног периода било је 206 заражених што је скоро пет пута мање него у претходном извештају. Тренутно је Бечеју регистровано 438 активних случајева што је знатно мање смањење у односу на претходни период периодичног извештаја посебно кад се узме у обзир чињеница да је по новом систему скраћен период изолација па самим тим и „бројање“ активних случајева. У
току овог периода је број тестираних је био 719. У овом тренутку је 7471 наших суграђана у Бечеју прележало ковид од почетка пандемије. Мало се смањио и број хоспитализованих, ипак, према наводима лекара и стручних лица, омикрон сој поприма јачи облик и све је заразнији и у том смислу треба бити више на опрезу,
посебно када су старије особе у питању. Тренутно у болницама и на хоспитализацији је 18 нових пацијената из наше општине. Од 21. октобра из штаба смо почели да добијамо и извештај о томе колико је званично деце тестирано и позитивно на корона вирус и у овом периоду број заражене деце је опао. Школе су се у току
овог периода одлуком др
жавног Штаба вратиле на редовну наставу непосредно у учионицама и за основне и за средње школе. За претходне четири недеље према информацијама из Штаба 17 деце је и званично регистровано да су оболели од ковида. Према саопштењима из државног штаба тренутно је најдоминантнији
омикрон сој вируса.

Да подсетимо, Светска здравствена организација саопштава да нема информација које би сугерисале да се симптоми омикрона разликују од оних код других варијанти – тако да на кашаљ, грозницу и губитак укуса или мириса и даље треба обратити пажњу.  Умор, екстремни умор је један од симптома који свакако издваја
овај нови сој. Симптоми код заражени особа до сада су били другачији и блажи. Пацијенти се углавном жале на болове у телу и умор. То је уочено посебно код код припадника млађе генерације, чак више него код старијих. Потреба за болничким лечењем је мања, за сада. Поред тога омикрон сој има сличне симптоме као и обичан сезонски грип и прехлада тј. температура, кашаљ и цурење носа.

Податке о вакцинацији добили смо од Дома здравља. Имунизација становништва се наставља и тренутно је
интересовање веома слабо. Да поновимо: из Дома здравља и даље апелују да се грађани пријаве и вакцинишу. Из ове установе такође поручују да вакцина има довољно и то свих произвођача. Укупно до почетка ове недеље датих вакцина је 33.431(+ 606 за претходни период), од тога првих доза 12.730 (+29), других доза 12.450 (+49), а трећих доза 8.251(+169). Дакле, у последње две недеље је подељено само 29 првих доза што је знатно смањен број у односу на претходни период. До сада је подељено и 1545 вакцина против
сезонског грипа.


Ублажена ковид правила за туристичка путовања

Европско веће препоручило је чланицама Европске уније да од наредног месеца укину захтеве за тестирањима и карантином за путнике који су примили одобрене вакцине. Државе чланице Европске уније усагласиле су се да ублаже правила за туристичка путовања у ЕУ блок за путнике који су вакцинисани против корона вируса или су се опоравили од COVID-19.

Путници који су примили другу дозу вакцине у року од најмање од 14 дана или не више од 270 дана пре доласка, или они који су примили трећу дозу, имаће право на туристичку посету, као и они путници који су се опоравили од COVID-19 у року од 180 дана пре путовања.

Европска комисија такође је препоручила и да се тестирања нити било какви додатни захтеви не примјењују на децу млађу од шест година у пратњи одраслих.Шта то значи за нас: За земље које нису чланице Уније још увек нека рестриктивна правила важе али се процењују и мењају у складу и са развојем ситуације, тачније броја случајева (да ли је у порасту или паду) али и од тога када и којим тачно вакцинама су потенцијални путници вакцинисани односно када су прележали корону.

Савет ЕУ усвојио је крајем фебруара и ажурирану препоруку о привременим ограничењима на путовања која нису од кључног значаја у ЕУ и примењиваће се од 1. марта. Како се истиче, рестрикције због ковида ће се примењивати у складу са ситуацијом у трећој земљи и индивидуалним статусом особе која путује.

Чланице ЕУ, наводи се, треба да дозволе неесенцијална путовања особама вакцинисаним вакцинама одобреним од стране ЕУ или Светске здравствене организације (СЗО), онима који су се опоравили од ковида и свим особама које путује из земље са ЕУ листе. Додаје се да се за неке од путника могу применити додатне мере,попут PCR тестирања пре путовања.Државе чланице треба да укину привремена ограничења на путовања у ЕУ која нису неопходна особама вакцинисаним одобреним од ЕУ или СЗО вакцинама под условом да су примиле последњу дозу примарне вакцинације најмање 14 и не више од 270 дана пре доласка или су добили ‘бустер“, наводи Савет ЕУ. Такође чланице треба да укину привремена ограничења на неесенцијама путовања људима који су прележали ковид у року од 180 дана пре пута у ЕУ.

Када је реч о особама вакцинисаним вакцинама одобреним од стране СЗО, чланице могу да траже негативан PCR тест урађен најраније 72 сата пре поласка на пут и могу применити додатне мере, као што су карантин или изолација. Додаје се да би негативан PCR тест могао да буде потребан и особама које су се опоравиле од ковида, као и онима који су вакцинисани у ЕУ одобреним вакцинама али немају ЕУ сертификат или његов еквивалент. У саопштењу Савета ЕУ наводи се и да деци између шест и 18 година која испуњавају услове за одрасле треба дозволити да путују.

Да би се по новим правилима укинула ограничења за све путнике из одређене треће земље, услов је 100 случајева ковида на 100.000 људи у последњих 14 дана (претходно 75 случајева).

Повећан је и број када је реч о тестирању на недељном нивоу, са 300 на 600 на 100.000 људи.Остали важећи критеријуми примењиваће се и даље, укључујући стабилан и падајући тренд нових случајева, четири процента позитивних од свих тестираних, напредовање вакцинације, укупан одговор земље на пандемију, присуство соја који посебно забрињава.Како се наводи, нове препоруке су уведене као одговор на развој пандемије, растући број вакцинација и „бустер“ доза и признавање све већег броја сертификата трећих земаља као еквивалентних дигиталном ковид сертификату ЕУ. Ажурирана препорука указује,наводи Савет, да треба почети размишљати о приступу искључиво заснованом на особи. Даље пише да ће Комисија, да би дала времена трећим земљама да повећају стопу вакцинације, преиспитати препоруку до 30. априла како би се размотрило брисање листе земаља.

До сада је ЕУ одобрио вакцине против COVID-19 које су развиле компаније Pfizer-BioNTech, Moderna,Astra Zeneca, Johnson & Johnson i Novavax.