Друштво

Covid 19 – периодични извештај (од 8 јуна до 5 јула)

У Србији, и у нашој општини, у протеклих месец дана се број заражених на дневном нивоу усталио и током двонедељног периода углавном је већина  дана протекла без иједног случаја. Ипак не крају овог јуна укупно је било 9 заражених у општини Бечеј. У целој Србији, на жалост, бројке опет расту и веома је могуће да је ово почетак новог, опет као и прошле и претпрошле године летњег таласа епидемије. Број активних случајева се усталио на 6 за сад већ цео месец. Смањио се и број оних који се јављају у ковид амбуланту са сумњом да су заражени па је тако за период од претходне две недеље било само 152 тестираних у ковид амбуланти. У овом тренутку је 7827 наших суграђана у Бечеју прележало ковид од почетка пандемије. У ове две недеље, није хоспитализованих особа због вируса. 

Да поновимо и обавештење Дома здравља да су маске у медицинским установама и даље обавезне на свим осталим местима сад је то само препорука за затворене просторе.

Да подсетимо који су симптоми овог соја вируса и када треба да се обратите лекару и урадите тест. Пацијенти се углавном жале на болове у телу и умор. То је уочено посебно код код припадника млађе генерације, чак више него код старијих. Потреба за болничким лечењем је мања, за сада. Поред тога омикрон сој има сличне симптоме као и обичан сезонски грип и прехлада тј. температура, кашаљ и цурење носа.

С обзиром на нагло повећање броја и заражених на државном нивоу у односу на претходни период било би, према процени стручњака, добро да се бар неке мере заштите поново врате. Актуелна епидемиолошка ситуација захтева доношење бар минимума мера као што је обавезно ношење маски у затвореном простору, градском превозу и нарочито у здравственим установама, што се једино сада а и то само делимично поштује. Србија је, наводно, већ ушла у нови талас вируса … није једина јер се и у Европи у скоро свим земљама корона враћа. Ипак, чини се да се теже погоршање епидемиолошке ситуације може очекивати на јесен, када се људи врате са годишњих одмора, а деца крену у школу, као и са лошијим временским приликама када ће људи више боравити у затвореном простору.

Имали смо, судећи по свему мирнији период од месец или два али из већине европских земаља стижу упозоравајући знаци да ће овај талас опет бити снажнији јер већ сада има доста заражених и хоспитализованих па и преминулих свуда у Европи, што значи да је само питање дана кад ће то поново и овде да се деси ако се узме у обзир велика флуктуација људи, посебно у овом летњем периоду. Ово ће бити, ако се неко забројао, седми талас од почетка пандемије. 

Најраспрострањенији је омикрон али са новим варијантама. Предвиђа се да ћемо за седам дана опет имати преко 1000 заражених на дневном нивоу у Србији.  Зато вратите маске бар тамо где има пуно људи и у затвореним просторијама, све сад већ познате мере предострожности уведите опет и чувајте се јер добар део грађана још увек осећа и продужени ковид тегобе разних врста и прилично озбиљна оштећења дисајних органа, срца. Придружене болести уз ковид су најопасније као и хроничне. 

Особина ових нових омикрон подваријанти је да се брзо преносе, да заобилазе имунитет, више природни него вакцинални, да је имунитет који дају слаб и краткотрајан, тако да је могуће да се једна особа више пута зарази неком од подваријанти соја омикрон. Нема места паници, али је потребан опрез и тестирање код сваке појаве респираторних симптома, што се последњих недеља баш и није дешавало. Неопходна је појачана хигијена руку, држање физичке дистанце и вакцинација постојећим вакцинама, нарочито првом и другом дозом код оних који досад нису вакцинисани, као и подстицаји да се вакцинишу деца.