БУМ: Семинар о безбедности жена у дигиталном окружењу
Прве недеље децембра у организацији Бечејског удружења младих реализован је тренинг у оквиру пројекта „Ка унапређеној безбедности жена у дигиталном окружењу. Циљ овог тродневног тренинга био је подизање свести о дигиталном насиљу и оснаживање жена кроз едукацију и практичне вештине.
Пројекат „Ка унапређеној безбедности жена у дигиталном окружењу“ се спроводи уз подршку Агенције Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена UN Woman Serbia.
На тренингу је учествовало 18 жена, различитих занимања и доби. Међу њима било је и младих, студенткиња, правница, чланица локалних цивилних удружења, представница медија, установа и организација. Током три дана веома интензивног и интерактивног програма радионица које су водиле психолошкиње Катарина Стојисављевић и Лидија Хорват учеснице су имале прилику да унапреде своје компетенције и стекну знања о примени дигиталних алата у борби против насиља на интернету. Поред тога део програма радионица односио се и на начине комуникације у свакодневном животу и раду који би такође требало да буду велике користи у наставку реалиозације овог пројекта.
Посебан акценат стављен је на оспособљавање учесница да помогну другим женама у препознавању и решавању проблема дигиталног насиља. Најпосвећеније учеснице ће у будућности, као саветнице, пружати подршку путем нове онлине платформе која је тренутно у развоју. Ова платформа ће омогућити женама приступ информацијама, подршци и ресурсима за решавање случајева дигиталног насиља.
Током тродневног програма радионица било је речи и о друштвеним механизмима и законским решењима који су тренутно важећи када је у питању заштита од дигиталног насиља у нашој држави.
Како би се допринело бољем разумевању проблема дигиталног насиља према женама и девојчицама и подстакло шире окружење да подржи оне које га трпе, на радионицама је било речи и о томе шта је дигитално насиље и како га препознати, какве последице оставља, коме га и како пријавити, као и на које све начине подржати девојке и жене које су му изложене.
Дигитално насиље данас све чешће се користи као још један вид оставља стварне последице на ментално и физичко здравље, може бити и увод у физичке нападе или наставак насиља које је почело у непосредном контакту. Истовремено, дигитални простор је веома важан за умрежавање, учење и стварање, као и за оснаживање жена и девојчица. Зато мора да постане једнако безбедан за жене и мушкарце, да им пружи исте могућности за приступ информацијама и знању, за равноправну размену мишљења и у учешће у јавном животу. Само такав дигитални простор користи целом друштву и доприноси достизану родне равноправности,
Тема дигиталног насиља од изузетне је важности у савременом друштву, где све већи део комуникације и живота прелази у дигитално окружење. Овако осмишљене активности представљају кључан корак ка стварању сигурнијег простора за жене и јачању њихове отпорности на изазове које доноси дигитално доба.