Друштво интелектуалаца „Браћа Тан“: Завршен овогодишњи Гастро фест
Овогодишњи, 7. по реду Гастро фест одржан је претходног викенда. Овога пута време је послужило организаторе, изузетно леп недељни дан донео је и велики број посетилаца у Горански парк на заједнички бечејски недељни ручак. Ове године на Гастро фесту био је и већи број штандова него уобичајено, око 60-так али и неколико новина.
Организатори овог кулинарског фестивала и ове године су били Друштво интелектуалаца „Браћа Тан“, већ устаљена екипа која стоји иза Гастро феста. Ове године проширили су и промоцију фестивала па је тако пре неколико месеци ова екипа гостовала и у Београду на Дорћол плацу. То је резултирало да је овај фестивал још више препознат као јединствена манифестација кулинарства у овом делу Србије.
Ове године екипа организатора увела је и неке техничке иновације. Прошле године увели су систем бонова за храну (кувану котлић храну, роштиљ, рибљи мени), идеја је била да један проценат од куповине оброка на тим штандовима иде у буџет за организацију фестивала. Ове године та пракса је такође поновљена и, како кажу организатори фестивала, додатно унапређена. Оно што је започето прошле године, а настављено и ове, су и кулинарске радионице за све посетиоце (роштиљ, пица, рибљи мени).
Једна од техничких новина било је и увођење система Green wallet, плаћање путем „зелених“ картица.
„Увели смо нови систем плаћања Green wallet за лакше и једноставније решење плаћања. Гастро фест је такође постао и еколошки свестан фестивал, увели смо специјалне фестивалске чаше од рециклиране пластике и забранили излагачима употребу пластике за једнократну употребу. Ова чаша је била намењена за вишекратну употребу и обележена је логом фестивала. Поред тога посетиоци су имали могућност и да куповином ове чаше (250 динара) помогну нам и финансијски у сврху организације фестивала. Након фестивала чаша би требало да им остане као успомена и симбол подршке заштити животне средине“ – рекао је Данијел Јовановић.
Посетиоце смо дочекали са веома широком понудом хране укључујући и радионице рекао је Јовановић. Имали смо радионицу за израду праве наполитанске пице, љубитељи рибљих специјалитета научили су како се припрема традиционална дунавска рибља чорба и шаран у рашљама. Радионица о роштиљу ставила је акценат на разлике између пљескавица и бургера, уз савете о техникама припреме и одабиру најбољих састојака. – додао је Јовановић.
Музички програм су пре подне, пред ручак, обележиле „Буба-маре“. Све поставе дечијих бендова ове рокенрол школице смењивале су се на бини чак неколико сати. Након тога, за време ручка у раним поподневним сатима посетиоце је забављао ди џеј Rebel уз диско хитове а након тога наступиo је Нула Радио Бенд из Београда који су свирали комбинацију џеза, соула, фанка, хип-хопа. На дечијој сцени клинце је у парку забављао Осман Ахмед, добро познат деци због своје телевизијске емисије, Петровоселац на „привременом раду“ на РТС-у.
Наравно, поред хране која је била предвиђена за недељни ручак на овогодишњем Гастро фесту било је и још 60-так штандова са широком лепезом понуде домаћих производа, са газдинстава и локалних произвођача хране: сирева, конзервиране робе, меса и месних прерађевина, колача, кондиторски производа.
Ове године своје штандове имала је и екипа организатора поз-натог градиштанског Палачинка феста али је свакако један од атрактивнијих штандова био својеврсни гастро музеј на отвореном који је припремила екипа запослених Градског музеја Бечеј.
„Захваљујући Гастро Фесту, Градски музеј је имао прилику да и на овај начин допре до шире публике. Добили смо прилику да се представимо и покажемо благо и вредности које чувамо. Такође организатори су нам обезбедили веома атрактивно место за излагање. Изнели смо из депоа неке од предмета који се чувају у музеју и направили смо изложбу која је делом везана и за храну, то су предмети који су некада служили за припрему хране. Захваљујући овој изложби наши суграђани су нешто и научили, пре свега о томе како су наши преци спремали разна јела. Такође смо током фестивала организовали и радионицу углавном намењену деци и младима на којој су могли да се играју са глином да праве посуде од овог материјала који је чецто коришћен кроз историју за израду посуда. Организовали смо и сто са друштвеним играма такође са темом историје. – рекао је Акош Тојзан, директор Градског музеја.
На штанду музеја екипа је, у складу са темом лова на коју се односио и део поставке, закувала и срнећи паприкаш, који је чим је био готов брзо и нестао.
И овај Гастро фест подржала је Општина Бечеј, Покрајинска влада преко појединих секретаријата, привредна друштва, Мађарски национални савет и други спонзори.