Општина Бечеј: Додељене годишње награде Општине Бечеј на свечаној седници
На свечаној седници СО Бечеј одржаној 1. августа додељене су годишње награде Општине Бечеј. Овој седници присуствовали су одборници СО Бечеј, покрајински званичници, делегације братских градова, представници свих јавних установа и предузећа, локалне самоуправе, медији. Свечани програм увеличали су ученици Музичке школе „Петар Коњовић“ који су одржали мали тамбурашки концерт.
Одборници СО Бечеј су на другој по реду редовној седници локалног парламента донели Одлуку о додели годишњих награда општине Бечеј у 2024. години. Право да предложе кандидате за ове награде имали су све установе, организације, удружења грађана, политичке странке и појединци у општини Бечеј.
На адресу Општине Бечеј пристигло је 14 предлога за овогодишње награде а Комисија за доделу годишње награде је предложила Скупштини 7 предлога за усвајање.
Опште удружење предузетника Бечеј је предложило компанију ПИК Бечеј за овогодишњу награду из области привреде. У образложењу се каже да је ова компанија „примењујући најсавременије токове пословања постигла значајне резултате у раду и пружила немерљив допринос у индустријској преради пољопривредних производа на територији општине Бечеј“.
Савез војвођанских Мађара је предложио Јожефа Триполског за награду у области предузетништва. У образложењу се каже да је Јожеф Триполски као оснивач и власник ТЈ Електросервиса „допринео економском развоју општине Бечеј на иновативан, проверен и концентрисан начин усклађујући потребе у заједници“.
На предлог Савеза спортова општине Бечеј из области спорта кандидован је „Пикадо клуб Бечеј“. У образложењу ове организације каже се да је овај клуб предложен за награду због „из-узетних спортских резултата, због организационих способности руководства као и због свеукупног доприноса промоцији наше општине на националном нивоу“.
На предлог Јелене Чешљевић из Милешева из области развоја и унапређења кинологије преложен је Петер Фириц. „Његова делатност и ангажовање у узгоју немачких овчара у многоме је допринела развоју МЗ Милешево, као и укупној афирмацији општине Бечеј“ – каже се у образложењу. Фириц је признати међународни судија на изложбама паса широм света али је такође и узгајивач ове расе паса са којима је освојио бројне награде на изложбама паса у Европи и свету. Милешево је на тај начин постало стециште великог броја посетилаца који често обилазе његову узгајивачницу и бораве у овом месту.
Такође на предлог Општинског одбора Савеза војвођанских Мађара у области очувања традиционалних уметности предложен је Атила Филеп „за изузетан уметнички доприноси таленат у резбарењу дрвета“. Атила Филеп је и председник удружења „Арс ин Лигно“, организатор је многобројних манифестација и радионица.
На предлог Градског оркестра „БЕУС“ а у области културе кандидован је Мирослав Силашки. У образложењу предлагача каже се „Ове године се навршава 50 година од његовог првог одржаног концерта на Мајским играма. Био је један од оснивача АНИП „Ђидо“, први председник, шеф оркестра и корепетитор… Мирослав Силашки до сада је у својој музичкој каријери одсвирао 4000 концерата.“
На предлог Канцеларије за младе општине Бечеј у области књижевности и новинарства кандидован је Борис Лозанов „за допринос развоја бечејске књижевности широког спектра тема од љубави и носталгије до друштвених промена и универзалних људских вредности али и новинарства“.
На свечаној седници поздравни говор одржао је најпре председник СО Бечеј Игор Киш на мађарском језику како је рекао у духу толеранције. Он је рекао да је СО Бечеј 2009. године донела одлуку да се 1. август прогласи за Дан општине Бечеј. Тог датума је 1774. године својим другим декретом о привилегијама датим претходно српском становништву потиског дистрикта краљица Марија Терезија проширила те привилегије и на несрпско становништво. Од те 2009. године се овај датум прославља и као Дан равноправности и као Дан Општине Бечеј.
Игор Киш, је у свом уводном говору рекао да је Бечеј одувек био место где су живели, стварали и који су градили и Мађари и Срби и додао да „Овде коегзистирају два језика, две културе и две вере и то град чини богатијим. Међутим, не смемо заборавити да су овај град градили и ту живели и Јевреји, Немци, Роми, као и многи други, јер они су такође оставили дубок траг у развоју Бечеја. Људи који живе овде су поносни на своју прошлост, али су такође отворени и за будућност“ – рекао је Киш.
Председник општине Бечеј се такође обратио присутнима и рекао да је као представник извршне власти његова дужност да укратко сумира претходну годину на Дан општине Бечеј. Он је навео да смо у претходној години имали чак два изборна циклуса, у децембру и у јуну, али да је без обзира на све то доста тога ураћено али и да су у наредном периоду још бројни пројекти у плану.
„Истина је да смо различити, али управо су те разлике кључ нашег развоја, напретка и наше богатство. Разлике нас не раздвајају, већ јачају нашу слогу, нашу солидарност, подсећајући нас да су толеранција и добросуседски односи вредности које треба да негујемо и да преносимо генерацијама које долазе. Данас са поносом можемо да кажемо да је Бечеј препознат као мирна општина, у којој живи више од 20 различитих нација и где се негује толеранција, поштовање и разумевање, где не постоје поделе на основу националне или било које друге припадности, већ се грађани међусобно уважавају“, рекао је председник општине Бечеј др Вук Радојевић.
Након тога Игор Киш и др Вук Радојевић су поделили плакете добитницима годишње награде општине Бечеј.
Остали предложени кандидати
Поред прихваћених предлога који су од стране Комисије усвојени, и на СО Бечеј потврђени кандидовано је још 7 појединаца и колектива.
На предлог Милоша и Немање Томашевића предложен је Бојан Пјевац из тзв. „других области“ за „допринос промоцији нашег града учешћем и постигнутим резултатима у квизовима као што су ТВ Слагалица и Потера као и за промоцију и афирмацију локалне квиз сцене.“
На предлог Друштва пријатеља деце, из области привреде „Сигма промет“ за делатност али и за „подршку пројектима и иницијативама за помоћ најрањивијим члановима наше локалне заједнице, за донације усмерене на наше суграђане који живе у тешким социо-економским условима, за подршку образовању и запошљавању“.
На предлог ПУ „Лабуд Пејовић“ из области друштвене бриге о деци кандидована била је и васпитачица у пензији Верица Илић, за дугогодишњи рад и унапређивање квалитета рада васпитне установе и струке.
На предлог „ККК Бечеј“ из области спорта кандидован је тренер клуба Владислав Живановић „за велики допринос развоју спорта“.
На иницијативу групе грађана и Парохије Светог Антона Падованског у области формирања заједнице и културе предложено је да се годишња награда додели Балажу Шимовичу, кантору и музичком педагогу, оснивачу црквеног хора и стручњаку за црквена звона.
На предлог Савеза војвођанских Мађара у области економског развоја и предузетништва предложена је и Сабо Илонка власница предузећа „Фиш енд Фуд“.
На предлог већег броја потписаних грађана кандидована за годишњу награду била је и Алиса Бајић, из области екологије, професорица нематерњег језика у ОШ „Здравко Гложански“ за „њен изузетан допринос и ангажман у циљу друштвеног и привредног развоја заједнице подижући свест о важности заштите природе и очувања нашег окружења“.
На иницијативу грађанке Снежане Стојковић Шаркан из области културе предложен је за годишњу награду и Горан Думановић за „чување, неговање, развој и образовање грађана о националној припадности, традицији, коренима српског народа“.