Акција „Буџет по мери грађана – и ти се питаш“, трећи пут
Новембар месец је и ове године резервисан за акцију „Буџет по мери грађана – и ти се питаш“. Као и претходне две године Бечејско удружење младих у партнерству са Општином Бечеј организује процес гласања грађана за приоритете за инвестирање из дела локалног буџета. Грађани ће имати прилике да се организују и да предложе одређене проблеме или идеје да се приоритетно финансирају из буџета. На конференцији за штампу која је организована тим поводом присуствовали су Александар Ђекић, координатор акције из БУМ-а, председник општине Бечеј Драган Тошић и начелница Одељења за привреду Општине Бечеј Сандра Попов.
Александар Ђекић, координатор ове акције из БУМ-а је рекао да су у претходним годинама доста тога научили како да спроведу овакве акције које захтевају велику партиципацију грађана и да су неке грешке у организацији ове године исправили.
„У претходним годинама смо имали око 30-так предлога по месним заједницама и мислим да ћемо ове године то мало да смањимо и сами смо установили неке наше пропусте јер смо стављали на листе и неке приоритете који нису у надлежности општине Бечеј, него су у покрајинској или републичкој надлежности и нису могли да се финансирају директно из локалног буџета. Планирамо да до 10. новембра прикупљамо приоритете грађана. Током целог новембра ћемо се бавити промоцијом на јавним местима, планирамо да организујемо у свим насељеним местима наше општине округле столове на којима је предвиђено да поред нас присуствују у председник општине и начелница Одељења за привреду. Нама је жеља да директно са грађанима у МЗ причамо о проблемима и да се на лицу места још једном прође кроз све те предложене приоритете. Ми смо имали са овим округлим столовима прошле године веома добро искуство, грађани су веома добро информисани и имали смо веома квалитетне дискусије на тему буџета и сматрамо да је то добар пут да се грађани што више укључе у овакав процес. Предвиђено је да гласање за приоритете у свим МЗ буде 1. децембра и одмах након тога да организујемо и презентацију и да резултати буду већ у понедељак.“ – рекао је Ђекић
Александар Ђекић је најавио и јавну расправу о буџету, за 9. децембар у 17 часова. Уобичајено је било да се јавна расправа одржава сваке године али углавном, до сада, на самом крају децембра месеца, кад већ празници узму маха и када је обично касно да се нешто у том самом предлогу буџета и мења. Зантересованост је била веома слаба, посебно од стране грађана као појединаца јер већина оних који су присуствовали били су ту по службеној дужности (представници јавних предузећа, установа … корисници буџета). Ове године јавна расправа је померена за почетак децембра и видећемо да ли ће интересовање бити веће.
Говорећи о поступку организовања акције Ђекић је додао:
„Циљ нам је да укључимо што већи број грађана у сам партиципативан поступак, да се грађани питају како ће да се користе средства из буџета. Ову акцију од почетка реализујемо у сарадњи са Општином Бечеј. Са наше стране нама је битно да информишемо грађане о буџету општине, о формирању буџета о потреби транспарентности трошења средстава у буџету. Сматрамо да смо успели да са претходним акцијама то померимо са одређене тачке, потпуно смо свесни да ће бити потребно још неколико година како би успели да достигнемо ниво партиципације какав је предвиђен овим програмом. Мислим да смо овде успоставили добар модел директног учествовања грађана у процесу доношење буџета у сарадњи са локалном самоуправом и мислим да је он чак бољи од модела који је сугерисала Стална конференција градова и општина.“
Председник општине Бечеј, Драган Тошић је говорећи о овој акцији говорио пре свега шта је оно што је од пројеката које су грађани предложили и изгласали у овој години и остварено:
„Сваке године број грађана који излазе да гласају за приоритете се повећава, било је доста приоритета који су се поклопили и са нашим приоритетима од тога било је ствари који смо урадили, постоје неки пројекти које нисмо реално ни започели, пројекти које смо започели па су у току и има неких које смо завршили. Ово је важно да грађани знају објективне разлоге зашто неке ствари које су биле на листи за 2019. годину нисмо усплели да реализујемо или да завршимо и да ћемо свакако их уврстити у приоритете у 2020. години. Видећемо колико ће бити средстава у буџету за ове сврхе јер је буџет за следећу годину у припреми, у наредних десетак дана ћемо знати која су то средства у питању. Нама је битно ово гласање јер смо ми локална самоуправа која хоће да се бави инвестицијама. Од онога што је прошле године било изгласано од стране грађана поменућу неке приоритете које смо почели да решавамо и који су у току. Ове године смо коначно потписали уговор за реконструкцију комплетне јавне расвете а то је у скоро свим МЗ прошле године био приоритет. Ми ћемо свакако гледати да те крупне, круцијалне ствари урадимо. Али није увек лако јер нпр. за комплетну реконструкцију Зелене улице смо планирали да добијемо 100% неопходних средстава од виших нивоа власти а онда су нам рекли да ћемо добити 70 посто. Морали смо да радимо ребаланс буџета због тога јер није реално да не прихтватимо та средства то значи да сад ипак морамо да обезбедимо преосталих 30 посто из нашег буџета и то су ти реални проблеми који се јављају и зашто не можемо увек 100 процентно да планирамо буџет, јер ми можемо наш буџет да планирамо релативно прецизно али када су у питању пројекти и средства која долазе из виших нивоа власти то је јако тешко планирати и то и колико и када ће она да стигну.“
Начелница Сандра Попов је говорила о опредељењу локалне самоуправе за инвестиције због тога што се највећи број приоритета које су грађани изгласавали претходних година односило на улагања у инфраструктуру.
„Један од главних послова одељења који ја водим је планирање и реализација буџета када су у питању инвестиције, ми смо се руководили жељама и потребама наших грађана у свим месним заједницама: одељење је од 2012. године па до данас реализовало око 4 милијарде динара инвестиција што је неких 500 милиона на годишњем нивоу. Ми гледамо да конкуришемо на све конкурсе који се раписују од виших нивоа власти и пролазност нам је велика, око 70 посто. То је око 30 пројеката на годишњем нивоу.“
Говорећи о конкретним пројектима који су били део овог процеса и који су планирани за 2019. годину, посебно говорећи о насељеним местима председник општине Драган Тошић је рекао:
„Један од највећи приоритета био је водоснабдевање у Милешеву/Дрљану, ми смо сада скоро на конкурсу Покрајинског секретаријата за пољопривреду конкурисали за хлоринатор који побољшава квалитет воде и требало би до краја године да почне изградња. Што се тиче пројеката у оквиру инфраструктура за водовод и канализацију могу да најавим да је Бечеј уврштен као један од девет општина које је Влада Србије одлучила да комплтно помогне изградњу и реконструкцију водовода и канализације у наредном периоду, тачније у наредне три, четири године. То је за нас био велики успех и ми ћемо сада кренути у припрему пројектно техничке документације, новац за ту документацију је огроман и сада смо у фази договора и преговора да видимо да ли ће и за то моћи да се обезбеди новац из виших нивоа власти, за те намене. Ако кажемо сада да ћемо преко ових пројеката успети да урадимо комплетно воду и канализацију на целој територији општине Бечеј то звучи нестварно али ћемо то кроз овај програм Владе то сигурно урадити. Ми имамо одличну фабрику воде и квалитет воде у Бечеју је одличан али постоје делови Бечеја где је водоводна мрежа лоша, старе су цеви коју морамо мењати, то је огроман посао и ми сами као општина то из сопственог буџета вероватно никада не би могли да урадимо. Што се тиче Бачког Петровог Села тамо сад радимо улице,у овом тренутку 5-6 улица, поставили смо тамо и нова аутобуска стајалишта и још низ неких ствари који су они онда тражили. У Градишту су били најскромнији и зато мислим да би требало да буду приоритет. Тамо смо обећали дечија игралишта и урадили смо једно, још једно је у плану и завршили смо плажу.“
Председник општине Драган Тошић је говорећи о томе колико је могуће да се сви изгласани приоритети ураде у току једне године рекао:
„Ми немамо пара да све средимо одједном па на овај начин питамо грађане шта желе и спремни смо да кажемо да нешто нисмо урадили јер није било могућности. Можда смо и ми погрешно проценили у шта да инвестирамо и могу слободно рећи да вероватно нећемо ни ове године моћи све да урадимо. Чак ни оно што уврстимо у буџет али битно је да ми знамо шта они желе да се уради.“
Начелница Сандра Попов је додала да је уочљиво да већина изгласаних приоритета су потенцијално дугогодишњи пројекти јер су то велике, капиталне инвестиције, за које није реално очекивати да се реализују за годину дана јер углавном је прво неопходно обезбедити пројектно техничке документације, па онда време за конкурисање код виших нивоа власти, па за расписивање јавних набавки. Према њеним речима било би добро да сада у овом циклусу грађани бирају приоритете који су мало сведенији, конкретнији.
Комплетан извештај о реализацији пројеката са прошлогодишње листе: