Дом „Браћа Чиплић“: За сада извесна делимична санација
Пропадање још једне зграде, објекта која је у власништву државе, односно општине ових дана је поново покренуло јавност. Овог пута није у питању нека зграда о великог културног значаја или архитектонски бисер на рубу пропасти, у питању је мали некада задружни дом „Браће Чиплић“ у Пицодеру. Иако мали и скроман овај објекат има неку социјално-културолошку вредност за становнике тог дела града, то је некада био центар окупљања становника околних улица, ту су одржаване разне манифестације, био је и у закупу једно време и трговина и кафана, но свакако за становнике тог дела града има одређену сентименталну вредност пре свега због тога што је некада давно саграђен заједничким радом комшија. Тренутно стање тог објекта је да је затворен и да више није под закупом, полако пропада и урушава се и прва и основна примедба из комшилука је била да то урушавање постаје небезбедно за околину.
Становници тог дела града су обавестили медије о томе да су са зграде почеле да падају цигле и црепови и делови фасаде, обавеште ни су и надлежни у Општини па је тим поводом изашла и локална грађевинска инспекција да утврди какво је стање објекта. Од Даниеле Дорословачки, начелнице Одељења за урбанизам сазнали смо да је инспекција за сада утврдила да објекат са спољне стране треба донекле санирати, посебно олуке, али да објекат још увек није у таквом стању да треба да се огради или да се примене неке посебне мере заштите. Према речима Даниеле Дорословачки овај објекат није једини и има доста зграда и објеката који су у власништву држава за које је потребно пронаћи системско решење али у међувремену надлежним службама само преостаје да се сваки објекат појединачно санира онолико колико је неопходно да буде обезбеђен, и „конзервиран“ до коначног решења статуса. Даниела Дорословачки је такође рекла да Влада Србије у сарадњи са СКГО ради на успостављању процедура за систематско решавање оваквих случајева којих је у скоро сваком граду или општини широм Србије има јако много као и да се паралелно раде обуке за припаднике локалних самоуправе које и наши надлежни редовно похађају.
Продаја, приватизација или евентуално издавање у закуп су решења која могу бити прилично профитабилна за све општине али то такође значи да ти објекти морају бити у таквом стању или да буду на довољно атрактивним локацијама да буду интересантни приватним инвеститорима да у њих уложе средства. Овај објекат у Пицодеру највероватније није ни једно од свега тога али свакако завређује да се поново приведе у стање да буде нека мала продавница, кафана или чак неки клуб за окупљање локалног комшилука може да буде још увек занимљив посебно јер имат ај друштвено важан контексту коме је настао. За сада биће довољно да је штинска инспекција, да је учињен први корак да се укаже да је, ако ништа, због безбедности потребно да буде бар делом саниран а онда кад дође на ред за решавање бар се неће урушити до краја.