ВестиДруштво

Општина Бечеј: Бесплатни уџбеници из локалног буџета

Више од месец дана деца у бечејским основним школама која имају право на бесплатне уџбенике  свакодневну наставу обављали су без њих јер им они нису стигли из Министарства просвете која је по закону те уџбенике требало да им обезбеди.

Према саопштењу надлежних у Општини Бечеј разлог за ово кашњење је проблем који је настао  „неспоразумом“ између локалне самоуправе и Министарства просвете.

Наиме, како су саопштили из Министарства Просвете, Бечеј, тј школе са територије Општине Бечеј,  се нису нашле на списку школа којима је потребна ова помоћ, тачније пријава за бесплатне уџбенике  од стране Општине Бечеј није послата на време и у складу за захтевима Министарства просвете (рок за пријаву је био у фебруару месецу). Сходно томе претпоставка Министарства била је да ће Општина сама обезбедити ове уџбенике из сопствених средстава, што се на крају и догодило. Ова набавка уџбеника коштала је општину око 8 милиона динара.

Уџбеници су, како кажу из Општине, сада „на путу“. Ученици ће имати уџбенике до 9. октобра обећали су из општине (што је дан након закључења овог броја наших новина).

Председник општине Бечеј, др. Вук Радојевић је тим поводом саопштио да је сада проблем бесплатних уџбеника решен.

„Имам обавезу да упознам бечејски јавност са стварним стањем ствари а по питању доделе бесплатних уџбеника за ученике основних школа од другог до осмог разреда који остварују на то право. То су одређене категорије деце, пре свега то су деца из социјално угрожених породица, деца из породица са троје и више деце, деца са потешкоћама у развоју, деца са ретким болестима и деца из једнородитељских породица. Ову меру спроводи, пре свега, Министарство просвете и све локалне самоуправе су свакако захвалне Министарству што обезбеђује бесплат-не уџбенике за све ове категорије деце. Како је дошло до неспоразума који је проузроковао да општина Бечеј обезбеди финансијска средства за набавку свих ових уџбеника? Министарство се у фебруару месецу обратило локалној самоуправи Бечеј са питањем да ли постоји и да им се достави Одлука о финансирању бесплатних уџбеника на територији општине Бечеј, где општина Бечеј у том моменту није имала ту одлуку и није је одговорила и доставила Министарству одлуку те врсте. Ми смо одлуку о додели уџбеника за ђаке прваке донели у мају месецу, из тог разлога није тада одговорено. То је заправо, разлог како је дошло до неспоразума и ове ситуације. Међутим ми смо одреаговали адекватно, дакле Актив директора основних и средњих школа општине Бечеј нас је обавестио током септем-бра месеца да деца из наведених категорија нису добила бесплатне уџбенике и ми смо у кратком временском року пронашли модел, поштујући законску регулативу, обезбедили нешто више од 8 милиона динара како бисмо као Општина купили неопходне уџбенике са сву ову децу. То је негде око 700 деце, 391 дете које похађа наставу на српском језику и 295 деце на мађарском језику, од другог до 8 разреда основне школе. Све ученици ће добити уџбенике до среде 9. октобра. Морам да напоменем да све школе на територији општине Бечеј путем система „Доситеј“ аплицирају код Министарства просвете у односу на оне ученике који остварују право на то. Дакле, све наше школе су благовремено и уредно поднеле пријаве Министарству просвете и у том смислу су урадили све што је до њих. Такође морам да напоменем да смо, као локална самоуправа. У претходном периоду пуно пажње посветили образовању, то јесте један сегмент који изузетно уважавамо, који је у фокусу наших активности, не само када су у питању инфраструктурни радови, дакле радови на објектима основних и средњих школа у Бечеју, него када је у питању и подршка породицама како би породице лакше школовале своју децу.“

Које су тачно категорије деце којима је Министарство требало да ове године обезбеди бесплатне уџбенике у општини Бечеј?

Ове године Министарство је проширило категорије ученика који остварују право на бесплатне уџбенике.Како стоји у саопштењу Министарства просвете право на бесплатне уџбеника остварују од ове године и ученици који болују од ретких болести, ученици који остварују право на туђу негу и помоћ, као и ученици из породица у којима је носилац родитељске бриге само један родитељ, односно уколико је други родитељ преминуо или је непознат, саопштило је Министарство просвете.

Оно што је био стандард и претходних година је да право на бесплатне уџбенике имају ученици из социјално угрожених породица, односно примаоци новчане социјалне помоћи. Затим, ученици са потешкоћама у развоју и инвалидитетом који основношколско образовање и васпитање стичу по индивидуалном образовном плану (ИОП 1 и ИОП 2), као и ученици са изузетним способностима који основношколско образовање и васпитање стичу по индивидуалном образовном плану са проширеним и обогаћеним садржајима, односно по ИОП 3. То право имају и ученици са потешкоћама у развоју и инвалидитетом који се образују по индивидуалном образовном плану, а потребни су им прилагођени уџбеници, као и ученици који образовно-васпитни рад не остварују по индивидуалном образовном плану, а којима је потребно прилагођавање (увећан фонт, Брајево писмо, електронски формат).

На бесплатне уџбенике могу да рачунају и ученици из породица у којима је троје и више деце у систему образовања и васпитања, и то ученици основне школе. Уколико основну школу похађа више деце из породица које остварују право за добијање уџбеника на основу овог критеријума, уџбенике добија дете или деца која су прва почела да стичу основно образовање и васпитање, без обзира на редослед рађања.

На бесплатне уџбенике имају право и ученици првог и другог разреда основне школе који су глуви, а којима су потребни прилагођени уџбеници у електронском формату, са видео садржајима на српском знаковном језику.Министарство за први циклус основног образовања, од 1. до 4. разреда, обезбеђује комплете уџбеника за предмете математика, српски језик/матерњи језик, свет око нас, природа и друштво и страни језик као обавезни предмет.

За други циклус, од 5. до 8. разреда, Министарство обезбеђује комплете уџбеника за предмете математика, српски језик и књижевност/матерњи језик, односно српски језик/матерњи језик, први страни језик, географија, историја, хемија, физика и биологија. Министарство обезбеђује и бесплатне уџбенике на језицима националних мањина за наведене категорије ученика.

За набавку бесплатних уџбеника Министарство је у буџету за ову годину обезбедило 792 милиона динара, а право на бесплатне уџбенике прошле године остварило је 87.644 ученика.