Друштво

У две школе спроведени стручни прегледи постуралног статуса деце

У Основној школи „Здравко Гложански“ у Бечеју и у ОШ „Светозар Марковић“ у Бачком Градишту ове године ја за ученике првог и другог разреда спроведено мерење и преглед постуралног статуса и статуса кичме ђака првака у организацији Општине Бечеј, Савеза спортова општине Бечеј и Факултета за спорт и физичку културу из Новог Сада. Ова акција већ неколико година се у различитим школама спроводи на територији општине Бечеј.

Присуствовали смо акцији која се у петак 5. новембра одржала у ОШ „Здравко Гложански“ и тим поводом смо разговарали са Јованом Јечанским, представником Савеза спортова општине Бечеј али овог пута и у својству представника Општине Бечеј који нас је обавестио да је ова акција производ веома добре сарадње које Општина Бечеј има са Факултетом за спорт и физичку културу. Ова мерења и тестови су према његовим речима веома важан показатељ општег здравља деце у нашиј општини и указују нам на последице врло очигледно недовољних физичких активности код деце млађег школског узраста.
„Углавном радимо прегледе деце нижих разреда основне школа. Ради се преглед кичменог стуба. Ми на овај начин добијамо анализе стања али самим тим и информацију шта је то што би могли да унапредимо и шта можемо да даље урадимо да побољшамо опште стање здравља у овом смислу код деце – да побољшамо код деце активности који могу да спрече деформитете кичменог стуба. На основу резултата из претходних година могли смо да проценимо стање сваког појединачног детета код којег су урађени тестови и да дамо сугестију родитељима и учитељицама на који начин да се спречи даља деформација кичме и да се регулише постојеће стање. Наше сугестије биле су најчешће укључивање деце у различите спортске активности прилагођене за децу њиховог узраста. Када су у питању деца овог узраста, значи млађи разреди основне школе, у том периоду деца много лакше стичу одређене спортске навике и навикавају се на редовне телесне активности па и на вежбе које могу да допринесу бољем постуралном статусу и стању кичменог стуба. Наша препорука је да изаберу нека два, три базична спорта која су за то најкориснији као што су атлетика, гимнастика или пливање. То су спортови који се препоручују деци у том узрасту. Ти спортови највише изискују моторичке способности. Колико знам, деца у нижим разредима имају свакодневно физичке активности са учитељицама јер је то тако програмом предвиђено али након петог разреда они добијају много више других обавеза и много захтевнији наставни програм и физичке активности су сведене на три пута у току недеље. Тада је важно да наставе са неким комплекснијим спортовима ван школе.“

Драган Маринковић, сарадника са Факултета за спорт и физичке активности који је у својству стручног сарадника присуствовао тестирању о самом процесу и методологији ових истраживања реако нам је:
„Оно што бих најпре морао да нагласим је да смо и прошле, али и ове године, имали добру сарадњу са локалном самоуправом, Спортским савезом и школама овде у Бечеју. Велики број деце у ове две школе се одазвао овом тестирању. Ми се, са наше стране, трудимо да сваке године све већи број деце укључимо у ова испитивања. Ове године је то само 100 деце. Верујем да ћемо следеће године године, можда већ и на пролеће, успети да урадимо још један циклус испитивања и да обухватимо и друге школе. Оно што је важно је да ми у оквиру ових испитивања користимо савремну технологију, радимо 3D снимање кичменог стуба. Опрема коју ми користимо већ неколико година омогућава нам да на најбезболјни могући начин утврдимо какав је статус кичменог стуба код сваког детета. Радимо у једном прецизно калибрисаном систему помоћу софтверских решења. Резултати се дигитално обрађују и очитавају компјутерски. Овај начин је за децу најмање стресан, потпуно је безболан и ово је најбољи начин да се дође до свих тих параметара који нам говоре какав је статус, тј. постурално здравље наше деце.“

О томе какви су резултати били претходних али и какви су делом колико је урађено ове године Драган Маринковић нам је рекао: „Ранијих година, на жалост можемо да већ сада претпоставимо да ће тако бити и ове године, показало се да веома велики број деце има лош постурални статус. Преко 60 посто деце имају одређени поремећај постуралног статуса или комбинацију поремећаја стања кичменог стуба, ногу, груди. То нам даје драматичну слику која сугерише да морамо озбиљно деловати превентивно али и корективно путем вежби, путем кретања, бављења спортом. Након овог тестирања, као и претходних година, сваки родитељ добиће извештај о стању кичменог стуба њиховог детета и шта треба да у том контексту учине као следећи корак. Све корективне вежбе и друге препоруке дају стручна лица са нашег факултета али ми смо сигурни и да овде у општини Бечеј постоји довољан број стручних лица у оквиру медицинских и других установа који могу да раде са децом све корективне и превентивне програме. Наравно и школе треба да обезбеде такво деловање у оквиру свог програма рада. Ми можда данас овде радимо ова снимања и мерења са нешто софистициранијом технологијом али ја верујем и да наше медицинске установе и у оквиру свог програма рада обављају ове врсте испитивања што је веома важно јер овим тестирањем данас нису обухваћена сва деца у општини Бечеј. Ми данас овде само тестирамо децу која су први или други разред и указујемо на поремећај али даље не пратимо стање деце појединачно да би евентуално утврдили побољшање код сваког од њих, то је већ на родитељима или школи да ураде. На нама је да скренемо пажњу родитељима извештајем који добију али и да након завршених анализа на основу тестирања које смо обавили овде и широм Војводине скренемо пажњу стручне али шире јавности путем медија о општем стању здравља деце у овом смислу. У том смислу можемо да кажемо да је укупно гледано стање је драматично јер је само до пре 10-так година 30 посто деце имало постуралне поремећаје а та цифра је данас 60. Сви сумирани извештаји и анализе доступни су јавности путем стручних часописа и медијски аналитички обрађени на основу података. Конкретне извештаје појединачно за децу добијају само школе и родитељи деце и то мејлом, они могу и да нас контактирају ако имају неких недоумица и питања. И ови данашњи извештаји са тестирања биће део наших даљих анализа стања које ћемо представити јавности у циљу да добијемо што јаснију ширу слику о стању здравља деце на територији Војводине и самим тим да укажемо на то шта је потребно да се уради да се стање побољша.“