КуварРазонода

Направите за празнике: Немачки божићни колач – Штолен

Немачки божићни колач штолен, кажу легенде, постоји скоро већседам векова и цењен је широм света као један од најпознатијих и најомиљенијих божићних пецива. Слатки колачи и хлебови са кандираним воћем и орашастим плодовима обележја су божићног периода у многим деловима света.

Божићни штолен, познат у Немачкој као Christstollen, је хлеб са квасцем који се пече са сувим воћем, кандираном кором цитруса, орасима и зачинима. Варијације укључују и оне са баде-мом, маком, кварк сиром, орасима, па и врсту са “појачаним” путером и са више марципана.

Штолен је онај божићни колач који можете да нађете пред Нову годину најчешће у Лидлу и док је вероватно то најлакши начин, као и куповина Панатонеа уосталом, овај колач који се направи код куће је свакако лепши, плус ће вам кућа заиста замирисати на празнике и на празничне зачине, на суво воће и цитрусе. Штолен се на крају посипа дебелим слојем шећера у праху, који подсећа на снежни немачки/аустријски алпски пејзаж.

Веома много је историјских догађаја као и легенди везано за ову врсту колача. Постоји прича и да је једно време због рационалније употребе путера у Немачкој, негде у 17 веку, био и званично забрањен од стране Католичке цркве. Ипак забрану је окончао Краљ Август Други који је 1730. године наредио пекарима из Дрездена да испеку џиновски штолен у знак прославе победе саксонске војске, догађај на који је позвао достојанственике Европе у нади да ће придобити нове савезнике. Тај штолен је тежио око 1,8 тона и био је потребан конвој од осам коња да га превезе до краљевог стола али и огроман нож који је употребљен да га пресече.

Реч  штолен значи „украден“ и односио се на стуб или гра-нични камен за град. Неки историчари верују да је карактеристичан облик штолена обликован по облику рударског тунела, који је прокопан за рударење сребра и калаја из времена када је настао. Али постоји и религиозна симболика и прича у којој штолен – слатки хлеб представља симбол Христовог тела.

Направити овај колач није посебно тежак посао за оне који владају израдом тзв. киселог теста са квасцем али захтева доста времена па је најбоље да почнете да га радите тек кад се ослободите свих обавеза и полако уз кафу и музику, наоружате се стрпљењем, и кренете у подухват.

Штолен се може релативно лако направити, но брзо не може. У процесу мешења штолена тесто мора да нарасте неколико пута. А кад је готов онда тек предстоји процес чекања на конзумацију, но то није обавезно. Обично се по правилу штолен кад је готов чврсто умотава у пластичну врећу и држи на хладном месту да одлежи чак 2-3 недеље пре јела. Ово омогућава да течност из сувог воћа натопљеног румом се упије у хлеб стварајући додатно леп и богат укус и влажност. Знам да сад звучи да је један одлазак у Лидл једноставнији али вреди пробати.

Припрема:

За тесто је потребна 1 шоља млаког пуномасног млека, 3 каши-чице активног сувог квасца, 1/2 шоље шећера, 4 шоље меког брашна чија ће количина варирати у зависности од тога колико течности је у вашој мешавини воћа и ораха, бадема, 1 велико јаје, 2 велика жуманца, око 300 грама омекшалог путера, два до три ванил шећера, корица једног лимуна, 1 кашичица соли, 3/4 кашичице млевеног кардамома (ако нађете), мало мушкатног орашчића, мало цимета, око 250 грама марципана.

А онда следи воће и орашасти плодови: 300 грама сувог грожђа, кандиране лимунове коре и кандиране поморанџине кора по жељи, око 100 грама сецканих бадема, 1/3 шоље тамног рума.

За облагање теста још око 100 грама путера и доста прах шећера да се скроз обложи дебљим слојем штолен.

У већу чинију ставите суво грожђе, кандирану кору цитруса и бадеме и прелијте румом. Оставити да се мешавина воћа натопи румом док се тесто диже.

Замесите тесто: у млако млеко умешајте квасац и 2 кашике шећера и оставите на топлом месту 10-15 минута док не постане јако пенасто. Брашно, преостали шећер, јаје, жуманца, путер, ванилу, лимунову корицу, со, кардамом, мушкатни орашчић и цимет ставите у чинију миксера са додатком за тесто. Додајте мешавину квасца и млека. Мешајте миксером смесу док се не сједини. Месите тесто миксером најбоље јер је тесто мекано и влажно око 7-8 минута. Лагано попрскајте чинију са мало уља, вратите лоптицу теста у чинију покријте лабаво пластичном фолијом и ставите је на топло место да нарасте док се скоро не удвостручи, на најмање 1 сат (вероватно ближе 2 сата у зависности од температуре околине).

Избушите тесто и додајте натопљену мешавину воћа и орашастих плодова у тесто (до сада је требало да упије сав рум, али ако има вишка течности, излијте је пре додавања смесе у тесто). Користећи опет миксер за хлеб, умесите мешавину воћа и орашастих плодова у тесто док се не сједини. Ако је тесто превише влажно за руковање, додајте мало брашна.

Пребаците тесто на побрашњену радну површину и исеците на два или три једнака дела. Разваљајте сваки комад у овал на око 3 цм дебљине.

Направите од смесе марципана два или три ваљка дужине овала. Нежно притисните марципан у средину теста. Преклопите леву страну теста да прекрије марципан, а затим преклопите десну на врх леве стране.

Ставите штолен на папиром обложен плех. Покријте хлебчиће пластичном фолијом и оставите векнице на топлом месту док поново не нарасту. Пред крај последњег дизања, загрејте рерну на око 170 степени са ваздушном циркулацијом и пеците штолене око 30-40 минута или док не порумене.

Уколко суво грожђе буде не површини колача претходно га мало гурните и у тесто да не би горело.

Оставите штолене да одстоје 5 минута, а затим чачкалицом пробушите рупе по целом колачу (ово ће омогућити путеру да продре у тесто), а затим обилно премажите штолене отопљеним путером док су још топли. Одмах поспите издашном количином шећера у праху, утрљајући га у наборе и са стране. Пустите да се штолени потпуно охладе.

На-равно, можете штолен одмах исећи и јести или их чврсто обмотајте кесом па затим и алу фолијом и оставите да колач „сазри“ на хладном месту до две недеље. Течност из сушеног воћа ће продрети у тесто и биће влажнији и укуснији. Штолен се такође може замрзнути за дуже складиштење.

Од ове количине можете добити два велика или три средња штолена. Наравно може се и лепо упаковати и може бити веома леп и вредан поклон кад кренете у госте.