Bлада РС: Нове демографске мере од ове године
Од 1. јануара ове године за свако прво дете у породици држава издваја 300.000 динара, за друго и треће по 100.000 динара једнократно. Осим тога, мајке деце рођене 1. јануара или касније моћи ће да добију државну помоћ и при куповини стана, тачније од 10.000 до 20.000 евра, уз одређене услове.
Једна од мера државе, која је у истом “пакету” најављена је и могућност да се од ове године студентима и студенткињама који се одлуче на то да имају децу омогући да испите полажу и ван предвиђених испитних рокова, под условом да се факултет заврши до 26. године или у случају оних из медицинске области до 28. године. Неколико дана пред истек 2021. Скупштина Србије усвојила је Предлог измена и допуна Закона о финансијској подршци породици с децом којима се једнократно издвајање за прво дете у породици са 100.000 динара повећава на 300.000, а за друго и треће дете добија се по 100.000 динара. Осим једнократне помоћи за друго дете већ постоји родитељски додатак који је тренутно 255.391 динар, а исплаћује се у 24 рате по 10.641 динар месечно. За треће дете износ од 1,5 милиона динара породице добијају у 120 рата, по 12.769 динара месечно, док се за четврто дете издваја 2,29 милиона динара у 120 рата. Родитељски додатак за четврто дете је, према последњим информацијама са сајта Министарства за бригу о деци и демографију, 19.154 динара месечно. Осим тога, из републичког буџета се издваја и паушални износ од 5.000 динара за набавку беби опреме. Када се ради о могућности да мајка добије новчану помоћ за куповину стана или куће, још није познат тачан износ, али оно што се зна јесте да то право према изменама закона може да оствари мама која је држављанин Србије и има пребивалиште у земљи.
Право на новац за стан или кућу имаће и стране држављанке, које су стално настањене у Србији, а дете рођено у нашој земљи. Мајка која испуни услове, за помоћ може да се пријави годину дана по рођењу детета, а некретнину неће моћи да прода пет година. Осим ових, услов да мајка оствари ово право јесте и да није лишена родитељског права у случају старије деце и да непосредно брине о њима, као и да претходно није била власник неке некретнине. Предлогом измена закона није наведено да мајка мора бити у браку, а у случају њене смрти право може остварити и отац детета. Најављујући меру, представници власти говорили су о износу у вредности од 10.000 до 20.000 евра, што би зависило од више фактора. За сада се зна да ће се новчана помоћ за куповину некретнине утврђивати на основу процене вредности од стране пореског органа и надлежног органа за геодетске послове, а за доделу новца најодговорнија ће бити Комисија коју ће именовати Влада.
Једна од мера које је најављена тиче се и студената, али уместо најављене измене Закона о високом образовању, којом би се увеле јединствене подстицајне мере за повећање наталитета и мотивисање студената да постану родитељи, Влада Србије усвојила је Закључак са препорукама високошколским установама које они морају тек да донесу и уреде сопственим актима, о чему је Данас писао крајем децембра.
У том закључку Влада препоручује високошколским установама да измене своје акте и студенткињама које су због трудноће, порођаја и неге детета спречене да прате наставу, извршавају предиспитне обавезе и полажу испите, као и студентима који су постали родитељи и спречени су да прате наставу, извршавају предиспитне обавезе и полажу испите омогуће полагање испита независно од редовних испитних рокова, те да се за њих утврде повољнији услови за упис наредне године студија и омогући продужетак рокова за завршетак студија.
Ти студенти би, сматра Влада, требало да се ослободе додатних трошкова у вези са продужетком рокова, трошковима испитних пријава и другим трошковима који проистекну из признатих повољнијих услова студирања најдаље до навршене 26. године, односно 28. године живота за студенте из поља медицинских наукa.
Извор: сајт Владе РС