Милешево: „Зелене“ радионице за децу и едукација за пољопривреднике
Уо рганизацији иницијативе „Зелени јасени Милешева“ коју спроводи „Друштво за рурални развиј и друштвене промене „Кутош“ у Милешеву и Дрљану су током претходног викенда одржане еколошке радионице за децу и младе. Ове радионице су део програма „Едукацијом и активизмом за одрживи ју пољопривредну производњу“.
Радионице је водио сликар, визуелни уметник и еколошки активиста Еде Шинкович. Радионице су у размаку од 5 дана одржаване свакодневно и млади и малишани су радили су креативне радове од природног материјала.
Далиборка Попов координаторка иницијативе „Зелени јасени Милешева“ је овом приликом рекла да у селу већ неколико година постоји озбиљан проблем који су направили вишегодишњи периоди суша у току лета, да је добар део некада веома „зеленог“ села сада сасушен, да је зеленило пропали. Према њеним речима идеја је била да се прикупе средства за озелењавање. Направили су пројекат који је осим набавке средстава за куповину садница за озелењавање подразумевао и онаједукативни део.
Један део едукација, односно радионичарског рада односио се на рад са децом и младима а други на едукативни рад са пољопривредницима са циљем да се подигне свест о томе да је време „традиционалне“ обраде пољопривредног земљишта, на жалост, прошло, и да ће морати да се ураде неке озбиљније промене.
Еде Шинкович је рекао да је такође идеја овог програма да се укаже на то колико погрешно поступамо са проблемима таложења отпада, да не постоји свест и култура одлагања отпада на адекватан начин, да је отпад нешто што је наш „продукт“. Он је такође указао и на проблеме у самој пољопривредној производњи, обради земљишта, хемијском обрадом земљишта.
Током петодневних радионица млади и малишани су креирали своје радове а на крају је у недељу одржана и изложба тих радова у Дрљану. Током ове радне недеље такође су у оквиру овог пројекта одржане и едукативне сесије за пољопривреднике, које су одржане 29. и 30 августа. Предавања су оджали др Јордана Нинков, др Мирјана Лалошевић. Теме њених предавања биле су „Утицај савремене пољопривредне производње на квалитет ваздуха, воде, земљишта и хране“ и „Проблем ерозије и еколошки отисак пољопривреде“.
Наредног дана др Мирјана Лалошевић је одржала предавања са темама „Употреба пестицида, инсектицида, фунгицида и хербицида“ и „Еколошки одговорна пољопривредна производња.
Након предавања оба дана била је организована и дискусија са локалним пољопривредницима.
Овај пројекат реализују у оквиру пројекта „ЕУ ресурс центар за цивилно друштво у Србији“ коју спроводе Београдска отворена школа у партнерству са организацијама цивилног друштва: Новосадска новинарска школа, ENECA, Ужички центар за права детета, Нова планска пракса, Сигурне стазе, Млади пољопривредници Србије. Такође пројекат се реализује и у сарадњи са међународним партнером фондацијом Фридрих Еберт.