Општина Бечеј: Јавна расправа о Програму за младе
Општина Бечеј је 9. октобра 2024. године, организовала јавну расправу о новом Програму за младе општине Бечеј за период 2025-2027, заједно са локалним акционим планом за његову реализацију. У великој сали Скупштине општине Бечеј окупили су се волонтери, спортисти, млади људи, чланови радне групе и стручњаци, како би кроз отворени дијалог додатно оснажили стратегију која ће одговарати потребама наших младих суграђана.
„Уз подршку кључних партнера, опсежна анкета спроведена међу младима и предан рад чланова радне групе омогућили су нам да креирамо документ који осликава стварне потребе и амбиције младих у Бечеју. Присутни су дали корисне коментаре и сугестије које ће радна група размотрити пре него што документ иде на изгласавање пред Општинско веће и Скупштину општине. Захваљујемо се свима на учешћу и посвећености у овом важном процесу који ће обликовати будућност младих у нашој општини.“ – каже се у саопштењу организатора.
Шта све садржи документ?
Документ који је израђен садржи анализу стања, већим делом на основу анкете која је урађена за потребе израде Плана. Повезивање са кровним документима и законском регулативом као што је Закон о планском систему Републике Србије, Закон о младима, Стратегија ЕУ за младе, План развоја АПВ, План развоја општине Бечеј, Стратегија за младе у Републици Србији за период 2023-2030.
Визија Програма дефинисана је у складу са жељеним променама и проистиче из анализе потреба младих, проучавања релевантних планских докумената и претпоставки будућих друштвених кретања.
„Бечеј је безбедна, интеркултурална средина у којој живе самостални, способни и друштвено одговорни млади, који заједнички учествују у развоју заједнице и успешно остварују своје потенцијале и амбиције. Млади Бечејци са задовољством остају да живе и раде у Бечеју, средини коју су креирали по својој мери.“ – стоји у овом стратешком документу.
Дефинисан општи циљ је „Младима су обезбеђени услови за учешће у спровођењу локалне омладинске политике“. Посебни циљеви су: унапређење услова за развој омладинског активизма, обезбеђивање услова за запошљавање и самозапошљавање младих и унапређење здравља и безбедносне културе.
Посебно су образложени правци кретања омладинске политике у односу на локалну самоуправу, образовање, социјалну заштиту, здравство, политику запошљавања младих, културу, спорт и цивилни сектор. Такође је приложена анализа постојећих услуга за младе у општини Бечеј (активизам и волонтеризам младих, неформално образовање, здравље и безбедност младих, запошљавање, култура, спорт и социјална политика).
Посебан сегмент Плана односи се на рад Канцеларије за младе општине Бечеј и школске активности и анализа програмских активности за младе у бечејским средњим школама. План садржи и SWOT анализу из које су идентификована су три приоритетна проблема омладинске политике у Бечеју.
Као први проблем, идентификован је неразвијен активизам код младих, други проблем односи се на слабу запошљивост младих јер је у Бечеју висока стопа незапослености младих, недовољна финансијска независност и зависност од родитеља, трећи проблем који је препознат односи се на чињеницу да су млади склони небезбедном понашању и нездравим животним навикама. Узроци су непостојање Саветовалишта за младе, недостатак стручних лица, недовољан број програма за заштиту менталног здравља и превенцију болести зависности који се организовано и континуирано спроводе, недостатак програма промоције здравих стилова живота и превенције ризичног понашања младих, непостојање одговарајућих образовних програма о безбедности младих, укључујући и безбедност на интернету. Последице које проблем изазива, огледају се у повећању деликвенције међу младима, повећању броја младих са болестима које су изазване нездравим навикама и повећање броја младих са менталним проблемима. Прва два проблема су углавном разлог за велик одлив младих и напуштања Бечеја.
На основу анализа као и постављених циљева су и постављене мере у наредне две године.
комплетан документ можете погледати на: https://www.becej.rs/wp-content/uploads/2024/10/Program-mladi.pdf