ВестиЕкономија

Пољопривреда: Сунцокрет воли топло и сунце али не и остали усеви

Саветодавна служба ПССС ВРБАС, као део Саветодавне службе Војводине, спроводи Годишњи програм унапређења саветодавних послова у пољопривреди, који доноси Скупштина АП Војводине за сваку календарску годину.

Циљ реализације Годишњег програма је повећавање нивоа информисаности и знања пољопривредних произвођача, путем едукације пољопривредних произвођача везано за технологије производње и нове трендове у појединим производним гранама и других области значајних за унапређење и развој њихових производних делатности и развој сеоских заједница у којима живе и раде.

Према подацима ове оргенизације, на атарском потезу Врбас-Кула-Бечеј-Србобран током пролећа засејано је скоро 9.500 хектара сунцокрета.

Ова индустријска биљка воли топло време и добро подноси јаку сунчеву светлост па је у овом тренутку веома погодно време за ове усеве. Сунцокрет кажу стручњаци што више светлости добије, то боље и брже расте, цвет је већ́и. Пољопривредници на овом подручју се надају да ће́ после запрашивања род и бити богатији.

Из ове службе кажу да је ове године такође повећана површина засејана сунцокретом и да је то тренд већ неколико година. Површине засејане овим  индустријским биљем се сваке године повећ́авају, углавном због плодореда, јер после жетве на његово место може безбедно да се сеје јесењи кукуруз. Како кажу агрономи из ове службе већ́ина произвођача бира сунцокрет јер толерише екстремне и нагле промене времена, укључујући периоде суше, као и високе дневне температуре. Биљка тренутно цвета, болести се још нису појавиле, али је у овом тренутку најосетљивија.

Дуж пута њиве прекривене сунцокретом одају утисак да за сада све добро функционише и чак стручна служба препоручује произвођачима који имају сунцокрет да разговарају са пчеларима о премештању кошница на парцеле, јер поред опрашивања могу да рачунају на одличну пчелињу пашу.

Пољопривредници препоручују да се саде хибриди Сингенте јер како кажу они су се показали као најбољи, семе се најчешćе сади у кукурузима. Што се ђубрења тиче, већина сељака је у последње две године свела ђубрење на минимум јер су цене високе. Дакле, тренутно је сунцокрет у добром стању чак и после киша које су биле током јуна.

Пољопривредници такође наводе да је у последње време порасло интересовање за узгој сунцокрета, јер ова биљка захтева најмање улагања, а ризик је минималан у оваквим сушним годинама.

Саветодавна служба Врбас такође упозорава да је  почело је полагање јаја друге генерације кукурузног пламенца.

На подручју деловања ПИС регионалног центра Врбас, усеви семенског, меркантилног и кукуруза шећерца се налазе у различитим фазама развоја, у зависности од рокова сетве, од почетка појаве метлице до ране млечне зрелости (ББЦХ 51-73). Визуелним прегледом усева семенског кукуруза, уочено је полагање јајних легала кукурузног пламенца (Остриниа нубилалис)  на 3 до 5 % биљака.

У току је полагање јаја друге генерације кукурузног пламенца. Високе дневне и ноћне температуре, утицаће на појачану активност кукурузног пламенца, тако да се очекује брзо постизање прагова штетности у усевима кукуруза. Посебно су угрожени они усеви код којих је дошло до формирања клипова. Пољопривредним произвођачима се препоручује стални преглед усева кукуруза и по постизању прагова штетности, спровођење хемијских мера заштите неким од регистрованих инсектицида. Препорука је да се користе следећи: Цораген 20 СЦ (а.м.хлорантранилипрол), у количини 0,1-0,15 л/ха (каренца 14 дана) или Амплиго 150 ЗЦ (ха.м.лорантранилипрол+ламбда-цихалотрин), у количини 0,2-0,25 л/ха (каренца 7 дана) или-Радиант 120 СЦ (а.м.спинеторам), у количини 0,4 л/ха (каренца 14 дана). Праг штетности код семенског и кукуруза шећерца је 5% биљака са јајним леглима, а код меркантилног кукуруза је 10% биљака са јајним леглима. Услед високих температура у току дана, извођење третмана се препоручује у касним вечерњим сатима.

Када је у питању соја из саветодавне службе кажу да она не подноси баш најбоље ове врућине и када је ова култура у питању у овом моменту највећа опасност осим топлоте и суше прети јој и од напада гриња.

На подручју деловања ПИС регионалног центра Врбас, усеви соје се налазе у различитим фазама издуживања раста стабљике, до различитих фаза цветања.

Визуелним прегледом усева соје, уочено је присуство обичног паучинара на наличју листова. Симптоми се препознају по жућкасто-сивој боји листа, а са наличја листова виде се паучинасте нити. Гриње се хране соковима листова, а последица исхране је смањена фотосинтеза, заостајање биљака у порасту, ситније махуне и смањен принос. Симптоми оштећења су најизраженији на ободима парцела, са тенденцијом ширења ка унутрашњости парцела, уколико се инсектицидним третманом не спречи њихово размножавање.

ПИС регионални центар Врбас је 11.6.2024. издао прво упозорење на гриње у производњи соје, међутим многи произвођачи нису спровели правовремене мере заштите и сада се уочавају нападнуте парцеле као на фотографији испод. Тренутне тропске температуре и одсуство влаге, погодују изузетно брзом размножавању гриња. Да не ни дошло до јаких напада, још једном препоручујемо произвођачима да прегледају усеве (пре свега ободе парцеле) на присуство гриња.

По потврди присуства, препоручује се примена неког од регистрованих инсектицида управо на рубним деловима парцеле, како би се спречило њихово ширење у унутрашњост усева: Вертимец 018 ЕЦ, Мекар МЕ (а.м.абамектин), у количини од 0,3-0,5 л/ха или Ортус 5 СЦ у количини од 0,05-0,1%.  Због високих дневних температура, спровођење третмана се препоручује у вечерњим часовима. Препорука је да се третирање изврши са већом количином воде по ха, најмање 800 лит/ха.

Извор: Саветодавна служба ПССС ВРБАС