Covid-19: Периодични извештај за август
Седми талас епидемије је негде средином августа, према проценама епидемиолога, доживео свој врхунац али су и даље ковид амбуланте и болнице у Србији, укључујући и ковид амбуланту у Бечеју пуне. Број заражених је катастрофално велик у односу на неке претходне таласе али већина заражених, на срећу, има блажу клиничку слику па ја прилично попустила пажња како лекарима тако и код грађана. Мере заштите више се уопште и не спомињу иако је и овај сој, колико год благ био, и даље прилично опасан за старије особе и особе са придруженим и хроничним болестима. Препоручује се онима који су лошијег општег здравља, који имају хронична обољења, којима је нарушен имунитет да се ипак присете неких мера предострожности које су важиле раније и да одржавају редовна хигијена руку, растојање на јавним местима и да носе маске свуда где се окупља већи број људи, посебно у затвореним просторима. Овај сој корона вируса углавном, вирус захвата горње делове респираторног система, али знатно мањи број болесника него раније даје класичну слику упале плућа. Они који заврше у болницама на хоспитализацији најчешће имају много других придружених болести. Највећи број су онколошки пацијенти, неуролошки са можданим ударима, срчани болесници или са неким другим кардиоваскуларним проблемима.
Почиње и школска година, људи се враћају са одмора, што може да утиче на успоравање опадања бројева заражених, продужетак овог таласа или брзу појаву новог. На жалост током августа повећавао се и број хоспитализованих, и да су то најчешће старији и са придруженим обољењима али да примећено је и да су се често заразили док су били у болници због других ствари, што је посебан пораз нашег здравственог система.
Сматра да смо у периоду почетка краја епидемије у смислу ванредне ситуације, јер је најзаступљенији омикрон са свим својим подваријантама отишао у правцу веће заразности а мање смртности, што је добро али, упозорава да може бити и мач са две оштрице уколико се људи превише опусте. Због тога се доста истраживања ради на новим сојевима, испитују се клиничка слика и епидемиологија вируса, утицај постојећих вакцина на нове сојеве, али и пост ковид последице. Закључци су, укратко, да је омикрон блажи али да вакцине и даље помажу да се лакше прегура инфекција.
У Бечеју је током августа месеца 493 случаја заразе. Гужве за тестирање биле су свакодневна појава па је тако током августа званично било преко 1000 тестираних уз напомену да чак за 8 дана немамо података. Повећао се и број активних случајева и сад је 183. У овом тренутку је 8719 наших суграђана у Бечеју прележало ковид од почетка пандемије. У ове две недеље није било хоспитализованих особа али је било чак 31 регистрованих случајева деце оболеле од ковида. Током овог периода је 11 особа упућено на болничко лечење.
У свим здравственим установама и даље су обавезне маске.
Симптоми овог соја вируса су блага температура, јак бол у телу, умор, гребање у грлу уместо грлобоље, као и ноћно знојење неки су од уобичајених симптома омикрона. Осим тога, ковид-19 уопштено напада систем органа за дисање и те тешке инфекције могу да проузрокују упоран суви кашаљ, отежано дисање, бол у прсима и низак ниво кисеоника у крви, што никако не би требало да игноришете. И док нови сој, пун мутација, јесте заразан, симптоми су за сада благи. Један од главних знакова заразе омикроном јесте бол у телу.