ВестиКултура

Градско позориште Бечеј (галерија „Круг“): Изложба „Еснаф“

У галерији Круг Градског позоришта Бечеј у среду, 2. априла, ће бити отворена изложба ликовног удружена „Еснаф“ из Сремске Митровице. Отварање је вечерас у 18 часова.

О „Еснафу“

„Илузоран је готово сваки покушај да се карактер и суштина уметничког удружења „Еснаф“ из Сремске Митровице сажме и дефинише у неколико реченица. Након свих промена облика и садржаја активности, након једног озбиљног креативног и друштвено ангажованог деловања током више од две деценије, „Еснаф“ је данас значајна и незаобилазна културно-уметничка чињеница духовног живота Сремске Митровице.

„Еснаф“ није, дакле, само стара (старинска) реч која је означавала удружење занатлија одредјене струке које је својим члановима пружало извесну социјалну заштиту и друштвени статус. Овај „Еснаф“ о којем сада говоримо, садржи у себи и део те традиционалне идеје о достојанству мајстора-занатлије, али он је и нешто друго и нешто више. Он је једна велика културно-уметничка радионица, расадник идеја и програма који се већ цео низ година уткивају у културни и друштвени живот Сремске Митровице.

Разуме се да ово није ни приближна слика о стварној физиономији „Еснафа“. Зато би било од озбиљне користи да се установи редовна ликовна презентација радова његових чланова, не само да би се вредновали њихови естетски доприноси, већ да би се те вредности учиниле доступним што већем броју љубитеља уметности.“ (Срето Бошњак, ликовни критичар).

Поставка ће бити изложена у галерији „Круг“ до 17. априла.