Друштво пријатеља деце: Завршена овогодишња „Дечија недеља“
На самом почетку овогодишње „Дечије недеље“ одржана је и сад већ традиционална конференција за штампу главног организатора овог програма активности за децу Друштва пријатеља деце.
„Дечију недељу“ са програмом од скоро недељу дана свеопште „мобилизације“ целе образовне заједнице као и осталих актера, и наравно, деце школског и предшколског узраста ова организација организује још од 2007. године у сарадњи са Општином Бечеј, свим образовним установама, невладиним организација и уз учешће великог броја појединаца и привредних организација.
„Дечија недеља“ је уједно и највећи догађај у току школске године за децу који је посвећен пре свега афирмацији дечијих права у локалној заједници. Овакве и сличне манифестације одржавају се и у другим местима у Србији у току октобра месеца. Мото овогодишње Дечије недеље је „Ја сам дете, имам план, толеранција и љубав за сваки дан“ и она ће трајати од 7. до 11. октобра.
Према речима организатора овогодишњи програм „Дечије недеље“ је „оборио све рекорде“ до сада јер је за током ове недеље било организовано преко 75 различитих догађања и активности и то само кад су у питању међусекторске активности које се налазе у званичном програму „Дечије недеље“, уз велик број само школских активности или у вртићима овај број активности је далеко већи.
На самој конференцији за штампу три координаторке „Дечије недеље“ – Дуња Шормаз (запослена у Центру за социјални рад), Ивона Божовић (директорка ЦСР) и Маријана Ђаковић (Народна библиотека Бечеј) су представиле програмске активности али и идеју која стоји иза дугогодишње организације ове специфичне фестивалске манифестације намењене промоцији дечијих права.
Организатори су такође напоменули да је овако велик број активности део и последица веома добре организованости „Дечије недеље“ већ скоро две деценије и да су све образовне установе већ одавно уходане у организацији, да је веома велик број деце укључен у активности током манифестација и да се са децом ради и на томе да они сами иницирају али и сами организују неке активности.
Идеја да се на овај начин ради на промоцији права деце кроз велик број интерактивних радионица, представа, креативних активности, кроз хуманитарне акције, кроз тематске пројекта у оквиру школских часова и слободних активности очигледно је уродила плодом јер деца активно учествују у овим активностима у пуном капацитету.
На самој конференцији за штампу, као и претходних године, било је и представника дечијих школских парламената и заједница. Поред три координаторке конференцији су присуствовале и ученице ОШ „Здравко Гложански“ Маја Гајинов и Дора Мађар из школе „Светозар Марковић“ из Бачког Градишта. Поред њих овој конференцији присуствовали су и Изабела Шормаз, председница Друштва пријатеља деце и Давид Туфегџић, члан Општинског већа задужен за спорт, омладину и туризам у оквиру овог општинског тела.
Како је најавила Ивона Божовић овогодишњи програм свих активности био је свакодневно објављиван, дан по дан, пре свега због великог броја активности, на друштвеним мрежама „Дечије недеље“.
Као и претходних година, у петак на крају недеље био је организован велики хуманитарни вашар са културно-уметничким програмом на тргу од 16 часова послеподне са великим бројем штандова које су припремила школска одељења, представници свих школа, представници свих цивилних организација и деца самоиницијативно.
На овим штандовима продавали су се или прикупљале играчке, рукотворине у хуманитарне сврхе. Као и претходних година за тај дан био је предвиђен богат музички програм у којем су учествовала и деца из Музичке школе, школски хорови, плесне групе и др.
Током ове завршне манифестације додељена је титула и лента „грађанин по мери деце“. Ове године ову престижну титулу добила је Маргарита Берчек, психолошкиња у школи „Здравако Гложански“.
Како је најавила Ивона Божовић већ од понедељка је кренула и хуманитарна акција „Деца деци“ у оквиру које су се прикупљали пакети за децу из социјално угрожених породица у виду хуманитарних донација деце играчака, школског прибора, хигијене, обуће и одеће. Пакете су могли да оставе и у Дечијем центру у Главној улици број 47 од 10 до 15 часова свакога дана.
Божовић је најавила и посету Центра за социјални рад и делегације општине Бечеј и Друштва пријатеља деце социјално угроженим породицама. Она је такође најавила и сарадњу са Бечејпревозом и Црвеним крстом Бечеј који су омогућили и деци из школа у насељеним местима да присуствују одређеним програмима, активностима па и на завршној манифестацији на централног градском тргу.
Изабела Шормаз је такође апеловала да деца школског узраста искористе прилику да присуствују програмима. Апеловала је на наставно особље да искористе прилику да децу организовано одведу на поједине активности које се догађају у установама културе или у другим школама да искористе прилику да часове као што су час грађанског васпитања или часови разредног старешине искористе да их одведу на неке од едукативних активности које се тог дана одржавају у оквиру програма „Дечије недеље“.
Изабела Шормаз, председница Друштва пријатеља деце, ове године није изнела, као што је то ранијих година био случај, на овој конференцији податке о стању права деце у општини Бечеј. Раније су се ти подаци прикупљали и сумирали пре свега у оквиру извештаја о реализацији Локалног плана акције за децу који се радио секторски и током којег су установе, институције и друге организације имале обавезу да достављају податке на основу мера и индикатора у оквиру тог плана.
Већ две године овај извештај се не ради јер није послат захтев од стране надлежних у општини која је задужена за спровођење овог плана да се извештај изради. Нису такође, од стране Савета за децу, који је скупштински инаугурисано тело, послати ни захтеви за прикупљање података из свих релевантних установа и институција (образовне установе, судство и полиција, социјалне установе, здравствене установе, установе културе и сл). То је разлог зашто се већ две године не ради овај извештај и због чега нема података о томе.
Ове године локални План акције, који је важећи, истиче до краја године и потребно је да се покрене и израда новог. То још није урађено и није ни започет процес израде.
О овим али и другим проблемима што се тиче стања и остваривања дечијих права у локалној заједници како је најавила причаће се на посебној конференцији које ће Друштво организовати у току новембра месеца, као и о финансирању појединих програма, укључујући и Дечију недељу“ из средстава из опшптинског буџета.
Изабела Шормаз је такође најавила да одмах након завршетка „Дечије недеље“ почиње и прикупљање пакетића и средстава за израду новогодишњих пакетића у оквиру овогодишње акције „Буди ти неком Деда Мраз“.
Овој конференцији за штампу присуствовао је и Давид Туфегџић (уместо председник општине др Вука Радојевића) члан Општинског већа који је говорио о улагањима општине Бечеј у програме и пројекте који су намењени деци.
Према његовим речима у општини Бечеј живи око 6.000 деце и велика већина је обухваћена макар једном од сета мера подршке породицама које је локална самоуправа имплементирала у претходних годину дана.
„Од септембра прошле године обезбедили смо бесплатан вртић за сву децу са територије општине Бечеј, којих има близу 1.200. За ову меру се на месечном нивоу издваја око 3.4 милиона, узима се у обзир присутност деце током сваког месеца, тако да око 35 милиона је планирано за меру бесплатан вртић за сву децу. Затим, од септембра ове године обезбедили смо бесплатне уџбенике за све ђаке прваке, којих ове године имамо 320. За ову намену у оквиру буџета планирано је 3.500.000 динара. Такође од ове школске године бесплатан увели смо и бесплатан превоз за средњошколце са територије општине Бечеј за шта је издвојено скоро 11 милиона динара. Поред тога, локална самоуправа обезбеђује и студентске стипендије за будуће академске грађане, превоз за ученике који похађају ШОСО „Братство“, награђује најбоље такмичаре, Вуковце, и ђаке генерације основних и средњих школа, сваке године. Улагања и мере које смо увели јасно говоре о ставу који Општина Бечеј има према образовању и школовању деце и младих. Мимо ових мера, реализовали смо инвестиције у готово сваку образовну установу како бисмо унапредили услове у којима се школују наша деца и у којима просветни радници преносе знање младим генерацијама“ – рекао је Туфегџић.