Саветовање судија прекршајних судова у Бечеју
У хотелу „Златна обала“ претходне недеље одржано је Саветовање судија прекршајних судова у организацији Кец група – Конгресни едукативно центар и Удружења судија прекршајних судова. На овом једнодневном стручном скупу прекршајним судијама и њиховим помоћницима придружио се и већи број правника, адвоката, правобранилаца из целе Србије.
Неке од тематских предавања односила су се на тумачења што наших што европских закона и примене истих у пракси када су у питању заштита људских права, примена начела у казненом праву по којем се једном лицу не може судити два пута за исто кривично дело, заштите података о личности, примени Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја али и темама које се односе непосредно на праксу и рад прекршајних судова као што су питања наплате трошкова прекршајног поступка, о заштитној мери одузимања предмета, употреби службеног писма и језика током поступка и др.
Овом скупу присуствовала је и председница бечејског Прекршајног суда, Снежана Башић која је изразила велико задовољство што се један овако значајан скуп одржава баш у Бечеју.
„Бечеј је данас град домаћин Прекршајним судијама из целе Србије, и не само судијама него и судијским помоћницима, адвокатима и свим оним колегама да чују које су то новине у прекршајном праву. Имајући у виду да се дуго нисмо састајали због ситуације са епидемијом због тога нам је ово данашње окупљање веома значајно како би усагласили ставове и пропратили све те измене које су биле. А било их је пуно, посебно имајући у виду да прекршајни судови поступају по свим законима и свим подзаконским актима. Посебно ми је драго што се данас све то дешава у Бечеју што су овде дошле колеге од југа до севера и сви су позитивно изненађени изгледом нашег града, уживају у Тиси. Такође сам посебно срећна што су овај наш скуп увеличали и господин Зоран Пашалић, Заштитник грађана Републике Србије и господин Милан Мариновић Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности. То су наше бивше колеге, жаргонски речено „прекршајци“ и они знају који је значај прекршаја и за друштво и за државу и увек нам дају подршку на свим овим нашим окупљањима. Моја данашња тема била је „Службена употреба језика и писма“. За ту тему сам се определила зато што судим у суду у којем је у службеној употреби више језика те самим тим могу да настану неке одређене дилеме и недоумице како поступити у одређеним ситуацијама да се не иде ни на штету странке а да се не дозволи и нека злоупотреба и одуговлачење случаја. Ја се надам да ће и ова моја тема као и све остале свима нама бити од користи.“ – рекла нам је Снежана Башић, председница Прекршајног суда.
Др. Мирјана Мартић председница Удружења судија прекршајних судова као представник организатора овог скупа нам је рекла неколико реченица о томе који је циљ одржавања оваквог саветовања: „Овај стручни скуп има за циљ да разговарамо о неким актуелним проблемима у пракси, да разменимо искуства да истакнемо неке добре праксе које су примећене код појединих судова. Веома ми је велико задовољство да је овог пута саветовање одржано у Бечеју и надамо се да ће и неко наредно такође бити овде. Имамо данас осам предавача и осам тема. Теме се тичу праксе прекршајних судова и делом кривичних судова из различитих области, као што су слободан приступ информацијама од јавног значаја, питања везана за трошкове поступка, такође имамо и теме које се тичу одмеравања прекршајних санкција, употреба службеног језика и писма у поступку и друге“.
Гост овог стручног саветовања био је Милан Мариновић, Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности који нам је овом приликом рекао: „Морам да истакнем да ми је част што сам позван на ово саветовање посебно због тога што сам ја био претходни председник Удружење и знам колико је све ово од великог значаја за судије прекршајних судова. Док Удружење није основано они нису имали прилике да на другим саветовањима који се организују у оквиру правосуђа разматрају теме које су конкретне и од интереса за њихово деловање, за њихов рад. Зато здушно подржавам наставак оваквих саветовања и надам се да ће она постати традиционална, да ће се одржавати сваке године. Добра је и идеја да сваке године то буде у другом граду да се Србија упозна са судијама прекршајних судова и са њиховим радом. Било би добро да се на та саветовања позову и други стручњаци, из других области, осим судија да ту буду и људи из Министарства правде, људи из струке, професори. На основу овог што сам данас чуо на овом саветовању су теме прилично актуелне, неке од њих су, на жалост, биле исто тако актуелне и онда када сам ја био председник Прекршајног суда и председник Удружења што значи да опстају годинама. Нека решења зависе од тога што је потребно мењати закон и на то треба прионути што пре: то се пре свега односи на нпр. трошкове прекршајног поступка али и на оно што мене на овој функцији на којој се сад налазим највише интересује а то је слободан приступ информацијама од јавног значаја или проблеми са извршењем решења прекршајних судова. Грађани ретко знају да се поступак не завршава доношењем пресуде него извршењем те пресуде и томе треба посветити посебну пажњу убудуће.“