Општина Бечеј: Почела овогодишња акција „Буџет по мери грађана, и ти се питаш“
Општина Бечеј у сарадњи са Бечејским удружењем младих и Канцеларијом за младе општине Бечеј и ове године спроводи акцију „Буџет по мери грађана – и ти се питаш“.
Грађани ће и ове године имати могућност да предложе и гласају за своје буџетске приоритете и на тај начин се активно укључе у процес доношења одлука приликом формирања буџета за 2025. годину.
До 10. новембра грађани могу да доставе своје предлоге онлајн на сајту https://participativni-budzet.rs, а у међувремену биће одржани округли столови у свим месним заједницама где ће се представници Општине Бечеј састати са грађанима и разговарати о њиховим инвестиционим приоритетима.
Овим поводом одржана је конференција за штампу на којој су представници Општине Бечеј, председник општине др Вук Радојевић и представник БУМ-а представили овогодишњи циклус ове акције.
У буџету за наредну годину биће предвиђено минимум 100 милиона динара за инвестиције. Према речима др Радојевића пракса је показала да је овај износ превазиђен у много већем обиму, ако се узме у обзир да су у току ове године потписани уговори за капиталне пројекте попут изградње канализационе мреже и реконструкције постројења за пречишћавање отпадних вода и многих других који подижу квалитет живота у нашој општини.
Председник Бечејског удружења младих Александар Ђекић је рекао на конференцији за штампу да је партиципативно буџетирање из године у годину постаје све конкретније. Удружење континуирано унапређује процес, те овог пута из БУМ-а посебно желе да укључе младе, јер је анализа показује да је прошле године у акцији учествовало само 20 одсто младих.
“Партиципативно буџетирање је од велике важности јер мотивише грађане да се укључе и изнесу своје предлоге. Ипак, јасно је да износ од 100 милиона динара представља само референтан оквир. На пример, канализациона мрежа је дугогодишњи приоритет, али захтева много већа средства и тек сада, кроз подршку виших нивоа власти, планирамо проширење за 62 километра, што ће бити урађено у наредним фазама. Реализација овог пројекта, заједно са реконструкцијом пречистача, коштаће више од три милијарде динара. Увек имамо спремну пројектнотехничку документацију и пратимо све конкурсе. У претходних годину дана потписано је више од 20 уговора, што јасно показује да се не ослањамо искључиво на локална средства,”- рекао је Радојевић.
Сумирајући резултате претходних циклуса ове акције председник општине Бечеј је навео инвестиције у свим месним заједницама у претходном периоду.
Он је навео да је у Прој месној заједници асфалтиран део Герберове улице, а захваљујући уговору вредном 47 милиона дина-ра потписаном са Управом за капитална улагања АП Војводине, асфалтираће се и остатак улице. За ову годину грађани су тражили асфалтирање улица Соње Маринковић, Болманске, Чарнојевићеве, Раде Станишића као и реконструкцију Данила Киша и решевање саобраћајне гужве у овој улици.
Даље у Другој месној заједници, приоритет је била бициклистичка стаза у Ботри, за коју је завршена пројектна документација, а средства су већ обезбеђена. За буџет ове године грађани су на састанку тражили да приоритет буде санација Ноовосадске улице и уређење Горанског парка као и поправљање тротоара.
У Трећој месној заједници, завршено је асфалтирање дела улице 4. јула што су грађани исказали као приоритет, а насипање струганог асфалта обављено је у улицама Добровољачка и Серво Михаља. Ове године грађани су се на састанку изјаснили да су им приоритет асфлатирање улица Бокањи Дежеа и Хуњади Јаноша,изградња бициклистичких стаза, јавна расвета и поправка тротоара.
У Бачком Градишту, према речима Радојевића, уклоњена је дивља депонија код циглане и изграђена бициклистичко-пешачка стаза до Бисерног острва у вредности од 58 милиона динара. Због проласка тешке пољопривредне механизације, стаза је оштећена, али је извођач санирао штету. Асфалтиран је и део Главне улице, а планирано је додатних 22 милиона динара за наставак радова.
У Бачком Петровом Селу, један од приоритета био је уређење плаже на Тиси, на том плану су уређене неке акције. Проблем водоснабдевања и даље остаје кључан, те је у плану је изградња магистралног вода дужине три километра. Започето је асфалтирање улице др Киш Имре, а очекује се додатно финансирање од 152 милиона динара за завршетак радова те фреквентне улице, у дужини од 1.200 метара са урађеним коловозима и тротоарима.
У Месној заједници Милешево, Радојевић је рекао да дечје игралиште још није изграђено, али је обећао да ће радови почети у скло-пу школског дворишта. Поред тога, улицу Бориса Кидрича очекује санација, за шта је већ конкурисано код Управе за капитална улагања.У Радичевићу је изграђено дечје игралиште, а потписани су и уговори са Покрајинским секретаријатом за пољопривреду за уклањање дивље депоније, у износу од 72 милиона динара.
За овогодишњи циклус “Буџета по мери грађана” мештани Радичевића су тражили ревитализацију саобраћајне сигнализације, решавање проблема паса луталица, санација улице Вељка Влаховића, уређење стазе код школе, санација крова Дома Културе, простор за младе.
Када је у питању МЗ Пољаница Радојевић је говорио и о реконструкцији Пољаничког пута, за који је обезбеђена пројектнотехничка документација, али је за завршетак радова потребно још 140 милиона динара, због чега ће општина конкурисати код виших нивоа власти.
Као стандардни део ове акције у току наредне две недеље уследиће и разговори са грађанима у свим месним заједницама.
“Позивам све грађане да се масовно укључе у ову акцију. Већи одзив значи да ће њихови предлози бити јасније дефинисани, а целокупан буџетски процес ће бити транспарентнији” – рекао је Радојевић.
Овога пута циклус разговора почео је у уторак 29. октобра од 19 сати биће разговор са грађанима у Трећој месној заједници од 19 сати, а потом у среду 30. октобра од 18 сати у Радичевићу. У Бачком Петровом Селу је уторак 5. новембра од 18 сати, 18. новембра од 17 сати у Пољаници, а истог дана од 18 сати у Милешеву, док у Бачком Градишту у четвртак 19. новембра од 18 сати.
„Моји сарадници и ја, мимо ове акције у току целе године разговарамо са грађанима и континуирана комуникација то јесте модел нашег функционисања. Имамо намеру да саслушамо који су то њихови ставови и проблеми. Разговарамо и са представницима месних заједница, које су суграђани изабрали, јер нам је важно да имамо што више информација. Кроз ову акцију желимо да мотивишемо што више суграђана да се активно укључе у друштвени, политички и јавни живот и тако допринесу развоју своје заједнице и зато је овај механизам од изузетне важности за све нас” – додао је др Вук Радојевић.
Гласање за буџетске приоритете, путем интернета и у месним заједницама, биће 23. и 24. новембра. Презентација резултата гласања је 27. новембра, да би најкасније до средине децембра била одржана јавна расправа и где ће грађани моћи да виде шта је од буџетских приоритета уврштено у буџет општине Бечеј.