„Бечеј се буди“ протести у Бечеју (блог)
Недеља, 31. март
Одржан први протестни скуп у Бачком Петровом Селу
У Бачком Петровом Селу је на иницијативу једног броја мештана и бечејске неформалне групе „Бечеј се буди“ одржана прва протестна шетња у селу. У селу је у оквиру овог протеста одата пошта за све жртве погинуле у Новом Саду 1. новембра прошле године при паду надстрешнице на Железничкој станици. Овом скупу присуствовало је око стотинак мештана села и Бечејаца који су им помогли око организације.
На скупу су се обратили присутнима ученици бечејске Гимназије. Они су рекли да неће подлећи притисцима и да се блокада школе наставља. Ученица Гимназије прочитала је и писмо једна некадашње мештанке села о проблемима са којима се њено село суочава данас али и о оним лепим успоменама из живота у Бачком Петровом селу.
Петак, 7. март
Други дан „Великог средњошколског протеста“ као подршка и солидарност са њиховим наставницима који су се одлучили на обуставу рада
Током другог дана великог средњошколског протеста након доручка бечејским гимназијалцима су се придружили и зрењанински као и средњошколци из Сомбора, Врбаса и Србобрана током редовног обележавања помена на раскрсницама Данила Киша са Зеленом и Главном улицом за жртве погинуле у Новом Саду 1. новембра прошле године при паду надстрешнице на Железничкој станици. Одржано је као и сваког дана 15 минута ћутње од 11.52 до 12.07.
У поподневним часовима, сви средњошколци заједно су Новосадском улицом у колони кренули да дочекају на раскрсници Новосадске и Пионирске и последњу групу средњошколаца из Кикинде и Новог Бечеја. Након доласка Кикинђана и Новобечејаца кренули су заједно са свим окупљеним грађанима у шетњу улицама града у дугачкој колони да би шетњу завршили на Тргу Ослобођења где их је дочекао и већи број грађана са храном и освежењем уз музички програм и обраћање. Њима су се у колони прикључили са неколико тракторе пољопривредници као и колона бајкера.
Певао је хор наставника уз подршку хора музичке школе „Петар Коњовић“. На скупу у центру Бечеја обратили су се организатори из „Бечеј се буди“ Михајло Гуцуња, у име професора и наставника који су у блокади наставе говориле су Маргарита Берчек, Ивана Петровић као и поједини представници гостујућих ученика из седам градова Војводине. Бечејски просветни радници који су у обустави наставе позвали су и овог пута своје колеге да им се придруже али и запослене у другим државним службама: лекаре, социјалне раднике, запослене у установама културе и другим установама, запослене у правосуђу да им се придруже у штрајку и да се заједно са студентима и средњошколцима боре за праведније друштво. Нагласили су да просветни радници не могу сами. На скупу су такође од стране говорника сви позвани и на следећи велики скуп који ће се одржати 15. марта у Београду.
На протестима у центру Бечеја наступио је велики бечејски хор састављен за ову прилику од колектива Економско-трговинске школе и Музичке школе „Петар Коњовић“ из Бечеја као и ПроХора из Зрењанина и уз подршку Огњена Спајића на гитари. Репертоар је био стандардно „протестни“: ЕКВ „Земља“, „За милион година“ и др. укључујући и песму која је посебно компонована и написана за ову прилику под називом „Неодлучнима“.
Грађани у ученици на скупу су упалили светла на телефону, како је речено, да их забележи „тачкасти софтвер“ и да се покаже колико је заиста ове вечери било присутних на тргу.
Током ова два дана било је неколико лекарских интервенција углавном највише због жуљеве од пешачења али и неколико због исцрпљености, губитка свести, стомачних тегоба али сви су збринути јер су лекарске екипе биле у приправности.
Након завршетка протеста ученике, средњошколце који су до Бечеја пешачили сачекали су родитељи али и већи број таксиста из свих 6 градова који су се прикључили бечејским Гимназијалцима претходна два дана.
Четвртак, 6. март
Први дан „Великог средњошколског протеста“
Јуче, у четвртак 6. марта журком и свирком у дворишту Гимназије завршен је први дан великог средњошколског протеста. У поподневним часовима након окупљања на Тргу Ослобођења активисти „Бечеј се буди“ и гимназијалци су у поворци кренули на раскрсницу Пионирске улице и Новосадске да дочекају прву групу средњошколаца који су кренули на пут још у току јучерашњег дана из Зрењанина. Зрењанински средњошколци су преспавали у Куману, наставили према Новом Бечеју пешке и у касним поподневним сатима стигли и до Бечеја.
Сусрет са нашим средњошколцима и окупљеним грађанима уприличен је најпре на кружном току на изласку из Бечеја а затим и на поменутој раскрсници. Након краће паузе и упознавања сви заједно кренули су у поворци да дочекају и групу средњошколаца која је пешачила из Сомбора, Србобрана и Врбаса и која је долазила са Србобранског пута. Та група средњошколаца је каснила око сат и по времена.
На путу из Србобрана последња станица за освежење била је у Радичевићу. Мештани Радичевића су им припремили веома леп дочек и освежење па се та група средњошколаца мало дуже задржала тамо него што се очекивало.
С обзиром да је било неопходно да се сачека та група уморни Зрењанинци су наставили пут до Спортског центра где су били смештени и припремљен је био простор за спавање за све госте. Такође тамо је било припремљено и освежење, лекарска подршка, масери и редарска служба која им је била на услузи.
У дворишту школе од раног поподнева су грађани пекли роштиљ и спремали вечеру. Већи број грађана је донирао како душеке, постељину, јастуке да сви буду удобно смештени у спортски центар тако и веће количине хране, слаткиша, колача да вечера за госте буде што богатија.
Један део ученика наше Гимназије и грађана дочекали у у вечерњим сатима и групу средњошколаца који су дошли чек из Сомбора, Врбаса и Србобрана пешке. Они су такође били смештени у Спортски центар.
На овај начин је реализован, како кажу, прави „Осмех Војводине“ алудирајући на путању којим би требало да буде изграђена брза саобраћајница која је тек почела са изградњом.
Након смештаја осим вечере у дворишту Гимназије била је организована и свирка чак четири бенда, три гимназијска (НиКола, Generation Z, Маршали) и Фискални рачун до касно увече.
Среда, четвртак и петак 26 – 28. фебруара
Скупштина СО Бечеј, протести испред општине, нови захтев гимназијалаца и саопштење ученика у блокади
У Бечеју је као претходна два месеца настављено са свакодневним одавањем поште за погинуле на Железничкој станици у Новом Саду 1. новембра, но то нису били једини протести у ова последња три дана. За четвртак је била заказана седница СО Бечеј, пред саму седницу одборници „Само локално“ су најпре и званично затражили да се председник општине Бечеј јавно извини за таргетирање студената на својим налозима на друштвеној мрежи и да на тај начин испуни бар један од захтева бечејских средњошколаца који су у блокади наставе и окупљени око неформалне групе „Бечеј се буди“. Такође затражили су и да се у циљу успостављања дијалога о разрешењу тренутне ситуације у школи дозволи представнику ученика Гимназије Михајлу Гуцуњи да се на седници СО Бечеј обрати одборницима. Председник СО Бечеј, Игор Киш, ставио је овај предлог на дневни ред Скупштине.
Пред сам почетак седнице приватно обезбеђење је покушало да спречи да Михајло Гуцуња уђе у Општину Бечеј иако је седница била јавна и није наглашено да је у питању затворена седница. У згради је било приватно обезбеђење а кордон милиције је био под пуном опремом у дворишту Општине Бечеј. Након интервенције одборника из „Само локално“ и ПОКС-а Гуцуња је ушао у салу а након доласка председника СО Бечеј Киша њему је „дозвољено“ да присуствује седници. Као друга тачка дневног реда одборници су гласали о томе да ли да се дозволи обраћање ученика Гимназије. Опозициони одборници су гласали за, одборници и СНС и СВМ су били уздржани. На тај начин је одбијен предлог. Михајло Гуцуња је након тога напустио салу и скупштина је наставила са радом. (о даљем наставку седнице у посебном тексту). Током трајања прве две тачке дневног реда председник општине није био у сали, каснио је на заседање седнице.
Михајло Гуцуња се придружио протестима који су трајали испред Општине Бечеј, а окупљени грађани су током већег дела седнице наставили да праве буку, Михајло се обратио и окупљенима, објаснио је шта се десило на почетку седнице и тада је испред Општине објавио и да „Бечеј се буди“ и ученици у блокади проширују листу захтева за још један који гласи: „Кривична одговорност и процесуирање свих лица која су јавно таргетирала просветне раднике из Бечеја који су у обустави наставе и тиме угрозила њихову безбедност.“
У току дана су на својим друштвеним мрежама „Бечеј се буди“ и „Гимназија у блокади“ објавили и следеће саопштење:
„Изражавамо дубоко разочарење и негодовање дешавањима у Бечеју 27.2.2025. који су везани за седницу скупштине општине одржане тог дана и неадекватном реакцијом локалних власти у приступању нама и нашим захтевима. Наиме, заседање СО Бечеј горе поменутог датума, пропратили су разни киксови и неприхватљиве одлуке од стране локалне власти, укључујући и председника општине Вука Радојевића. Ученика наше школе, Михајла Гуцуњу, на улазу у скупштину дочекало је приватно обезбеђење које је покушало да му онемогући присуство на седници. На дневни ред је стављено гласање о усвајању једне нове тачке која би се тицала бечејских гимназијалаца и наших захтева. Ова тачка није усвојена, са 22 гласа ’уздржан’ од стране одборника владајуће странке. Сматрамо овај исход гласања, као и одлуку председника општине Вука Радојевића да се на седници појави тек након што је представник гимназијалаца напустио седницу апсурдним и контрадикторним, с обзиром на позив на преговоре раније упућеним ученицима у блокади од стране председника општине.
„Каква је то држава у којој наводно демократски изабрани политичари морају да се крију од сопственог народа и младости које притом називају ’руљом’? Какав је то председник општине који нема петљу да се појави пред једним обичним гимназијалцем? Какви су то одборници који не дозвољавају да се чује глас младости? Зашто је било неопходно присуство приватног обезбеђења које је противзаконито покушало да спречи представника Гимназије да присуствује седници?“ На скупу одржаном 27. фебруара испред општинске зграде на народном пленуму ученика и просветних радника у обустави усвојен је четврти захтев ученика Гимназије у блокади. Он гласи: „Захтевамо кривичну одговорност и процесуирање свих лица која су јавно таргетирала бечејске професоре и наставнике у обустави и тиме угрозила њихову безбедност“.
Такође на скупу је најављен и, како су саопштили, „велики средњошколски протест“ у петак 7. марта. На тај протест у Бечеј стижу студенти који ће 6.марта пешачити од Кикинде и Зрењанина до Новог Бечеја, тамо ће преспавати и стижу 7. марта у Бечеј на велики скуп у Бечеју!.
Уторак, 25. фебруар
Најава протеста испред Општине за време трајања седнице СО Бечеј
Гимназијалци који су у блокади и организатори из „Бечеј се буди“ најавили су протестни скуп у четвртак за време трајања седнице СО Бечеј испред зграде Општине Бечеј.
У саопштењу се организатора се каже
“ За четвртак, 27.2.2025. заказана је седница скупштине општине Бечеја. Нема назнака о томе да ће бити речи о захтевима ученика Гимназије Бечеј у блокади, али, без обзира на то, ми ћемо бити испред и инсистирати на испуњењу захтева. Сматрамо наше захтеве и њихово испуњење за ствари од виталног значаја за јавност Бечеја и нешто што би требала да буде тема седнице СО овог града. Одлуку локалних одборника да нас игноришу, исто као локална телевизија (којој је упућен наш други захтев) сматрамо понижавајућом. Стога, за време седнице бићемо испред и инсистирати на нашим захтевима и њиховом испуњењу. Позивамо све професоре, наше родитеље и грађане да нам се придруже. Рачунајте на нас!“
Субота, 15. фебруар
Велики сусрет Бечејаца и Новобечејаца и заједнички протестни скуп
У Бечеју је данас био организован највећи протестни скуп од када их организује „Бечеј се буди“. Био је то заједнички скуп Новобечејаца, којих је око стотинак чак дошло пешке из Новог Бечеја, и Бечејаца који су их дочекали на кружном току и угостили на раскрсници улица Новосадске и Пионирске.
Након око сат времена „опоравка“ од дугачке шетње из Баната, са домаћинима уз богату закуску, формирала се колона на челу са три трактора која је кренула Новосадском улицом ка центру града, уз сирене, пиштаљке, мегафон па и музику, ова поворка је око пола сата блокирала улицу.
Тешко је било проценити колико је заиста било људи када су пристигли у центар јер један број грађана је дочекао колону и на тргу Ослобођења, а и током трајања шетње један број људи се прикључио, неки наши суграђани су из својих кућа поздрављали учеснике. Неке процене организатора биле су да је било нешто већи број грађана него на вечерњој шетњи до Тисе.
Након доласка на трг организован је био и програм, хор је отпевао добро увежбан репертоар за ову прилику песме као што су Рачунајте на нас, Живети слободно, За милион година, Земља, Bella Ciao и др. Након наступа хора грађани су одржали 15 минута ћутње за настрадале на Железничкој станици.
Присутнима се обратио и професор Срђан Попов из Новог Милошева који је прешао пут од Новог Милошева до Новог Сада пешке на протест ако и ученик Гимназије Михајло Гуцуња који је најпре подсетио окупљене грађане који је прави повод за све протесте до сада који се организују широм Србија па и у Бечеју. Смрт 15 људи на Железничкој станици у Новом Саду услед пада надстрешнице која је реконструисана неколико месеци пре пада. Процес утврђивања одговорности одуговлачи се већ месецима, државни органи нетранспарентно „спроводе истрагу“ и до сада нико није законски процесуиран и оптужен за смрт 15 људи.
„Као реакцију на овај злочин и неадекватан рад институција, људи у Србији почели су да излазе на улице и протестују у жељи за одговорима. Студенти широм Србије започели су блокаде факултета и изнели јасно дефинисане захтеве упућене надлежним институцијама. Уместо преузимања одговорности, власт је на незадовољан и уплашен народ слала своје батинаше. Уцене, гажење студената и грађана који мирно стоје и ћуте, уместо осуђивања, било је подстрекивано.
Уместо одговорности за смрт 15 људи, у затворима су завршавали демонстранти у борби за правду, међу којима су била и малолетна лица. Даље репресије режима, пад владе, који две недеље након оставке премијера и даље није усвојена, покушај дискредитације протеста и блаћење студената и активиста уместо страха и осипања, изазвали су још већи гнев код грађана. Цела просвета, култура и све општине у Србији одлучиле су да кажу НЕ корупцији. Страх је променио страну. Цела Србија је устала. Сведоци смо највећег покрета за правду у овом делу Европе у 21. веку. Студенти, пољопривредници, просветни радници, ученици, уметници и сви слободномислећи људи удружили су се и изашли на улице у нади да се једном за свагда стане на крај тиранији коју наш народ већ деценијама трпи.“ – рекао је Гуцуња.
У веома добром расположењу, уз песму, мало промрзли грађани су се разишли. Скуп је протекао мирно, веома весело и без инцидената, полиција и редари „Бечеј се буди“ су „професионално“ обавили свој посао.
Наш новинар се посебно захваљује редарима „Бечеј се буди“ на превозу до трга и помоћи да целу шетњу снимимо од самог почетка. Хвала још једном!
Петак, 14. фебруар
Велики скуп у суботу, „сретење“ са Новобечејцима код кружног тока, блокирање Новосадске улице и дужа шетња
У суботу, 15. фебруара заказан је већи протестни скуп грађана у 15 часова на кружном току на изласку из Бечеја, према Градишту и Новом Бечеју. Како су организатори саопштили биће то најдужа шетња до сада. И овај протестни скуп организује неформална група „Бечеј се буди“. Најављен је и долазак Новобечејаца од којих ће неки тих 10 километара прећи пешице.
„Видимо се сви у суботу, 15.2, на кружном току на улазу у Бечеј. Одмах бисмо нагласили да на самом кружном току неће бити великог задржавања, те да ће нам служити само као почетна тачка. На самом почетку скупа дочекаћемо наше саборце из Баната који нам долазе пешке, након чега ћемо блокирати Новосадску улицу. Након тога, центар Бечеја биће пунији него икад – тамо ће вам активисти БСБ приредити програм и перформансе, након чега се скуп завршава. Припремите се за највећи протест у историји нашег града. Видимо се тамо!“ – каже се у позиву за грађане организације Бечеј се буди.
Напомена: Окупљање грађана није на самом кружном току него на раскрсници Пионирске и Новосадске улице.
Такође организатори су напоменули да уколико су грађани у могућности на скуп донесу и освежење и хране за Новобечејце. Биће обезбеђен простор за то!
Среда 12.фебруар

У среду, је одржан још један скуп Гимназијалаца који су у 11.52 блокирали раскрсницу код Гимназије. У једном тренутну за време трајања петнаестоминутне ћутње у барикаду је улетео црвени аутомобил бечејске регистрације (ученици и присутни грађани су записали и регистарски број), полицајка је интервенисала и зауставила возило из којег је изашао човек, викао на ученике и грађане да му је неко додирнуо ауто, сео у ауто и полиција га је на крају улице где су обезбеђивали протест пропустила даље. Ово је до сада био први инцидент тог типа у Бечеју.
Због овог догађаја али и због притисака, како кажу Гимназијалци, који се врше над учесницима у блокади, наставника који подржавају блокаду организатори из „Бечеј се буди“ и ђачког Пленума преко друштвених мрежа позвали су на протест све грађане који их подржавају у 18 часова увече.
“ Ученици у блокади Гимназије Бечеј, од тренутка када су ступили у блокаду, трпе разне унутрашње и спољашње притиске, почевши од тога да се данас у току 15 минута тишине аутомобил са регистарским таблицама БЧ 050 ИЛ залетео на ученике, до наводног извртања изјаве и става нашег директора у медију „Мој Бечеј“. Зато нам је потребно да се сви ви, који нас ових дана подржавате на друштвеним мрежама окупите данас испред Гимназије у 18.00 часова и придружите нам се у протесту и перформансима које ћемо одржати у центру. Наглашавамо да ово није атак на нашу школу и да не осуђујемо оне који нас из ових или оних разлога не подржавају, већ апел да до те подршке дође. Ограђујемо се и осуђујемо било какве увредљиве коментаре упућене нашим професорима и директору. Наши захтеви нису испуњени, наша безбедност је угрожена и трпимо велики притисак. Зато, вечерас – СВИ НА УЛИЦЕ.“ – каже се у позиву.
У 18 часова скупио се већи број грађана испред Гимназије, ученици који су у блокади обратили су се грађанима на степеништу школе, заједно са једним бројем наставника школе. Објаснили су да осећају да им је безбедност сад већ озбиљно угрожена, да трпе притиске али да ће истрајати у својој борби и поново се позвали све ученике, родитеље и наставнике да им се у њиховој борби придруже. Такође су подсетили и због чега су протести почели и још трају који су били непосредни узроци за то као и да је веома важно да подрже и студенте у њиховим захтевима али и да
Ученик Михајло Гуцуња је рекао да захтеви нису испуњени, да влас покушава да некаквим хапшењима покушавају да свим грађанима замажу очи и додао: „Скупштина и даље није усвојила оставку председника владе Милоша Вучевића и ми имамо само једно питање ПА, ДОКЛЕ ВИШЕ?. Оно што е из свега овога изашло као добро је то да су се протести у последње време много омасовили, устале су скоро све општине у Србији. Оно што је за нас све веома важно је иницијатива која се појављује у просвети и култури, то је уосталом и разлог зашто смо ми у блокади и зашто ми ово радимо. Ситуација је таква да у држави најобразованији људи, највреднији људи које ми имамо у овој земљи, сви они стају уз студенте и сви им пружају подршку. Сва београдска позоришта су стала, сазван је Форум просветних радника читаве Србије, масовно школе стају у свим градовима, не само Нови Сад и Београд, него и Краљево, Ужице, Чачак, Ариље, Бачка Паланка и мала места стају, овај протест се заиста проширио и имамо јако велику подршку. Страх је променио страну! Дакле, први пут у последњих 13 година се више ми не плашимо њих него се они плаше нас. И то јесте разлог због чега смо и ми донели одлуку о ступању у блокаду, зато што мислимо да треба да пратимо одлуку просвету радника и радника у култури као и независних уметника широм Србије“ – рекао је Гуцуња и додао „у овој борби сви треба да будемо заједно јер нас је више, они су само организованији, ми када се организујемо за њих ће бити готово.“
Гуцуња је након тога говорио и о ситуацију у Бечеју, да су захтеви које су они тражили: извињење председника општине Бечеј, др. Вука Радојевића за таргетирање студената на друштвеним мрежама, извињење градоначелника Краљева Предрага Терзића за таргетирање студента Николе Племића, као и да ТВ Бечеј почне да извештава о протестима професионално. Предлог њихов је био и да се председник општине са јавним извињењем обрати баш на ТВ Бечеј и на тај начин испуни оба захтева одједном. Гуцуња је рекао да их је председник општина уместо извињење позвао на „преговоре“ што су они одбили јер не желе да преговарају о томе што су захтевали.
Након говора грађани у ученици су се запутили према Општини Бечеј, у центар, тамо је одржана акција 15 минута буке а затим и 5 минута ћутања. Организатори су велику цираду са натписом „Није тешко рећи извини“ оставили на прагу општине да је „председник нађе кад ујутру дође на посао“.
Представници „Бечеј се буди“ су обавестили грађане и о предстојећем великом протесту који ће бити одржан у суботу, 15. фебруара заједно са новобечејцима који ће 10 километара пешке доћи до кружног тока на уласку у Бечеј. Одатле ће заједно се упутити у центар колоном кроз Новосадску улицу. Позвали су грађане да прате друштвене мреже где је комплетно објављен план свих догађања тог дана.
Петак, 7. фебруар
Данас, у петак 7.фебруара, одржан је још један протестни скуп у организацији неформалне групе „Бечеј се буди“. Најпре су ученици направили још један полукруг око Гимназије и симболично „чували школу“ а након тога се упутили према тргу где су заједно са окупљеним грађанима одржали акцију 15 минута буке испред општине Бечеј. Ни овога пута на позивање окупљених грађана није из општине било одзива.
Грађани су се прикључили организаторима у малом перформанску на тргу, на раскрсници код Основног суда и код редакције ТВ Бечеј, певали песме и организовали велики заједнички загљај свих присутних.
Након тога су се сви заједно упутили према раскрсници Данила Киша и Главне улице, испред Основног суда, коју су блокирали на нешто више од пола сата. Ту је одата и пошта погинулима на железничкој станици у Новом Саду 1, новембра, 15-минутним ћутањем а затим се колона упутила Зеленом улицом према редакцији ТВ Бечеј са захтевом да ова медијска редакција почне професионално да извештава свакодневно о протестима у Бечеју и другим догађањим..
Представник „Бечеј се буди“, матурант Михајло Гуцуња кратко се обратио грађанима на тргу, обавестио их о концепту протеста за данас и рекао да захтеви ни њихови, ни студената нису испуњени да настављају са протестима док се сви не испуне. Организација „Бечеј се буди“ је најавила и следеће веће окупљање 15. фебруара.
Овај протест био је и хуманитарног карактера, прикупљана су средства за операцију нашег суграђанина Ивана Филипчева.
Петак, 31. јануар
Сваки пут све више грађана на протестима
Најмање 2000 људи вечерас у шетњи и на протесту. Скуп подршке студентима у свим универзитетским центрима је и овога пута организовала неформална група „Бечеј се буди“ састављена углавном од гимназијалаца.
Гимназијалци у ученици других школа и наставници су на почетку протеста данас у дворишту школе одржали јавни час. Након тога прикључили су се окупљеним грађанима на тргу. Овога пута био је организован и музички програм, ученица Јована Батинић отпевала је Востани Сербије а након тога је Страхиња Танасијин отпевао неколико строфа Не ломите ми багрење заједно са присутним грађанима. Скупу су се обратили и ученици Гимназије: Михајло Гуцуња, Васја Субаков и Алекса Батинић. Веома емотивно и са пуно оптимизма и борбености ученици су већину суграђана на тргу успели и да расплачу али и да им улију оптимизам.
Након тога је уследила овога пута дужа шетња улицама Главном, Золтана Чуке и Зеленом до Споменика слободе на Тиси. Након кратког обраћања на Тиси скуп је завршен око 19 часова. За следећу недељу заказали су нове скупове а у међувремену позвали су на подршку студентима сутра који у Новом Саду блокирају сва три моста. Још једном је и овога пута одата пошта страдалима 1. новембра када је пола надстрешница на железничкој станици у Новом Саду али и за све жртве гажења и повређивања на протестима широм Србије у последњих три месеца.
„Бечеј се буди“ је вечерас изашао и са три захтева, да се градоначелник Краљева јавно се извини за таргетирање бечејског студента Николе Племића, такође траже и јавно извињење председника општине Вука Радојевића за таргетирање студената и протеста на свом профилу. Последњи захтев је био да бечејска телевизија почне професионално да обавља свој посао и извештава о протестним скуповима.
Среда, 29. јануар
Неформална организација „Бечеј се буди“ објавила план за протесте у петак
На фб и инстаграм профилу „Бечеј се буди“ објављено је следеће саопштење
Среда, 29. јануар
Одржан и данас помен жртвама испред Гимназије
И данас је на раскрсници испред Гимназије у уобичајеном термину од 11.52 до 12.08 одржан скуп углавном гимназијалаца, њихових професора и професора других школа као и појединих грађана на којем су подржани захтеви студената и одата је почаст погинулим грађанима на железничкој станици у Новом Саду 1. новембра.
Подршка из бечејске дијаспоре
Око стотинак Бечејаца из дијаспоре послали су писмо подршке. Потписивање је почело пре неколико дана и још увек траје. У овом тренутку списак броји око сто потписа. Овај списак такође сведочи о томе колико је овај град изгубио њиховим одласком у иностранство.
„Драги студенти, ученици, професори, драги Бечејци,
Обраћамо вам се са дубоким поштовањем и подршком за вашу борбу. Ми који данас живимо у дијаспори, а пореклом смо из Бечеја, у потпуности подржавамо ваш протест. У средини као што је Бечеј, као и у многим малим местима, изношење мишљења и истицање својих ставова представља изузетну храброст. Људи који се усуђују да изнесу своје ставове и препознају неправду постају симбол наде и промене. То није само лична победа, већ подстрек и инспирација за све оне који ће се на тај корак тек одважити.
Иако се можда осећате усамљени, знајте да нисте. Бечејци широм дијаспоре прате ваше протесте, верују у вашу борбу и шаљу вам подршку. Будите упорни и уверени да није узалудно то што радите. Ваш глас је важан, ваши захтеви су оправдани, а ваша борба је круцијална за будуће генерације.
Истовремено позивамо власт да без одлагања и резерви испуни све захтеве студената.
С пуно поштовања, солидарности и подршке,
Бечеј у дијаспори“
Потпишите се овде
Понедељак, 27. јануар
У ОШ „Петефи Шандор“ скраћени часови целе ove недеље
Колектив ОШ „Петефи Шандор“ је обавестио јавност да ће у овој школи током целе ове недеље бити скраћени часови на 30 минута.
Понедељак, 27. јануар
Гимназијалци и данас одали пошту погинулима у 11.52
И данас су Гимназијалци изашли испред школе и одали пошту петнаестоминутним ћутањем погинулима 1. новембра 2024. године на железничкој станици у Новом Саду.
Недеља 26. јануар
„Трка за студенте“
На Тиси, на Долми и код споменика Слободе данас је одржана „Трка за студенте“ којој је присуствовало око 200 грађана Бечеја. Након окупљања и одржане поште за страдале у Новом Саду Бечејци су трчали, или прошетали и тиме показали солидарности и дали подршку студентима који већ три месеца одржавају протесте и блокаде на улицама широм Србије и у свим универзитетским центрима захтевајући да се одговорни за велику трагедију у Новом Саду открију, процесуирају судски и одговарају за своје поступке и да се системски реши степен корупције који је и резултирао убиством 15 људи 1. новембра прошле године када је због немара и неодговорности надлежних приликом реконструкције пала надстрешница на железничкој станици у Новом Саду.
На фб профилу Алисе Бајић, која је била и организаторка ове акције објављена је захвалност за одазив грађана Бечеја:
„Бечејци великог срца, хвала вам на солидарности, хуманости, јединству, несебичности, храбрости и дивној, позитивној енергији која нам је данас, сигурна сам, дала подстрек и снагу за даље.
Послали смо поруку подршке нашим храбрим и непоколебљивим студентима да смо свим срцем уз њих!
Заједничким снагама сакупили смо 48.420 дин и тај износ ће бити уплаћен студентима у Новом Саду и Суботици.
Од срца се захваљујемо свим пријатељима који су нам несебично помогли у припреми и реализацији данашњег догађаја.
И за крај, нешто што је веома битно: Ово тешко време које живимо и у ком се боримо за боље сутра, међусобно нас је повезало, ујединило и изнедрило оне праве, помало заборављене људске вредности.. јер Бечеј се буди!
Бескрајно смо поносни на све вас, породица Бајић“
Петак, 24. јануар
Највећи скуп и протест у Бечеју на дан Генералног штрајка
Око хиљаду грађана Бечеја данас је било на улици на протесту који су организовали млади из неформалне групе „Бечеј се буди“. Након што су ученици још једном направили живи зид око Гимназије („чувајући“ на тај начин своју школу) они су се придружили већ окупљеним грађанима на Тргу ослобођења.
Гимназијалац, матурант, Михајло Гуцуња је на почетку скупа одржао веома емотиван говор у којем је прецизно дефинисао разлоге због чега ученици Гимназије и Економске школе као и део наставника организују ове протестне скупове већ скоро два месеца.
Њему се придружио на кратко и одржао такође краћи говор, Бечејац, студент треће године Правног факултета Никола Племић који је пре две недеље био жртва таргетирања од стране СНС функционера који су направили и дистрибуирали кампању и постер на којем је овај дечко био окарактерисан као „усташки шпијун и плаћеник“. Овај инкримисани постер је први објавио градоначелник Краљева Предраг Терзић да би га након тога путем друштваних мрежа припадници СНС проширили и делили на својим профилима. Никола је овог петка учествовао на овом скупу и у свом граду заједно са грађанима Бечеја прошетао улицама града.
Након ових говора одржана је акција са 20 минута буке испред Општине Бечеј. Грађани су правили буку и викали и тражили да представници власти изађу напоље из Општине и обрате се. Осим снимања скупа камерама, није било реакције из Општине Бечеј. Врата су била закључана.
Колона је после овога кренула у шетњу. Овога пута шетња је била мало дужа. Грађани су шетали и правили буку, звиждали и носили пароле дуж Главне улицр, скренули су затим у Золтана Чуке према раскрсници са Зеленом улицом и вратили се до раскрснице са Данила Киша где су се поделили у две групе и блокирали раскрснице у Данила Киша са Зеленом и Главном.
У 11.52. па до 12.07. на блокади почело је одавање поште погинулима у паду надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду 1. новембра. Након тога скуп је за овај петак био завршен.
Овим поводом разговарали смо са студентом Николом Племићем који нам је рекао:
„Ја са дошао данас да се обратим на позив ових дивних младих људи из „Бечеј се буди“, средњошколаца, који организују све ово. Ту су заиста дивни, храбри млади људи и ја сам ту да им се обратим и да им дам подршку данас као студент, јер ипак су све ово започели студенти али и као неко ко је био таргетиран од стране неких напредњачких функционера и напредњачких медија. Моји утисци су дивни, ово је највећи скуп на којем сам био у Бечеју. Ја ћу да вас подсетим да је последњи пут када је Бечеј устао то било 2021. године против Рио Тинта и тада смо извојевали неку малу победу. Ја очекујем и данас пошто је и више људи на улицама једну велику победу. Порука за све младе људе, за све Бечејце ја да морамо да устанемо, да то је то. Данас се пише историја. Ми морамо да победимо у овоме. Оно што мени смета у овом друштву је пре свега насиље, таргетирање, то што смо створили друштво без одговорности у којем неко може да буде корумпиран, тотално покварен, безобразан, без да икада одговара. Студенти су устали, млади људи су устали, просвета је устала и захвалан сам свима који су ту данас и који су увек уз нас.“ На питање шта сад следи након оних таргетирања и претњи Никола Племић је додао да њему „не могу да прете такви бедници“ и да нико за њега не може да каже да је усташа јер је антифашиста и да ће то бити до краје живота.
Михајло Гуцуња, један од организатора из „Бечеј се буди“, матурант бечејске Гимназије нам је рекао:
„Данас је ово био заиста величанствен скуп. Ово је свакако највећи скуп у Бечеју којем сам ја присуствовао, и један од већих скупова у Бечеју у скоријој историји. Нагласио бих да као представник „Бечеј се буди“ ово што смо данас показали су све те заједничке вредности које сви ми баштинимо и то је наш отпор. Оно против чега се ми боримо је управо сушта супротност свих наших вредности за које се боримо, овим ми шаљемо поруке коју баштине сви који су устали против овог ауторитарног режима. Наше су вредности љубав, емпатија, солидарност и све оно лепо чиме се нормални људи поносе, а мржњу, корупцију, таргетирања ћемо да оставима њима. Нећу бити скроман и рећи ћу да смо још од почетка и очекивали да ће оваква реакција грађана да буде. Ми смо веома студиозно приступили свему овоме. Када смо отворили страницу и основали „Бечеј се буди“ били смо свесни да на самом почетку одзив неће бити толико велик али да је баш зато неопходно да се што више ради и да се што више трудимо, да организујемо што више акција. Поносни смо на све Бечејце, презадовољни смо овим скупом и мислим да ће нас бити све више и више. Најважнија вредност свега овога је солидарност и мислим да је веома важно да професори буду уз ученике и ученици уз професоре. Наши професори, како наши у Гимназији тако и у Економској школи су трпели одређене притиске, мислим на оне професоре који су били за обуставу рада и ми смо ту да их подржимо, видели сте како су прошле инспекције које су биле у другим школама у Србији и ми данас имамо да им поручимо да ће исто тако бити и овде. Ми наше професоре не дамо, они су наш понос и ми њихов и то је била и симболика нашег ланца који смо формирали око школе – академско заједништво, култура, образовање, то су наше вредности.“
Говор Михајла Гуцуње „Домовина се брани лепотом“ у петак 24. јануара на Тргу ослобођења.
Петак, 24. јануар
Обуставе рада, скраћени часови и план за протесте
На дан када је широм земље најављен Генерални штрајк у Бечеју је предвиђено да се одржа протести. Пленум матурана Гимназије блокираће рад школе, поједине основне школе имају скраћене часове.
Данас пре подне пленум матураната гимнезије је донео одлуку да сутра блокира рад Гимназије. Након тога је и неформална група младих „Бечеј се буди“ на друштваним мрежама објавила план сутрашњих дешавања на протестима.
„Позивамо грађане да нам се сутра придруже у активностима које организују ученици и активисти. Подсећамо да је сутра дан генералног штрајка и да се не иде у кафиће, продавнице, тржне центре“…
Група младих наводи да је план акције да група ђака у 7.30 часова преузме кључеве школе и до 10 часова ће организовати ученичке активности.
У 10 часова ће у дворишту школе почети јавни час на који су позвани бивши ученици и родитељи. Садашњи и бивши ученици ће држати говоре, а потом ће бити формиран људски ланац око гимназије.
После тога ће се сви упутити у центар Бечеја где се састају са грађанима око 10.30 часова.
На протесту у центру планирани су говори и пустиће се црвени балони у ваздух. Следи петнаестоминутна бука.
Из центра Бечеја ће се затим грађани упутити до улице Данила Киша, где ће бити блокиране раскрснице те улице са Зеленом и Главном.
Скуп, као и претходног петка, биће окончан петнаестоминутном тишином у знак одавања поште страдалима на железничкој станици у Новом Саду 1. новембра прошле године.“
У току дана стигла је и подршка од колектива појединих школа:
Настава неће бити редовна ни у основним школама „Здравко Гложански“, „Север Ђуркић“ и „Петефи Шандор“ као ни у Музичкој школи где је потпуна обустава рада сутра. Објаве и принт одлука колектива су такође објављени на друштвеним мрежема.
Најмасовнији скуп до сада, преко 500 грађана и младих направили живи зид око Трга ослобођења
Бечеј, 20. јануар
У организацији неформалне групе младих “Бечеј се буди”, данас, у понедељак 20.јануара, кад је и званично почело друго полугодиште ученици Гимназије и Економске школе и део њихових наставника су организовали протестну шетњу. Матуранти Гимназије и Економске школе су на заједничком састанку два парламента који је одржан јуче осмислили програм протеста.
На самом почетку програма су у 10.20 гимназијалци направили живи зид око школе симболично штитећи своју школу а затим су се на тргу придружили ученицима Економске школе и наставницима, као и са наставницима из ОШ „Петефи Шандор“ и Музичке школе и другим бројним грађанима који су изашли да подрже њихов протест.
На самом тргу су прикупљали пароле и поруке грађана и затим су сви заједно упутили на плато испред Лидла где су на штрик окачили све поменуте поруке подршке за студенте који се већ два месеца боре за праведније друштво у Србији.
Након овог дела протеста колона се поделила на две групе које су уз звиждуке и буку блокирале две раскрснице у Данила Киша, са Главном и са Зеленим улицом. Ту су у 11.52 одржали петнаестоминутни помен ћутањем за све жртве пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду 1.новембра.
Ово је свакако био најмасовнији скуп до сада, одлично организован и координисан од стране ученика/матураната и ученичких парламената Гимназије и Економске школе који су имали тачно одређену сатницу свих догађања. Овом скупу је присуствовало око 500 грађана Бечеја. Током протеста Трг ослобођења је био комплетно окружен људским ланцем који су формирали млади и грађани Бечеја. Заједно са организаторима сви су отпевали „Деца су украс свет“.
У оквиру протеста на тргу прочитана су и два писма, писмо подршке студентима који се већ два месеца боре за боље и праведније друштво, као и просветним радницима који својим примером показују ученицима колико је важно борити се, прочитао је матурант Економске школе Димитрије Туцаков. Након тога је студент Угљеша Сурдучки прочитао писмо подршке студената својим бившим професорима у Економској школи.
На тргу су ученике и наставнике грађани дочекали са чајем и колачима, што је одлично послужило да се мало окрепе и наставе даљи програм протеста.
Бечеј, 17 јануар
Дечко са постера који је објавио градоначелник Краљева је бечејски студент
Дечко са постера који је објавио градоначелник Краљева Предраг Терзић а који је у фокус ставио наводне „усташке шпијуне“ који су плаћени од стране Хрватске да протествују и организују блокаде је бечејски студент Правног факултета Никола Племић, бивши ученик бечејске Гимназије. Његова фотографија се налази на постеру уз фотошопиран амблем ХОС-а на мајици и уз заставу Републике Хрватске. Ову објаву (постер) су путем друштвених мрежа објавиљивали и ширили углавном чланови СНС. Мајка Николе Племића, Александра Племић се и лично обратила путем тик-ток мреже градоначелнику Краљева уз образложење да су адвокати породице покренули поступак за личну заштиту студента Николе Племића као и поступак против Предрага Терзића лично.
Бечеј, 17.јануар
Два протеста грађана у петак 17. јануара
Данас, петак 17.јануара, је око 200 грађана у организацији неформалне групе младих Бечеј се буди најпре испред зграде Општине Бечеј протестовало уз звиждуке и буку у знак подршке студентима.
Подршка и порука са овог скупа била је студентима да истрају у својим захтевима. Студенти већ два месеца блокирају рад факултета у свим универзитетским центрима у Србији и организују протесте.
Сваки дан су све учесталије провокације и бројни напади на живот и право студената да одржавају ове протесте. Једна део грађана који су протествовали су се задржали и преко пута Прекршајног суда паролама алудирајући на то што је јавни тужилац Стефан Башић као студент покушао да присуствује пленуму Правног факултета и био удаљен од стране студената са њега.
Већина парола које су данас носили грађани односила се и на те нападе. Након овог скупа испред Општине грађани су као и претходног петка од 11:52 одржали помен петнаестоминутним ћутањем и блокирали раскрсницу код Основног суда.
Бечеј, 14. јануар
Гимназија Бечеј: Бојкот распуста и настављени скупови петком
Без обзира што распуст званично траје до 20. јануара Гимназија Бечеј, на захтев дела ученика ове школе, сутра отвара врата и незванично почиње са „радом“. За сада не са редовном наставом али су се ученици, углавном матуранти Гимназије, који учествују у раду групе „Бечеј се буди“ ове школе договорили да „бојкотују распуст“.
Као што је познато према званичном календару школске године у Војводини је ове недеље већ требало да крене друго полугодиште али је распуст продужен из углавном политичких разлога да би се спречиле блокаде школа као и да би се преговарало са синдикатима просветних радника који су крајем прошле године најавили и штрајк. (Напомена, штрајк је отказан јер су сви синдикати јуче постигли договор са Владом Србије а преговарало се углавном о платама).
Како било, поједини ученици су у оквиру кампање „Бечеј се буди“ решили да у сарадњи са појединим професорима од сутра „крену у школу“, позвали су и остале ученике да им се придруже и објавили на порталу и на друштвеним мрежама Гимназије „распоред“ часова и активности.
Ова три радна дана у школи заједно са професорима организоваће часове припрема за пријемне на факултету, радионичарски програм, друштвене игре, пројекције филмова и слично.
Како кажу на налогу „Бечеј се буди“ све ово раде у знак подршке пре свега студентима који блокирају факултете у свим универзитетским центрима у Србији као и у форми протеста и као још једна вид одавања поште погинулим грађанима 1. новембра у Новом Саду, истовремено захтевајући и даље да се сви захтеви студената испуне, да се утвди одговорност за ову несрећу као и да се кривично и правно процесуирају одговорна и надлежна лица.
Бечеј, 10. јануар
Скупови грађана и од почетка нове године
У петак 3. јануара и 10. јануара око осамдесетак грађана Бечеја у организацији неформалне групе углавном младих суграђана и ученика Гимназије одржали су скупове подршке студентима и средњошколцима у борби за праведније друштво. Сваког петка као и у претходних два месеца у петак је од 11.52 до 12.07 одржан помен погинулима 1. новембра у Новом Саду када је пала надстрешница на Железничкој станици у Новом Саду која је резултирала протестима као и блокадама факултета у свим универзитетским центрима у Србији од стране студената који су указали на висок степен корупције у друштву и затражили у форми захтева да се истражи случај пада надрстрешнице, као и да се утврде чињенице, да се објави комплетна пројектна документација и надзорна документација као и да се санкционишу и кривично процесуирају сви одговорни у овом поступку.
Бечеј, 28. децембар
Скупови грађана одржани су у петак (20. децембра) и у петак (27.децембра)
Две недеље у децембру у петак (20. и 27.) од 11.52 до 12.08 часова, у организацији младих Бечеја и под називом „Бечеј се буди“, одржани су протестни скупови грађана и ученика бечејских средњих школа у знак подршке студентима и нјиховим захтевима за боље и праведније друшво. Окупљени грађани и млади активисти шеснаестоминутним ћутањем одали пошту погинулима када се 1.новембра у Новом Саду обрушила надстрешница на железничкој станици. Протест је био најављен и као подршка младима и студентима на блокадама који се већ скоро два месеца боре за то да се утврди одговорност за све који су учествовали у реконструкцији објекта, да се сви одговорни правно поцесиоирају. Ученици и грађани су носили пароле и постере са речима подршке.
Бечеј, 14. децембар
Пети скуп грађана (13. децембар)
И овог петка неколико минута пре поднева у центру града окупила се већа група грађана и младих који су и овога пута ћутањем 15 минута одали пошту погинулим након рушења надстрешнице на згради железничке станице у Новом Саду 1. новембра. Грађани су и овога пута поред одавања поште за 15 жртава на овај начин затражили и да се сви одговорни за ову несрећу и законски процесуирају и кривично одговарају. Да подсетимо, још увек надлежни органи нису покренули ни једну оптужницу против одговорних иако је прошло више од месец и по дана.
Приметно је било да је овога петка било више младих у центру града, углавном средњошколаца и младих што је такође директан одговор наших младих суграђана који су овим чином подржали и своје вршњаке у школама и на факултетима широм Србије. Тренутно су сви факултети у Београду и Новом Саду у блокади као и добар део факултета у другим универзитетским центрима. У скоро свим градовима и већим општинама и у средњим школама организовани су протести као и петнаестоминутни помени за жртве несреће у Новом Саду.
Ни овог пута, као ни пре недељу дана, није било провокација нити организованих напада на овај скуп.
Бечеј, 7. децембар
Четврти скуп грађана (6. децембар)
Трећа акција „Застани, Србијо“ одржана је и у петак 6. децембра од 11:52 до 12:08. На тргу се окупило око седамдесет грашана који су у тишини одали пошту погинулима. Мађу грађанима и овга пута било је доста младих, ап и средњошколаца из све три оближње средње школе. Овога пута протест је одржан потпуно мирно и није било провокација укључујући и присуства организоване друге групе грађана који су против ових скупова.
И овога пута акција „Застани, Србијо“ у Бечеју организована је на иницијативу „Проглас“ и Слободне организације Србије. Удружење грађана „Само локално“ из Бечеја једна је од чланица Слободне организације Србије.
Бечеј, 30. новембар
Трећи скуп грађана (29. новембар)
У петак 29. новембра, на дан када је била заказана и седница СО Бечеј, поново је заказан скуп грађана у истом термину од 11.52. до 12.07 часова и на истом месту. И овога пута скуп је заказан као петнаестоминутно окупљање грађана Бечеја са циљем одавања поште, као миран скуп без обраћања организатора. У потпуној тишини на Тргу одржано одавање поште погинулима уз полагање цвећа, 15 црвених ружа. На скупу је било око педесетак грађана, неки са ручно рађеним плакатима. Пред сам крај овог скупа из Општине Бечеј је изашла једна група запослених у општинској управи и одборника Српска напредне странке, на челу са начелницом за урбанизам Данијелом Дорословачки, који су прекинули скуп повицима и започели вербални сукоб са окупљеним грађанима. Након неких десетак минута расправе и свађе сви окупљени су се разишли без већих инцидената.
Бечеј, 23. новембар
Други скуп грађана (22.новембар)
Први комеморативни скуп у Бечеју одржан је 22. новембра на Тргу ослобођења. Под јаком кишом окупило се око 30-так грађана који су мирно одали пошту погинулима али им је убрзо пришла друга група грађана, углавном из суседних места и нешто мањи број Бечејаца, који су се вербално сукобили са њима, настала је општа свађа, вербални сукоб је на моменте претио и да се озбиљно претвори у физички обрачун, није баш било туче али је било озбиљнијег гурања и претњи. Након овог догађаја и у локалној полицијској станици било је пријава вербалног насиља. Ово све касније ескалирало је и на друштвеним мрежама јер су објављени снимци сукоба.
Као и у другим градовима широм Србије, на позив организације „Проглас“ и касније локалне неформалне групе „Бечеј се буди“ и представника локалних опозиционих политичких организација и у Бечеју су заказани и одржани скупови под називом „Застани, Србијо“, који су пре свега замишљени и најављени као комеморативни скупови одавање поште погинулим грађанима који су настрадали након пада надстрешнице на главној железничкој станици у Новом Саду 1. новембра.
Ови скупови, како кажу организатори, углавном за циљ имају да подстакну и да изврше јавни притисак на правосудне органе као и на представнике надлежних државних институција да се утврди одговорност за овај трагичан догађај, да се јавности предоче све чињенице које се тичу пројекта реконструкције објекта железничке станице као и да стручне службе и комисије радећи независно свој посао утврде да ли је било кривичне одговорности за ову трагедију од стране особа које су учествовале у наведеним пословима.
Такође тражи се и да се утврде евентуални пропусти у процесима јавних набавки за фазне реконструкције које су рађене неколико претходних година на овом објекту, да се јавности предоче ставке уговора са извођачима радова као и са фирмама које су биле подизвођачи и на крају и да се утврди одговорност надзорних органа.