ВестиПолитика

5. седница СО Бечеј: Деветомесечни извештај остварења буџета

На 5. седници СО Бечеј било је чак 30 тачака дневног реда. На овој седници усвојени су извештаји јавних предузећа, потврђени су мандати нових одборника, изабрана је заменица општинског правобраниоца, усвојен је деветомесечни извештај остварења буџета и програм коришћење средстава из буџета за заштиту животне средине и др.

На самом почетку дневног реда усвојена је оставка одборнице Светлане Вулетић (из одборничке групе СНС) која је поднела оставку „из личних разлога“, такође се након оставки два одборника из одборничке групе Савеза војвођанских Мађара на прошлој седници именована два нова одборника са те изборне листе и то Калман Фехер и Атила Силађи.

На овој седници одборници су усвојили и деветомесечни извештај остварења буџета. Како стоји у буџетској документацији у првих девет месеци приходи општине Бечеј били су 1.395.067.568 динара а расходи 1.351.322.072 динара, разлика је 43.754.496 динара. Овој цифри је додат и износ од 208.308.196 динара колики је био износ пренесених средстава из 2023. године што коначно износи око 251.255.291 динара колико је општински буџет, према овом извештају у плусу.

Негде пред сам крај године усвојен је и овогодишњи план расподеле средстава за програме заштите животне средине. Према овом плану распоређено је укупно нешто мање од 30 милиона динара. Највећи део средстава је предвиђен за програм управљања отпадом. За потребе друге фазе изградње трансфер станице предвиђено је 10 милиона динара, за програм превенције стварања дивљих депонија 6.024.000 динара, за инфраструктурно уређење депоније Ботра 6.050.000 динара и за уклањање дивљих депонија 2 милиона динара. За програме праћења квалитета ваздуха одвојено је 300.000 динара, за праћење алергеног полена 500.000 динара, за праћење квалитета површинских вода 200.000 и за мониторинг буке 400.000 динара. За програм заштите Парка природе „Стара Тиса“ предвиђено је 3 милиона динара а за „Дрворед старих храстова“ пола милиона. Остатак средстава од 900.000 динара је предвиђен за едукативне програме како за запослене у ЈП, тако и за програме и радионице за децу, за пропагандне услуге и информисање.

Пошто поступак ликвидације ФТО још није окончан (пољочуварског предузећа који је у овом поступку већ неколико година) ликвидациони директор Горан Матић је као и претходних година послао извештај о раду оснивачу. Када је у питању поступак ликвидације како је назначено у документацији предвиђено је да се овај поступак оконча до краја 2024. године. Но, стање је непромењено, како стоји у извештају, и даље се намирују нека потраживања и рачун предузећа је и даље у блокади.

На овој седници пред одборницима су се нашли и извештаји јавних предузећа за 2023. годину. Сва три  јавна предузећа исказала су позитиван салдо на крају претходне године и добит па је тако ЈП „Комуналац“ исказао добит од нешто преко 300.000 динара који је преусмерио на покривање дуга из претходних година (који износи нешто мање од 16 милиона), ЈП „Водоканал“ је такође исказао добит у износу нешто мање од 3.2 милиона и такође то преусмерио на покривање дугова из претходног периода. ЈП „Топлана“ према извештају има добит у претходној години нешто преко 9.2 милиона и то ће бити преусмерено на покривање губитака из претходних година.

На 5. седници СО Бечеј дате су на продају и делови неких мањих парцела који су у власништву Општине Бечеј, углавном су у питању процеси спајања парцела и откупа тих делова парцела путем нагодбе. Једина парцела која је комплетно дата на продају је парцела под бројем 7961/1 укупне површине 1300 квадратних метара на Градиштанском путу. Почетна цена је процењена на 656.522 динара.

Свакако једна од најзначајнијих одлука, након више од годину дана од када општина Бечеј није имала никог ко обавља ову функцију, је именовање заменице општинског правобраниоца. На ову функцију постављена је Далила Дујаковић, која је до ове седнице обављала дужност в.д. директора „Потисје-Бечеј“ доо.

Одборници су изгласали и постављање новог председника Надзорног одбора ЈП „Топлана“, Виђенка Вујиновића као и замене у школском одборима и управним одборима у Техничкој школи, ОШ „Шаму Михаљ“, ПУ „Лабуд Пејовић“, музичкој школи „Петар Коњовић“. Адвокату Тамари Бакић додељена је од стране СО Бечеј и пуномоћ за заступање Општине Бечеј у случају пред Вишим судом у жалби која је поднета на првостепену пресуду у случају спора са Јелицом Арбутином.


На 5. по реду седници СО Бечеј која је трајала нешто више од два сата скоро већина тачака дневног реда изазвала је полемику углавном између опозиционих одборника из одборничке групе „Само локално“ и ПОКС-а са представницима локалне самоуправе који су били присутни.

Расправа о деветомесечном извештају  остварења буџета

Већ на самом почетку 5. седнице СО Бечеј одборник Милан Бокун је ставио још једном примедбу да већи део известилаца тачака дневног реда нису присутни у сали и да се још један важан финансијски документ попут деветомесечног извештаја о остварењу буџета доноси без образложења од стране појединих известилаца.

Он је ставио и примедбу на то да је у извештају исказан суфицит и да је образложење начелнице финансија Сандре Попов касније у расправи у којем је она буџет општине окарактерисала као ликвидан нереална процена јер, према речима Бокуна, нека потраживања нису намирена из општинског буџета. Сандра Попов је рекла да Општина плаћа све доспеле обавезе у валути од 45 дана и да се редовно измирују обавезе.

Милан Бокун је и на овој седници говорио и о, према њиховим сазнањима до којих су дошли проучавајући законску регулативу, о дуплој наплати за закуп јавног земљишта Одељењу за урбанизам (за табле и рекламне објекте) и накнаде које се по истом Решењу и уговору наплаћују и у ЛПА. Он је напоменуо да се ова дупла наплата врши 6 година од када је нови Закон ступио на снагу и да су израчунали да је до сада незаконито наплаћено за тих 6 година 36.533.938 динара од грађана Бечеја.

Милан Бокун је такође од начелнице финансија Сандре Попов тражио да се објави са које позиције су плаћени уџбеници за децу која на то имају законско право које је општина требало да добије од Министарства просвете за децу која по закону имају права на бесплатне уџбенике, а које су грешком (некога из Министарства или из Општине Бечеј) морали да плате из буџета општине.

Према речима начелнице ови уџбеници су плаћени из буџетске резерве јер нису очекивали тај трошак али да је у питању, највероватније грешка Министарства.

Део деветомесечног извештаја био је и извештај о кредитним задужењима Општине Бечеј. Милан Бокун ј такође поставио питања надлежнима за два задужења код комерцијалних банака и то од 400.000 евра код банке Интеза за опремање бушотине и изградњу сад већ непостојеће Мале марине.

Он је поставио питање каква је корист од ове бушотине за грађане Бечеја, да ли она функционише и ко је добио могућност да се привилеговано прикључи на бушотину са термалном водом. Такође поставио је и питање које су ставке и финансијски детаљи уговора о поравнању са фирмом која је одговорна за уништавање Мале марине, када се брод на њу насукао, као и да ли је марина била завршена и да ли су из ИПА фондова добили повраћај средстава како је било предвиђено пројектом  с обзиром да је у питању веома озбиљна цифра која је уложена у тај пројекат од скоро 150.000 евра.

Такође питања за известиоца по овој тачки била су и због чега је било потребно подизање кредита код Комерцијалне банке за посипање туцаником појединих улица од скоро 350.0000 евра.

Расправа о Програму за средстава  за заштиту животне средине

Друга тачка дневног реда која ја изазвала полемику биле су и одредбе Програма за заштиту животне средине који је се доноси тек сада за ову годину, у  новембру месецу. Неке од ставки овог Програма би требало да су реализоване до сада, чак и да пред одборницим буде доступан за разматрање и извештај о томе.

Једна од ставки која је за опозиционе одборнике Милана Бокуна и Немању Томашевића била спорна је, на пример, ставка од преко 6 милиона динара за превенцију формирања дивљих депонија јер нигде не постоји објашњење које су мере предузете у оквиру тог програма.

Након објашњења известиоца мр Бојане Божић испоставило се да је тај „програм превенције“ само нова терминологија за годишњи програм уклањања кабастог отпада који је и ове године урађен у два наврата што је потврдила и известилац. Та нова терминологија уведена је на захтев Министарства заштите животне средине.

Испред општинског Одељења за заштиту животне средине Бојана Божић је рекла да се са Програмом касни и због тога што им је Министарство враћало Програм на исправку баш због увођења те нове терминологије али и због кадровских смена у самом Министарству и да им је на крају ово министарство дало сагласност  на Програм тек у октобру месецу.

У расправи са мр Бојаном Божић око Програма за заштиту животне средине одборници Милан Бокун и Немања Томашевић дотакли су се и ставки које се односе на анализе стања загађености ваздуха, површинских вода и буке. Према речима Бојане Божић ове анализе се углавном раде за потребе извештаја који је законски обавезан на нивоу државе и који се шаљу Министарству које такође диктира облик и форму извештаја, као и динамику рађења анализа у циљу обједињавања статистичких података и праћења стања загађења.

Иако су сви ти извештаји објављени и на сајту општине и доступни су грађанима, према речима Милана Бокуна они су углавном преопширни, намењени стручним лицима и неразумљиви за грађанство. Сви ти извештаји требало би, према његовим наводима, да имају и форму која је прилагођена информисању грађана као и да се поједине анализе морају радити и са динамиком која захтевају околности укључујући сасвим сигурно и неке очигледне промене у животној средини које грађани пријављују.

Ти извештаји не садрже и не односе се на потребне анализе загађења ваздуха у зимском периоду, загађења буком на појединим местима у одређеним временским периодима, загађење површинских вода када се десе хаварије попут испуштања фекална канализације у канале и сл.

Према речима Бојане Божић сама општина је законски обавезна да врши анализе у предвиђеној форми извештавања за Министарство али и да прати већ унапред дате параметре. Такође нека загађења могу да се прате само од стране акредитованих институција које имају лиценцу и Општина нема надлежност да сама обавља те послове без акредитација.

То, наравно, не значи да локална самоуправа не може, како је додао Томашевић, да по потреби ангажује те акредитоване интитуције и да уколико посоје озбиљнији проблеми врши мерења и чешће. Такође постављено је и питање шта је тачно трансфер станица на депонији, да ли је у изради или фази планирања као и када ће са бечејске депоније почети да се односи смеће на регионалну депонију.

Бојана Божић је одговорила да се још нису стекли услови да се започне са изградњом трансфер станице и да су у питању средства из виших нивоа власти и да ће та средства бити задржана и пренете на тој позиције у програм за наредну годину.

Зашто још увек траје поступак ликвидације ЛИНК-ФТО?

Одборник Милан Бокун је на овој седници поставио и питање због чега још увек траје поступак ликвидације ЛИНК ФТО, како је рекао „незаконито основане заједничке фирме ПИК-а Бечеј и Општине Бечеј“, колико ликвидациони управник Горан Матић добија надокнаду за овај посао (и као ликвидациони управник Дирекције за изградњу (бивши Станком) и као члан управног одбора ЈП „Водоканала“). Горан Матић као известилац није присуствовао овој седници.

Извештаји и планови јавних предузећа и установа

Током расправе на седници СО Бечеј о извештајима о раду појединих установа и јавних предузећа било је речи и о трошењу пара из буџета у УСКАО „Ђорђе Предин – Баџа“ и због чега је прошле године утрошено 9 милиона за услуге по уговору за спасиоце на Тиси ије коментаришући извештаје и рад појединих јавних предузећа који су на овој седници поднели извештаје за прошлу годину и планове за ову рекао да је ЈП „Комуналац“ сада тренутно фирма која већину својих обавеза и послова „делегира“ и обавља на основу јавних набавку услуга и да основне послове уређења зелених површина, расвете и све друге делатности углавном обављају фирме које су ван Бечеја.

Такође одборник Немања Томашевић је рекао да су документа /извештаји и планови/ предложени од стране  јавних предузећа „Топлана“ и „Комуналац“ потписани од стране неовлашћених лица јер је директору „Топлане“ истекао мандат и да је и већем броју чланова УО „Комуналац“ такође истекао мандат. Он је нагласио да је ово незаконито поступање које ће морати да буде законски санкционисано.

Одборница Ива Хромиш је надовезујући се на извештај о раду спортског центра за 2023. годину и на план за 2024. годину говорила и нереализованом програму санације појединих делова отворених базена који до сада, до новембра месеца, нису урађени а планирани су (уређење тоалета испод трибина и свлачионица, санација плочица у базену и др.).

Она је такође поставила питање због чега се од постављања на ту функцију новог директора Милана Оњина наплаћује улаз на базен особама којима су лекари преписали то као део рехабилитације. Током претходног периода то се није наплаћивало као и да ли ће родитељи деце и сама деца са сметњама и развоју и са инвалидитетом такође имати могућност да буду ослобођени од плаћања улазница на затворен и на отворене базене и да ли Општина планира да донесе такву одлуку и да се то уврсти у програм подршке одраслима особама и деци са инвалидитетом и њиховим породицама.

Именовање Општинског јавног правобраниоца

На петој седници СО Бечеј именована је и Далила Дујаковић за заменика општинског правобраниоца и према речима опозиционих одборника Милана Бокуна и Немање Томашевића овај поступак органа управе је неозбиљан и нелогичан посебно јер већ више од годину дана општина Бечеј нема именованог општинског правобраниоца да заступа Општину.

Позиција самог правобраниоца остаће и даље непопуњена што је апсурдно јер, према закону, он је тај који би „заменику“ требало да даје радне задатке, да контролише његов рад и сл. Разлог због чега Дујаковић није именована као правобранилац  је због тога што, према речима Милана Бокуна, она не задовољава законске услове (по закону мора да има више од 8 година радног стажа у струци након положеног правосудног испита).

Поред тога и сама општинска одлука о условима није усаглашена за важећом државном законском регулативом (према Статуту општине Бечеј овај услов за постављање смањен је  на 5 година).

Према речима одборника Томашевића ово је још један пример кршења закона за које ће неко морати да одговара и сноси последице.

Одборничка питања на  5. седници СО Бечеј

Одборница Ива Хромиш поставила је следећа питања председнику општине Бечеј, др Вуку Радојевићу.

  1. Када ће да се реши улична расвета у Ботри која не ради?
  2. Ко ће да надокнади штету родитељима који су купили уџбенике због кашњења а имају права на бесплатне?
  3. Ко је особа која је разговарала са Министарством просвете и која је, према речима представника Министарства дала им информација да Општина Бечеј финансира набавку бесплатних уџбеника сама.
  4. Када ће Општина Бечеј да финансира уџбеника за децу који похађају наставу по ИОП-у 2 јер инклузивни уџбеници нису исти као за децу са уредним развојем?

Одборник Милан Бокун је поново поставио одборничка питања на које није раније добио одговор.

  1. Начелнику ОУ је поставио питање да ли постоји записник о примопредаји и преузимању Фантаста од МК Групе и шта се све у том објекту и на имању затекло од покретне и непокретне имовине.
  2. Зашто општина Бечеј не санира и уреди приступ спомен обележју који се налази на путу ка а Бачком Градишту?
  3. Да ли је покренут дисциплински поступак против особе која је неовлашћено за време предизборне кампање дала представницима СНС информацију о неплаћеној накнади коришћена јавне површине и закупа и тиме учинила прекршај у виду неовлашћеног издавање података и злоупотребе службеног положаја, као и ко ће сносити одговорност уколико се утврди да је накнада и закуп наплаћен два пута од грађана за коришћење јавних површина током шест година.