ВестиПолитика

Трећа седница СО Бечеј: Усвојен први ребланас буџета

На трећој по реду седници СО Бечеј у овом сазиву која је одржана средином августа месеца одборници су усвојили први ребаланс општинског буџета, након оставке 8 одборника на претходној седници оверени су мандати нових одборника са листе СНС и СВМ, изгласане су кадровске промене у УО Туристичке организације као и План и програм за 2024- годину Градског музеја Бечеј и Извештај са финансијским извештајем за прошлу годину Архива у Сенти.

Највише расправе током седнице било је око првог ребаланса општинског буџета. Према излагању опозиционих одборника Милана Бокуна из „Само локално“ и Немање Томашевића из коалиције „Нада“ предложени ребаланс је, како је оцењено, направљен „нереално“ и на брзину посебно када се упореди са планом буџета за ову годину који је представљен крајем прошле године. Милан Бокун је нагласио да је план који је предвиђао прилив средстава за ову годину негде око 1.6 милијарди у овом ребалансу повећан на нешто преко 2 милијарде (док је извршење буџета за прошлу годину било преко 1.85 милијарди).

Повећање од скоро пола милијарде динара, према речима Бокуна, правда се повећањем прихода на основу пореских прихода од зарада и пореза на имовину. Да ли су та повећања реална или је у питању нереална пројекција у наредних неколико месеци до краја године? Он је такође поставио питање због чега се касни са шестомесечним извештајем о реализацији буџета. Такође Милан Бокун је навео да у сали у први мах нису били поједини известиоци ове тачке дневног реда (председник општине др Вук Радојевић и начелница финансија Сандра Попов) који би требало да образложе предлог ребаланса. Бокун је поред осталог поставио и питања оправданости појединих трошкова који су наведени као што је нпр. изградња паркинга испред приватне нове аутобуске станице и други трошкови. Бокун је ставио примедбу да је повећање буџета (повећање прихода) углавном базирано на повећању пореза (на зараде и имовину) што је намет грађанима Бечeја који на тај начин сада би требало да плаћају предизборна обећања коалиције на власти (бесплатни вртић, превоз ученика, бесплатни уџбеници) тј. да се то из буџета не плаћа на основу уштеда, бољег економисања и рационализације буџета као што су смањење репрезентације, трошкова телефона и комуникација, трошкова путовања и сл. од стране локалне самоуправе.

Одборник Немања Томашевић је такође поставио питање да уколико је то повећање прихода реално због чега нису боље планирана средства за поједине ставке као што су подстицање наталитета у општини Бечеј (накнаде за друго, треће и четврто дете), асфалтирање улица и друге потребе. Он је затражио да се разјасне и поједине ставке у оквиру буџета као што је повећање буџета за ПУ „Лабуд Пејовић“ као и због чега је избачен из плана пројекат бициклистичке стазе у Ботри. Одборник Томашевић је затражио и одговор за ставку у буџету која се односи на финансирање рада Општинског правобраниоца који још увек није именован и због чега Општину Бечеј у поступцима пред судом заступају приватни адвокати из Београда и Новог Сада. Он је напоменуо да у појединим случајевима законски није могуће да Општину заступају адвокати (само именовани Општински правобранилац) и да се због тога поједини поступци одлажу и трошкови за те поступке расту. Томашевић је такође затражио објашњење од стране известиоца за тачку Ребаланса буџета о томе због чега су поједине ставке драстично повећане или чак дуплиране (укупни трошкови ОУ, трошкови путовања за службена возила чак три пута, „специјалне услуге“, набавка машине и опреме, повећање за одржавање зелених површина али и смањење за озелењавање).

У међувремену је на седницу стигао и председник општине др Вук Радојевић који је одговорио на примедбе на ребаланс које су дали одборници уз примедбу да они нису добро проучили и прочитали документ који им је достављен.

Напомињући да „сваки ребаланс подразумева усаглашавање потреба са приходим и расходима свих корисника буџета општине Бечеј, дакле у односу на оно што је пројектовано у децембру 2023. године. „Као што видите, мењају се приходи, мењају се расходи, све је то логично. Видите и колико је повећање из виших нивоа власти што значи да смо добили и одређена средства на пример за куповину кућа на селу, то су, нпр средства која морају да уђу у ребаланс, средства за изградњу магистралног водовода, уклањање дивље депоније у Радичевићу, за не категорисани атарски пут, помоћ за побољшање услова становања избеглицама, реконструкцију пода у спортској хали.“

Након његовог излагања започела је прилично жучна расправа између одборника Бокуна и др Вука Радојевића како о сврсисходности измештања аутобуске станице из центра града за коју је председник  општине рекао да се већина грађана слаже са том одлуком док је одборник Бокун рекао да, према његовим сазнањима, већина грађана се не слаже као и да измештање аутобуске станице из центра није оправдало циљ који је тада зацртан да се смањи емисија издувних гасова у центру града јер аутобуси свакако пролазе центром града и ту стварају гужву код аутобуских стајалишта (која су такође плаћена из општинског буџета а користи их приватна фирма). Такође подсетио је и на за сада неостварено обећање реконструкције улице Данила Киша да се растерети саобраћај на тој релацији. Председник општине је рекао да претпоставка Бокуна о томе да није смањена емисија издувних гасова није реална јер је мање аутобуса у центру града који ту остају дуже времена паркирани. Он је такође напоменуо да је изградња паркинга код нове аутобуске станице била обавеза општине јер је у питању јавна површина коју користе „сви грађани који користе нову аутобуску станицу“.

Др. Вук Радојевић је такође најавио још један ребаланс до краја године за реализацију већег броје пројеката до краја 2024 године (реконструкција фасаде и крова општине, пројект за реконструкцију Градског позоришта у вредности од 100 милион динара) и рекао да је за пројекат бициклистичке стазе у Ботри прво предвиђено да се изради пројектно техничка документацију.

Ребаланс се усвојен од стране одборника СО Бечеј, одборници опозиције и „Само локално“ и „Нада“ гласали су против.

На крају седнице представници опозиције поставили су неколико одборничких питања:

1. Милан Бокун је поставио питање начелнику УО да ли је некоме у Управи СНС поднела захтев за постављање билборда и банера за време избора и ко је задужен за те послове у оквиру Управе.

2. Он је такође поставио питање и Општинском већу (није именовао коме тачно јер „још се не зна које су надлежности ОВ“) да ли су саобраћајнице које су рађене за време избора завршене и пуштене у функцију с обзиром да ниједна нема вертикалну сигнализацију те је тако безбедност учесника у саобраћају нарушена.

3. Одборник Немања Томашевић поставио је председнику општине када ће бити постављен правобранилац и колико се на месечном нивоу издваја средстава за заступање Општине које иду адвокатским канцеларијама.

4. Ива Хромиш је најпре поставила питање Инспекторату за саобраћај али је секретар СО Бечеј Жолт Ловаши Латинчић навео да не може по закону да постави питања директно инспекцији па је питање упућено директно начелнику УО Зорану Ковачу: „Да ли саобраћајни инспектор пише пријаве за непрописно паркирање аутомобила на паркинг местима за инвалиде, уколико да колико је било поднетих пријава у 2022, 2023. и 2024. години. Да ли су издати прекршајни налози за те прекршаје?