Народна библиотека Бечеј: Прослављен дан бечејске библиотеке
У Народној библиотеци у Бечеју прослављен је Дан библиотеке. Прва библиотека у Старом Бечеју је основана 19. децембра 1898. године, када је Велика Општина Стари Бечеј, у саставу БачБодрошке жупаније, донела правилник о постављању, смештају и руковању општинском народном библиотеком.”
Књижни фонд те прве библиотеке био је незнатан, књиге су се, уместо на полицама, налазиле у сандуку за огрев, у једној од просторија општинске зграде, а многи од грађана Старог Бечеја нису ни знали да она постоји. Деценијама пре тога основана је била Српска читаоница у Старом Бечеју. Она ја основана 1. августа 1862. године, која је, осим састајања ради читања књига, листова и часописа, окупљала чланове и у циљу активног културног и друштвеног просвећивања народа. Прва Правила Српска читаоница је донела 20. фебруара 1866. а она су усвојена 13. новембра 1866. у Будиму. Седам година после Српске читаонице и књижнице, основана је Мађарска читаоница и књижница 1869. Касније, 1886. оснива се Градска католичка читаоница, а 1870. основана је Градска читаоница у Старом Бечеју, са члановима углавном из занатлијског и ратарског сталежа. Ова читаоница је радила самостално до 1878. године, када се ујединила са Српском читаоницом. У великој сали библиотеке одржан је програм прославе уз присуство бројних званица као и представника локалне самоуправе.
„Покушавамо да библиотеку претворимо у место које вреди посетити не само да бисте позајмили књигу. Ми полако трансформишемо нашу установу у културно-информативни центар где наши читаоци могу да приступе информацијама у опуштеном окружењу. Данас се у модерном свету сви суочавамо са различитим изазовима. У ери технологије, многи људи заборављају на важност књига и библиотека, заборављају на праве, дубоке и фундаменталне вредности. Ове вредности се могу наћи у књигама, а не на некој платформи друштвених мрежа или у виртуелној стварности интернета. Да бисмо сачували своју способност мишљења важно је да бирамо добре књиге. Читање је основа функционалних заједница. Фондови различитих библиотека су слични, али оно што разликује поједине библиотеке једне од других је завичајна збирка. Ове године смо уз подршку надлежног покрајинског секретаријата приступили дигитализацији ове збирке. До сада смо дигитализовали око 700 постера и других формата историјске грађе. Планирамо да у наредном периоду све што је дигитализовано учинимо доступним на нашој веб страници свим грађанима који су заинтересовани. Наша библиотека слави 126 година. У овој прелепој згради у стилу сецесије наш циљ је и да се грађани и корисници осећају пријатно. Да уз помоћ наших вредних библиотекара добију препоруку за неку лепу књигу, да добију информације и понеки савет ако је потребно. Веома је важно да имамо позитивну визију будућности наше установе да радимо на томе да иновирамо наш систем рада, да спроведемо у дело нове идеје и пре свега да се према нашим корисницима односимо са пуно уважавања и емпатије.“ – рекла Ђијанта Ловаш, директорка Народне библиотеке након отварања.
Као и увек на прослави Дана библиотеке организован је био и пригодан културно-уметнички програм као и додела награда и захвалница.