ВестиЗдравље

Министарство здравља: Најављен систем контроле боловања

Из Владе Србије најављено је да ће у наредном периоду бити успостављен свеобухватни систем контроле боловања запослених, као и да је предвиђено да се уради ванредне инспекција појединих домова здравља на територији Србије због тога што има индиција да су поједини лекари отварали лажна боловања.

Систем контроле боловања, Е-боловање, требало би да сузбије праксу лажних боловања и да омогући да домови здравља, РФЗО али и послодавци имају увида у административну здравствену документацију радника.

Ипак, грађанима није најјасније на који ће начин ће еБоловање моћи да „исконтролише‟ да ли је одсуство са посла оправдано или не, нити да ли повезивање дома здравља, РФЗО-а, послодавца и запосленог значи да ће фирма моћи да има увид у здравствену документацију радника, чиме би се свакако нарушила приватност ових података.

Како је наведено од стране државних институција овај систем/платформа би пре свега требало да послужи да се поједноставити администрација везана за отварање боловања али и да је омогући да се ефикасније достављају информације послодавцима, међу којима су и породиље.

Такође, систем бу требало да олакша рад и Републичком фонду за здравствено осигурање и да им омогући приступ подацима битним за одлучивање комисија о одобравању наставка боловања, више од 30 дана, као и при обрачуну и уплати накнаде зараде за време боловања.

Систем еБоловање требало би да дигитализује и аутоматизује размену документације у процесу издавања потврде о привременој спречености за рад, тако што ће повезати здравствене установе односно лекаре, Републички фонд за здравствено осигурање, као и послодавце.

Предвиђено је да се овим убрза сам процес, пацијенти више неће морати да носе дознаке послодавцу односно медицинску документацију матичној филијали РФЗО, а уједно ће се омогућити да РФЗО брже исплати рефундације зарада за запослене који су на боловању послодавцима, у случајевима када су на боловању дуже од месец дана.

Из Владе Србије наглашавају да послодавац неће имати увид у здравствену документацију запосленог, већ ће кроз систем добити информацију о томе да је запослени на боловању (не и из ког разлога) и у ком периоду.

Према саопштењу из Владе систем еБоловање може значајно допринети смањењу злоупотреба и побољшању ефикасности система, дигитализација ће омогућити проверу података у реалном времену, података о запосленима, њиховом радном стажу и медицинским подацима. Такође и праћење, аналитику и извештавање којима ће се лакше идентификовати неправилности или покушаји злоупотребе. Какао кажу, с једне стране је циљ да пацијенти не морају болесни да носе документацију, и да се обезбеди и ефикаснија исплата зараде за време боловања, али с друге стране злоупотребе несавесних, кроз отварање лажних боловања доводе до озбиљних проблема привреди, и неретко се дешава да им је и више од 10% запослених истовремено на боловању током целе године. Таква пракса доводи до блокирања производње и немогућности обављања рада у појединим фирмама, а како истиче, дугорочно може довести до затварања тих компанија.