Општина Бечеј: За пројекте цивилних удружења само 4 месеца за реализацију
Општина Бечеј је на сајту 29. августа објавила листу вредновања и рангирања јавних конкурса за програме удружења са чак неколико месеци закашњења с обзиром да је конкурс био расписан још почетком пролећа.
Више од три месеци су удружења чекала да се објаве резултати за већину програма које су нека удружења већ одавно спровела или нису ни започела а требало би да буду завршени за 4 месеца (под условом да се ускоро и исплате средства из буџета општине Бечеј за спровођење активности) до краја ове године. Све конкурсне линије објављене су 22. марта ове године и рок за предају конкурсне документације је био 15 дана од објављивања, дакле 5. априла 2024. године.
Према распису конкурса листа вредновања и рангирања пријављених програма требало је да буде објављена на сајту општине Бечеј и на порталу е-Управа у року од 60 дана (5. јула) а коначна одлука о избору програма које ће општина суфинансирати, након периода за жалбе, требало је да буде објављена у року 30 дана након истека рока за подношење приговора. Како је у документацији наглашено сви пројекти морају бити реализовани до краја ове године, односно до 31. децембра 2024. године. Дакле у самом старту се каснило са објавом конкурса с обзиром на то да је након свих процедура и периода за доношење одлуке остало само 4 месеца за реализацију пројеката.
Уобичајен конкурсни календар ранијих година подразумевао је да се конкурси објављују током јануара месеца. Наравно, све то под условом да су средства за реализацију већ сада и уплаћена на рачуне удружења што, према речима одговорних лица из неколико удружења које смо контактирали то још није случај).
Предвиђена средства за програме и пројекте из домена социјалне заштите, културе, омладинске политике и за друге пројекте у укупној вредности од скоро 19 милиона динара су одлуком комисије распоређена (за пројекте из домена социјалне заштите 1.75 милиона, из домена културе 14 милиона динара, омладинске политике 1.2 милиона и за остале пројекте 2 милиона динара).
Из области социјалне заштите подржано је 16 пројеката. Већина програма који су подржани, биће финансирани у мањем обиму у односу на тражена средства за реализацију активности па је тако сразмера одобрених и тражених средстава негде 1:5, што значи да ће већина пројеката морати да се коригују и да се уклопе у додељена средства и ревидирају буџете или да сами финансирају већину активности. Највећи износ додељених средстава на овој линији од 230.000 динара додељен је за два пројекта и то за Друштво пријатеља деце и за пројекат „Мултипликација живети толерантно (укупне вредности, како стоји у документацији од око 1.5 милиона динара) и за пројекат Удружења грађана „Променада“ за пројекат „Образовање деце са инвалидитетом у ШОСО „Братство“ и типичним школама“. Средства су добили и Друштво интелектуалаца браћа Тан (180.000 динара), БУМ (140.000 динара), Друштво за афирмацију инвалида (110.000 динара), Организација глувих и наглувих (110.000 динара) и Организација инвалида рада и „Мајчинско срце“ по 100.000 динара. Остали пројекти су подржани испод 100.000 динара.
Из области омладинске политике из општинског буџета подржано је 14 пројеката, такође са великим одступањем од тражених средстава тако да ће и ови пројекти морати да се већим делом реализују или из сопствених средстава удружења или да се смањи обим активности. Пројекат који је подржан са највећом количином средстава је „Покрени механизам“ Бечејског удружења младих, али са скоро дупло мањим средствима од тражених. Одобрено им је из буџета 240.000 динара, пројекат „У здравом телу здрав дух“ Друштва интелектуалаца браћа Тан је на конкурсу добио 210.000 динара. Сви остали пројекти подржани су од стране општине испод 100.000 динара.
Из области „осталих“ пројеката где су пријављени били програми различитих намена подржано је у оквиру опредељених 2 милиона динара чак 34 програма. Већина програма подржани су у износима од 10.000 до 100.000 динара са изузетком пројекта „Међународна изложба паса свих раса“ Кинолошког друштва Бечеј. У овој категорији однос тражених и додељених средстава је још драстичније у раскораку чак 1:7. Пројекат Реформатске хришћанске цркве је једини одбијен због тога што подносилац није удружење грађана.
Највише је, као и претходних година из буџета, на овим конкурсима одвојено за културу, углавном КУД-ове и манифестације. Буџет од 14 милиона је добрим делом резервисан на овој линији за финансирање КУД „Ђидо“ и МКУД „Петефи Шандор“. Укупно је подржано 26 програма у овој категорији. Пројекат „Рад и активности МКУД „Петефи Шандор“ је финансиран из буџета са 4.680.000 динара док је пројекат КУД „Ђидо“ под називом „Чувари традиције и обичаја“ финансиран из овог конкурса са 3.780.000 динара. Значајнија средстава добиле су и пројекти Друштва интелектуалаца „Браћа Тан“ (880.000 динара), Градско позориште за „Мајске игре“ (540.000 динара), МКУД „Петефи Шандор“ за КМВ (500.000 динара) по 300.000 динара подржани су и пројекти КУД „Ђерам“, Друштво народне уметности „Потисје“, Удружење „др Киш Имре“, КУД „Бранко Т. Радичевић“ и „Културкер“, по 250.000 динара БУМ за „Олимпијаду старих спортова“, “Палачинка фест“, „Бечеј фолк фест“. Остали пројекти подржани су од 20.000 динара до 150.000 динара. У овој категорији пројеката било је и највише одбијених пројеката који нису бодовани углавном због тога што „област остварења циљева организације није из области културе“ јер се ови циљеви не налазе у статутима удружења.
Уколико не буде жалби на ове одлуке сви пројекти мораће да се реализују убрзаним темпом, барем они који нису унапред реализовани у току године, а већина већих манифестација и пројеката јесте јер удружења нису била у могућности да чекају да се средства доделе. Добар део пројеката има већи број комплексних програма активности које захтевају време како за реализацију тако и за логистику и припрему.