КЗМ: Важност бриге о репродуктивном здрављу међу младима
Млади су кроз две радионице о репродуктивном здрављу, чули шта заправо значи брига о репродуктивном здрављу, говорили о полно преносивим болестима и методама контрацепције.
Према дефиницији Светске здравствене организације, репродуктивно здравље је стање физичког, менталног и социјалног благостања у свим областима везаним за репродуктивни систем, у свим фазама живота.
Едукаторкa из Омладинског центра ОПЕНС, Антонија Цвердељ дипломирана медицинска сестра, истакла да на бригу о репродуктивном здрављу зависе различити фактори; економска ситуација, друштво у коме се нека млада особа, политички ставови у држави, блискости са партнером, и информисаност о самој теми.
„Верујем да млади имају свест од важности бриге о репродуктивном здрављу као и да поједини млади нису још увек упознати са термином репродуктивног здравља. Важно је едуковати се и причати о овој теми како би имали могућност да предузмемо мере заптите у циљу очувања свог целокупног здрсвственог стања. Такође важно је да се млади информишу о свим могућностима које су везане за репродуктивно здравље. То информисање може бити од стране породице, образовних установа, организација које раде са младима или као у вашем случају у види радионица, обука и тренинга који се организују“, изјавила је Антонија Цвердељ за Бечејске дане.
Као што смо већ наведено, једна од тема које су едукаторке обрадиле са младима биле су три најчешће полно преносиве болести; хламидија, HIV и HPV.
Хламидија је болест чији је узрочник бактерија, и у скоро 80% случајева симптоми се не испољаавају, али код жена може да изазове рак грлића материце.
HIV je скраћеница која означава хумани имунодефицијентни вирус или вирус хумане имунодефицијенције. Овим вирусом се људи могу инфицирати и затим га пренети даље на друге особе. Преноси се телесним течностима, те се препоручује коришћење кондома током односа.
Хумани папилома вируси (HPV вируси) стварају епителне туморе коже и слузница. Веома су упорни и отпорни на разне лекове.Постоји директна веза измеду аногениталне ХПВ инфекције и обима сексуалне активности, као сто је доба првог односа и број сексуалних партнера у животу. Што се тиче старости, ХПВ инфекције су најзаступљеније код девојака и момака у доба студирања.
Извор о полно преносивим болестима: https://www.stetoskop.info/
Нарадна радионица, планирана за четвртак 22. новембра, намењена је родитељима и пријаве су још увек у току.
Ове радионице спроводе се у оквиру програма из области очувања и унапређења репродуктивног здравља младих и популационе политике, који је подржан од стране Министарства за бригу о породици демографије.
Слика: КЗМ