Друштво

ОШ „Петефи Шандор“: Каменчићи за спајање људи и градова

У основној школи „Петефи Шандорˮ наставници и ученици су узели учешћа у једном новом пројекту који је интернационално већ познати који је популаран широм света. Наиме на часовима ликовног и на секцијама сви ученици од првог до осмог разреда су симболима, цртежима сликовито обојили каменчиће које ће поставити на видна места у нашем или другим градовима где путују и форографисати место и разменити фотографије на фејсбуку, уколико неко пронађе каменчић потребно је да га покупи и он однесе на неко друго место, фотографише и опет неком следећем постави изазов. Циљ ове акције да се широм света путем друштвених мрежа прати пут сваког каменчића и на тај начин да се спајају приче, људи и градови.

Нешто више о овом друштвеном пројекту рекла нам је директорица ове школе Габријела Потребић Тежер:
„Ми смо за потребе овог заиста лепог пројекта основали и своју групу на фејсбуку под називом Прати Пефи на којој ћемо окачити фотографије каменчиће које су сви ученици наше школе правили по одељењима са својим наставницима ликовне културе, а сваки ученик ће сам шетајући улицама Бечеја поставити каменчиће на локацију коју изабере да направи причу о њој. Дакле сад чекамо фотографије и дали смо изазов деци да би било пожељно да се поред каменчића на фотографији види и нека препознатљива знаменитост нашег града или нека друга занимљива локација. Исто то очекујемо да ураде и наши суграђани који су пронашли каменчић да преузму изазов. Посебно ће бити интересантно ако је неко каменчић понео у неки други град или земљу да га тамо негде остави. На овај начин фотографијама ћемо моћи да пратимо његове путашествије и лутања по свету. Овај пројекат је неки вид спајања како људи тако и интеракције реалног света и интернет виртуелног света. Каменчић постаје медиј упознавања, дружења. Желимо такође да подстакнемо људе да науче да мало више обраћају пажњу на реални свет око себе, да науче да посматрају отворених очију поново своје непосредно окружење и људе. То је уједно и позив свима да се придруже ученицима наше школе, да код куће ураде исто, осмисле, нацртају нешто што им је лепо или важно на каменчић и да га поставе негде и прате његов пут. Ова идеја није оригинално наша, видели смо то већ на страним фејсбук групама и сајтовима јер се већ пуно градова укључило са идентичном идејом па и истим називом пројекта/акције, ми ћемо такође пратити и придружити се и свим тим иностраним страницама и поделити наша искуства са њима.“ рекла нам је Габријела Потребић Тежер


Успеси ученика школе на такмичењима

Током другог дела конференције за штампу која је сазвана овим поводом било је речи о извештају постигнућа деце из ове школе у току ове школске године на такмичењима. Марјаш Моника, наставница математике је са поносом говорила о успесима ученика на такмичењима из природних и друштвених наука али и других предмета и вештина.

„Наша школа броји најмање ученика у општини Бечеј али ипак смо успели чак и за време трајања ове пандемије да освојимо највећи број признања и резултата на такмичењима, и то пре свега оних званичних које подржава Министарство просвете. Наши ученици су освојили изузетно лепе резултате на републичким, на окружним као и на општинским такмичењима. Многобројна признања имамо и са неакредитованих такмичења на које смо исто јако поносни. Захваљујући раду у нашим секцијама у оквиру пројекта обогаћени једносменски рад једнако смо успешни и у друштвеним и у природним наукама као и у спорту и у уметности.“ рекла је наставница Марјаш

На ово се надовезала поново директорица школе и рекла: „Можемо да издвојимо пре свега републичка такмичења на којим смо освојили добра места, на такмичењу из физике освојено је пето место и посеба похвала. До сада се никада није десило да је чак двоје деце из истог града ушло у финала на такмичењу из енглеског језика, из мађарског језика наша ученица је трећа у држави… Ово све, наравно, не умањује успех и остале деце који можда нису успели да дођу до самог врха али су били вредни и стигли су до републичких такмичења или освојили добра места на окружним и општинским. Поред тога морам да кажем да је новооворена и новопокренута филмска секција направила веома успешан филмчић који је такође подржан од републичког министарства и био је првонаграђени на такмичењу. Сматрам да је штета што и међународна такмичења нису уврштена у календар Министартсва јер имамо и јако пуно међународних награда као и из такмичења која нису акредитована од стране министарства, која су организовала разна друштва, цивилне организације на којима смо учествовали и постигли добре резултате. Наш циљ, на чега сам ја заиста веома поносна, је био да у сваком детету откријемо таленат, да немамо ситуацију у школи да једно дете или само неколико буду укључени у све и иду на сва такмичења из свих предмета.“


Школа у Милешеву ускоро завршена

Објекат у Милешеву који је јесенас био у центру пажње због исељавања деце у објекат у Дрљану и за који су од локалне самоуправе мештани села добили гаранције да ће бити реконструисан и да ће се деца до краја ове школске године вратити у своју школу, је одељење које је испостава ове школе. Директорица школе је најавила ускоро завршетак радова и стављање објекта у употребу али за следећу годину јер ће ускоро бити крај ове школске године.

„Наш објекат у Милешеву је при крају и остало је само још кречење. Прикључено је централно грејење на котларницу, замењена је столарија, постављени су пвц прозори, комплетно је излован објекат. За неких десетак дана требало да све буде готово и да се и званично отвори објекат. Деца од 1. септембра следеће школске године сигурно крећу у том објекту у школу. За ту школску зграду, на жалост, за сада имамо само четворо деце и то у једном комбинованом одељењу. Вредност радова је била око 3 милиона. Такође могу да најавим и да од септембра крећемо у нову салу у нашој школи јер је и она завршена али је нисмо користили ове школске године због епидемије короне и због тога што није било омогућено да се физичко ради у сали због мера заштите.“ рекла нам је Габријела Потребић Тежер.