Пољопривреда: Продужен рок за субвенције
Министарство пољопривреде Србије објавило је да је рок за подношење захтева за остваривање права на основне подстицаје у биљној производњи, од 18.000 динара по хектару, чија је исплата почела од понедељка 26. фебруара, продужен до 1. априла.
Пољопривредни произвођачи се подсећају да се подношење захтева за подстицаје по хектару биљне производње и за рефракцију акцизе одвија независно од подношења захтева за субвенције за набавку сертификованог семена.
Неопходно је да пре подношења захтева за подстицаје по хектару биљне производње у електронском Регистру пољопривредних газдинстава пољопривредници уреде податке о површинама и биљним културама на парцелама и да изврше обнову регистрације пољопривредног газдинства, прецизирано је у саопштењу.
Подстицаји се остварују по површини биљне производње за засејане, односно засађене и пријављене површине под одговарајућом биљном културом, до највише 100 хектара.
Право на подстицаје имају искључиво пољопривредни произвођачи који пријављено земљиште и обрађују – у своје име и за свој рачун, а субвенције неће моћи да користе власници земље који ту земљу заиста не обрађују, већ је дају у закуп другом лицу.
Сви заинтересовани пољопривредни произвођачи могу под-нети захтев за подстицаје на порталу еПодстицаји.
Шта још увек траже пољопривредници од Владе Србије у преговорима?
Пољопривредници траже да се убрза процеса верификација нових парцела на еАграр платформи (да траје најдуже 7 дана) јер због застоја нису у могућности да поднесу захтеве за субвенције и због тога што пристижу нова задужења за одводњавање. Они такође су од Владе Србије и ресорног Министарства захтевају одговор због чега се зашто се средства за рефракцију за гориво не исплаћују у предвиђеном року.
Када је реч о одводњавању пољопривредници тврде да иако је обећано да ће бити измењен Закон о накнади за одводњавање, на основу потписаног споразума из маја 2023. године, пољопривредницима и даље стижу рачуни за први квартал 2024. године. Такође захтевају и да се укине лимит за куповину субвенционисаног горива на НИС пумпама, који је сада 400 литара дневно. Договор је био да то буде укинуто од 1. јануара 2024. године.
Пољопривредници и удружења пољопривредника која су преговорима са Владом Србије такође захтевају објашњења због чега још увек има доста случајева неисплаћених субвенција за прошлу годину и траже одговор када ће то бити решено.