Друштво

Општина Бечеј: Додељени уговори за стипендије за студенте

У суботу 12. фебруара свечано су у скупштинској сали додељене овогодишње општинске стипендије за 79 студента. Стипендије је најуспешнијим бечејским студентима уручила заменица председника општине Светлана Вулетић. Јесенас када је био расписан конкурс за стипендирање студената из општине Бечеј предвиђено је било да се додели 60 стипендија по 8.000 динара месечно али, након што је пристигло много више пријава, председник општине је на предлог Комисије за доделу стипендија, као и претходних година, одлучио да се број додељених стипендије на онај број студената који су задовољили све услове из конкурса а остали су „испод црте”. На списку студената који су потписали уговоре за стипендирање у овој години сада се налази 79. Општина Бечеј ће у 10 једнаких месечних рата од 8.000 динара исплаћивати студентима током ове године укупно 6.320.000 динара.

Да подсетимо од ове године услови су донекле измењени. Пре свега укинуто је рангирање и селекција студената према приоритетним занимањима који су ранијих година важили. Према речима чланова Комисије на седници када је расписан овогодишњи конкурс тај услов за приоритетна занимања више није релевантан јер у граду недостају стручњаци из веома великог броја различитих делатности. Пред тога спуштени су донекле и критеријуми када су оцене у питању јер студенти који имају просечну оцену 9 ионако добијају стипендије од државе па је на тај начин омогућено да и они студенти који имају најмање просечну оцену 8 на општинском нивоу могу да конкуришу за стипендије. Наравно и даље важе остали услови: да су студенти треће, четврте или пете године државног факултета, да нису обнављали годину и друго.

Заменица председника општине, Светлана Вулетић се обратила студентима

„Посебно нам је задовољство што сваке године успемо да премашимо број студената који је предвиђен конкурсом и доделимо више стипендија за оне који испуњавају наше услове. Ја се надам да ће то бити и убудуће тако. Ово је наш скромни допринос за то што ви радите. Ми ћемо се увек трудити да, колико нам то услови дозвољавају, подстичемо ваш интелектуални рад. Такође надамо се да ћете се вратити јадног дана у вашу општину да помогнете даљи развој наше заједнице а можда ће убудуће неки од вас и водити ову општину.“

Након потписивања уговора и уручења разговарали само са некима од њих колико има ова финансијска помоћ значи, какви су им планови после завршетка, студија, да ли планирају да се евентуално врате у Бечеји да овде пронађу посао.

Студент Милош Вишекрунић, тренутно је на студијама медицинске рехабилитације, на трећој години: „Први пут ове године добијам ову стипендију и много ће ми то значити у смислу да могу тај новац да уложим у своје знање и едукацију. Када завршим студије можда ћу се и вратити у Бечеј јер планирам да отворим неку приватну клинику за рехабилитацију. Свакако размишљам о томе јер мислим да је Бечеју то потребно посебно када је рад са особама са инвалидитетом у питању али то је само један сегмент рада мог будућег посла као и помоћ старијима и болеснима.“

Михајло Гаврић је ове године на трећој години ветеринарске медицине на Пољопривредном факултету у Новом Саду „И ја ћу стипендију почети да примам ове године први пут, тај новац ћу пробати да уложим у додатну едукацију али мислим да сваком студенту то значи, да има неки свој динар. Не знам да ли ћу пронаћи баш посао овде у Бечеју и остати у граду  јер има разних прилика и овде али и са стране. То ћу још морати да одлучим.“

Жељана Русмир је четврта година студија на Економском факултету у Новом Саду, „Ово је друга година како добијам стипендију од општине Бечеј и морам признати да значи ова финансијска помоћ од стране локалне самоуправе али било би добро да се те паре распореде током целе школске године јер се дешава да исплата почиње тек од априла месеца, некима од нас се школска година завршава у мају, то је једина примедба. С обзиром да студирам економију за сада немам још идеју чиме ћу се конкретно бавити кад завршим, можда ћу радити у некој маркетиншкој фирми, или у некој већој корпорацији, у сваком случају желим да то буде негде где могу да напредујем и да наставим са усавршавањем и учењем.“

У разговору са студентима, посебно оним који су сада на завршним годинама факултета, било је речи и томе да би им добродошла оваква помоћ локалне самоуправе и касније за оне који желе да наставе образовање на постдипломским студијима. Они сматрају да би на тај начин општина Бечеј добила још квалитетније кадрове за све сегменте развоја града, привреде, образовања, здравствене и социјалне заштите и др.