Друштво

Полагањем венаца код спомен обележја погинулим борцима на згради општине обележен 8. октобар Дан ослобођења Бечеја

Интонирањем химне Републике Србије и Интернацинале започело је ове године испред спомен плоче погинулим борцима за ослобођење Бечеја од фашизма обележавање 8. Октобра, Дана ослобођења Бечеја и Бачког Петровог Села. На скупу испред окупљених грађана и представника локалне самоуправе, представника партија и борачких организација су говориле Јелена Чешљевић, председница општинске организације СУБНОР-а и заменица председника Општине Бечеј.

Јелена Чешљевић: Желим свима да вам се захвалим што сте дошли да и овај 8. октобар обележимо заједно,положимо венце на спомен зид и кратко се осврнемо на тај историјски датум. Овогодишдишње обележавање 8. октобра прилагођавамо овим новим условима кад је због пандемије ограничено окупљање и то пре свега у затвореном простору и због тога неће бити традиционалне свечане академије у сали Градског позоришта. Дан ослобођења Бечеја и Бачког Петровог Села обележавамо сећајући се 8. октобра 1944. године. Године и деценије пролазе али наше сећање на тај датум не бледи. Како би уопште могли заборавити жртве и крваву борбу јединице Шајкашког партизанског одреда који је 8. октобра у јутарњим часовима донела Бечеју слободу. Ова Шајкашка јединица прерасла је касније у Седму војвођанску бригаду. Борбама за Бечеј помогла су и јединице Црвене армије које су претходно ослободиле и Нови Бечеј. 76. годишњицу ослобођења обележавамо сећајући се стрељаних скојеваца, родољуба утамничених у затвору „Мило“, у логору „Вац“ у Будимпешти и у другим логорима, сећајићи се и свих оних родољуба бачених у Тису и многих других који су помагали покрет и антифашистичку борбу. Нећу овога пута истицати њихова имена и данас много важна и значајна, она су дубоко у нашим сећањима и увек сјаје пуним сјајем, хероја великих моралних вредности. Данашњи дан је и дан сећања на све погинуле у Другом светском рату без обзира на то да ли су били жртве фашистичког терора или борци, сећање на њих треба вечно да траје јер то представља саставни део наше слободе, драги гости и сви који сте ту сада са нама, желела бих и да се овом приликом осврнем и на борачку организацију, односно СУБНОР, ова организација је у процесу демократских промена силом прописа добила статус удружења грађана али СУБНОР је од оснивања и током свог постојања био и остао народна, ослободилачка, патриотска, антифашистичка организација чији се ард и у најтежим условима препознавао на нашим просторима. Победа над злом које је затирало не само целе породице него и читаве нације, успостављени су темељи модерне Европе и принципа демократије. Зато је наша обавеза данас да наставимо развијати принципе  демократије, дијалога, економског просперитета наше општине, да негујемо различитости, верску и националну толеранцију и даживимо са још више достојанства и поноса на нашу прошлост.“

Заменица предсеника општине Светлана Вулетић у свом обраћању рекла: „Данас обележавамо 8. октобар, Дан ослобођења Бечеја од фашизма, одавањем поште борцима који су дали своје животе у другом светском рату, полагањем венаца. Сећање на данашњи дан када је Бечеј ослобођен доживљавамо као један значајан датум наше заједнице, за нама је период који се, надам се, никада више неће поновити. Веома је важно причати о истини и историји, шта се дешавало тог 8. октобра, да истину не сакривамо. Сигурна сам да више у будућности нико неће моћи овај датум тако лако склони, да се у Бечеју не обележава више. Данас 76 година после ослобођење Бечеја од фашизма, нашим Бечејом провејава неки нови оптимизам, жеља да напредујемо и развијамо се. Верујем да ће нам увек бити важнно какви смо и да ћемо поштујући нашу прошлост градити нову будућност. И на тај начин да одамо велико признање ослободиоцима Бечеја.“

Након њиховог обраћања представници општине Бечеј, Светлана Вулетић и Киш Игор, председник СО Бечеј, су положили венац код спомен бележја, затим и представници СУБНОР-а и других борачких организација као представници поличких партија.