Акош Тојзан, директор Градског музеја: О сталној поставци, интернет кампањи, реконструкцији музеја
У наставку разговора са директором Градског музеја Акошем Тојзаном, било је речи и о реконструкцији велике сале, поставкама у музеју, плановима, о начину како се радило током ванредног стања.
Зашто Градски музеј у Бечеју нема сталну поставку?
„Ми за сада немамо сталну поставку јер осим простора мислим да је много ефектније да имамо привремене изложбе које су свакако много атрактивније и занимљивије посебно за наше суграђане јер се мењају. То све док једног дана не будемо имали довољно простора и услова да имамо оба и сталну поставку и галерије за привремене изложбе. Имамо ми планове и за сталну поставку али то неће бити реализовано ове године, још се на неки начин поигравамо са идејом о томе. Причали смо о томе да поставимо једну поставку о последњих 10 година рада Градског музеја (од 2010. до 2020. године), о изложбама али и предметима који су у последњих десет година стигли у наш музеј. То је веома велики број предмета, ми годишње имамо више десетина предмета који нам пристигну, које обрадимо. Наравно, нису то све велики формати, има доста нумизматичких прилога и сл. али има и доста занимљивих прилично великих предмета (прошле године смо из школе Братство добили занимљиву машину за комуникацију и едукацију деце са сметњама у развоју из 60-их) али имамо и мањих занимљивих археолошких предмета које, убеђен сам, наши суграђани би желели да виде.“
Да ли је велика сала у функцији и када ће се решити проблем таванице и крова?
„Када је у питању велика галеријска сала, кров је сада саниран, структурално, греде су саниране и фиксиране, цреп је урађен али још увек имамо различите процене стручних лица о безбедности и да ли можемо да радимо у сали. Још увек нисмо добили неки дефинитиван одговор. Не желимо да салу отворимо док са сигурношћу не знамо да је то безбедно. У сваком случају ми можемо да све те радове исфинансирамо, нису сад то више тако велика средства, више је то сад текуће одржавање него инвестиција. Ми и даље гајимо жељу и надамо се да ћемо имати могућности за једну велику санацију зграде па можда онда није претерано рационално да нека велика средства сад улажемо у неке веће санације простора док чекамо али свакако нећемо допустити да се зграда распадне или још више пропадне, сугурно нећемо чекати да се то деси и морамо узети ствари у своје руке и поправити све шо је могуће.“- рекао нам је директор Тојзан
Како сте радили током ванредног стања, видно сте побољшали комуникацију на интернету, имали сте занимљиве приче из архива, били сте веома активни?
Управо радимо на поновној реконструкцији нашег сајта, радимо на исправкама, допунама па и на осавремењивању дизајна али ћемо наставити и са онлајн промоцијама на друштвеним мрежама и порталима, сличне садржаје које смо радили и током ванредног стања, мало смо сад успорили али вратићемо се, можда не баш сваки дан али бар једном или двапут недељно ћемо поделити неку малу причу. То све је део и дигитализације наших збирки на којој интензивно радимо. Ми радимо на томе да сваки предмет буде фотографисан, обрађен на специфичан начин, да документи буду скенирани и наравно синхронизовани и убачени у националну базу. Током овог ванредног стања кустоси су делом радили од куће, имали су времена да допуњавају текстуални део, да пишу али не баш и да раде са предметима директно. План је да у наредних 4 до 5 година цео фонд буде дигитализован и обрађен по свим стандардима, што је у овом тренутку нешто више од 16.5 хиљада предмета.“