Народна библиотека: Промоција књиге Бориса Лозанова
У Народној библиотеци у Бечеју је прошле недеље одржана промоција четврте по реду књиге Бориса Лозанова. У питању је књига под називом „Стари Бечеј из минулих времена“. Издавач ове књиге је Народна библиотека Бечеј.
Борис Лозанов већ неколико година уназад бави се истраживањем и прикупљањем архивске грађе о прошлости Бечеја, тачније о једном специфичном периоду живота нашег града који је део његове младости и његових генерацијских сећања, период у развоју града чији је он био сведок. У питању је период од 50-тих до краја 70-тих година прошлог столећа. Било је то значајно време „успона“ града како у економском смислу тако и у друштвеном и културолошком. Тај период друге половине 20. века није само у Бечеју био обележен великим променама него и свуда у свету. Време „урбанизације“ живота у граду, време динамичног друштвеног живота, релативно стабилног политичког периода, време забаве који су обележиле кафане, ресторани, дружења, први ноћни клубови и диско клубови, биоскопи, нова музика, време почетка неке нове „културе младих“ била су то теме којима се Лозанов бавио у својим претходним књигама.
У овој новој књизи Лозанов покушава да покаже и једну другу димензију града, ону привредно-друштвену. Састављена од четири сегмента ова књига прича о важности неких „институција“ и предузећа у граду око којих се одвијао спортски и економски живот града у томе периоду.
Као и претходне књиге које је Лозанов написао, и ова књига богата је илустрацијама у виду аутентичних фотографија из тог периода из његове личне архиве и архиве његових пријатеља. У четири подељена сегмента Лозанов је обрадио одређене друштвене појаве и феномене привредног и спортског развоја града у том периоду у Бечеју.
Лозанов је на промоцији своје нове књиге, где је медијатор била професорка српског језика и књижевности у Гимназији, Љубица Корхец Андроцки, рекао да се намерно посебно задржао на неким темама у овој књизи јер је желео да представи неке бечејске важне објекте и привредна друштва који су обележили развој града.
„Књига садржи најпре причу о Железничкој станици, која је била веома важан објекат у граду али и зграда сама је била дивна, прелепа, затим ту је и прича о једном од најстаријих предузећа у граду, о Пивари која је и као архитектонски објекат али и као фабрика имала веома дугу и славну историју. Штета је што су обе ове зграде сада напуштене. У књизи можете наћи и причу о згради „Партизана“, тј. некадашњем „Соколском дому“, у тој згради некада су се одвијала спортска такмичења и ја сам сматрао да је веома важно да се и њој посвети пажња. Део књиге посветио сам и предузећу „Универзал“, трговачком предузећу које је у том периоду у Бечеју скоро 30 и више година било апсолутни монополиста када је трговинска делатност у питању. „Универзал“ је у једном периоду имао преко 800 запослених радника, имао је преко 100 продајних објеката и то не само у Бечеју.“ – рекао је Борис Лозанов на промоцији књиге.
„Ми само изузетно срећни што смо издавач ове четврте по реду књиге Бориса Лозанова. Овом књигом он заокружује циклус књига које су посвећене историји Бечеја. Слободно можемо да кажемо да су у праву они који кажу да оно што није записано, није се ни десило. Борис и кроз ову књигу покушава да нам дочара тај период 60-тих и 70-тих година 20. века. Књига је и лична јер он у њој преноси своја осећања, свој доживљај тог периода. Књига је илустрована са многобројним фотографијама и он и на тај начин успева да нам приближи и да нам дочара атмосферу у граду тога времена, као да смо и сами сви ми били саставни део тога. Ја, лично сам прочитала књигу у једном даху и као неко ко није рођен у Бечеју ја могу да кажем да је он својим народским језиком писања, са пуно анегдота успео да ми приближи историју неких битних „институција“ у граду, како Железничка станице, Пивара, „Партизан“ и предузећа „Универзал“. – рекла је директорка Народне библиотеке Ђијанта Ловаш.