„Застани Србијо“ протести у Бечеју
Два петка заредом, као и у другим градовима широм Србије, на позив организације „Проглас“ али и представника локалних опозиционих политичких организација и у Бечеју су заказани и одржани скупови под називом „Застани, Србијо“, који су пре свега замишљени и најављени као комеморативни скупови одавање поште погинулим грађанима који су настрадали након пада надстрешнице на главној железничкој станици у Новом Саду 1. новембра.
Ови скупови, како кажу организатори, углавном за циљ имају да подстакну и да изврше јавни притисак на правосудне органе као и на представнике надлежних државних институција да се утврди одговорност за овај трагичан догађај, да се јавности предоче све чињенице које се тичу пројекта реконструкције објекта железничке станице као и да стручне службе и комисије радећи независно свој посао утврде да ли је било кривичне одговорности за ову трагедију од стране особа које су учествовале у наведеним пословима.
Такође тражи се и да се утврде евентуални пропусти у процесима јавних набавки за фазне реконструкције које су рађене неколико претходних година на овом објекту, да се јавности предоче ставке уговора са извођачима радова као и са фирмама које су биле подизвођачи и на крају и да се утврди одговорност надзорних органа.
Пети скуп грађана (13. децембар)
И овог петка неколико минута пре поднева у центру града окупила се већа група грађана и младих који су и овога пута ћутањем 15 минута одали пошту погинулим након рушења надстрешнице на згради железничке станице у Новом Саду 1. новембра. Грађани су и овога пута поред одавања поште за 15 жртава на овај начин затражили и да се сви одговорни за ову несрећу и законски процесуирају и кривично одговарају. Да подсетимо, још увек надлежни органи нису покренули ни једну оптужницу против одговорних иако је прошло више од месец и по дана.
Приметно је било да је овога петка било више младих у центру града, углавном средњошколаца и младих што је такође директан одговор наших младих суграђана који су овим чином подржали и своје вршњаке у школама и на факултетима широм Србије. Тренутно су сви факултети у Београду и Новом Саду у блокади као и добар део факултета у другим универзитетским центрима. У скоро свим градовима и већим општинама и у средњим школама организовани су протести као и петнаестоминутни помени за жртве несреће у Новом Саду.
Ни овог пута, као ни пре недељу дана, није било провокација нити организованих напада на овај скуп.
Четврти скуп грађана (6. децембар)
Трећа акција „Застани, Србијо“ одржана је и у петак 6. децембра од 11:52 до 12:08. На тргу се окупило око седамдесет грашана који су у тишини одали пошту погинулима. Мађу грађанима и овга пута било је доста младих, ап и средњошколаца из све три оближње средње школе. Овога пута протест је одржан потпуно мирно и није било провокација укључујући и присуства организоване друге групе грађана који су против ових скупова.
И овога пута акција „Застани, Србијо“ у Бечеју организована је на иницијативу „Проглас“ и Слободне организације Србије. Удружење грађана „Само локално“ из Бечеја једна је од чланица Слободне организације Србије.
Трећи скуп грађана (29. новембар)
У петак 29. новембра, на дан када је била заказана и седница СО Бечеј, поново је заказан скуп грађана у истом термину од 11.52. до 12.07 часова и на истом месту. И овога пута скуп је заказан као петнаестоминутно окупљање грађана Бечеја са циљем одавања поште, као миран скуп без обраћања организатора. У потпуној тишини на Тргу одржано одавање поште погинулима уз полагање цвећа, 15 црвених ружа. На скупу је било око педесетак грађана, неки са ручно рађеним плакатима. Пред сам крај овог скупа из Општине Бечеј је изашла једна група запослених у општинској управи и одборника Српска напредне странке, на челу са начелницом за урбанизам Данијелом Дорословачки, који су прекинули скуп повицима и започели вербални сукоб са окупљеним грађанима. Након неких десетак минута расправе и свађе сви окупљени су се разишли без већих инцидената.
Други скуп грађана (22.новембар)
Први комеморативни скуп у Бечеју одржан је 22. новембра на Тргу ослобођења. Под јаком кишом окупило се око 30-так грађана који су мирно одали пошту погинулима али им је убрзо пришла друга група грађана, углавном из суседних места и нешто мањи број Бечејаца, који су се вербално сукобили са њима, настала је општа свађа, вербални сукоб је на моменте претио и да се озбиљно претвори у физички обрачун, није баш било туче али је било озбиљнијег гурања и претњи. Након овог догађаја и у локалној полицијској станици било је пријава вербалног насиља. Ово све касније ескалирало је и на друштвеним мрежама јер су објављени снимци сукоба.