ŠOSO „Bratstvo“: Konferencija „Kako da pomognem?“
U prostorijama Spomen kuće „Tan“ škola „Bratstvo“ organizovala je u okviru programa povodom Evropskog dana logopedije stručnu konferenciju pod nazivom „Kako da pomognem“.
Na konferenciji je bilo reči pre svega o tome da je neophodno da se u okviru programa pre svega radi sa roditeljima dece, posebno predškolskog uzrasta jer je primećeno da veći broj predškolaca imaju ozbiljne probleme.
Između ostalog važnoje na vreme primetiti nedostatke u dečjoj komunikaciji. Ako dete ne govori uopšte, ako govori manje od dece njegova uzrasta, ako ne razume ono što mu se govori, ako mu je fond reči tanak, a njegove rečenice konfuzne i gramatički neispravne i nelogične, ako pravilno ne izgovara glasove, ili muca – vreme je za logopeda…
U ovom procesu, naglašeno je na konferenciji, veoma važnu uulogu moraju da imaju roditelji. Pored rada sa roditeljima koji određeni deo programa mogu i u kućnim uslovima da sprovedu uz adekvatnu literaturu, igračke, vežbe. Stimulacija govora u ranom detinjstvu posebno je važna u predškolskom periodu za pravilan razvoj svakog deteta. Kako bi prevazišli sve poteškoće koje se mogu javiti u toj oblasti, izuzetno je važna i saradnja roditelja i stručnjaka.
Brz život, lenjost, internet danas umnogome menjaju govor i jezik. I odrasli sve lošije govore, sve više skraćuju jezik, sve manje govore pravilno. Vidljivo je kako u svakodnevnom životu, tako i u javnom prostoru. I čini se da ta deformacija govora i jezika danas počinje u sve ranijoj dobi života pojedinca: sve češće i glasnije može se čuti kako deca sve kasnije i teže progovaraju, da ne umeju da razgovaraju, da nisu u stanju – čak i u uzrastu kada je to logično – da prepričaju neku najosnovniju informaciju, priču nekog filma, pročitanu bajku.“
Vodeći se primerima iz prakse, stručnjaci iz ove škole do-šli su do zaključka da je neophodno dodatno osnažiti roditelje i pružiti im priliku da se edukuju, obezbediti im odgovarajuće edukativne materijale, omogućiti im da i u kućnim uslovima podrže svoju decu i na taj način pomognu i sam rad stručnjaka, logopeda i razvojnih pedagoga” – rekla je direktorica Silvia Kurcinak Kiš.
Stimulacija govora u ranom detinjstvu i u predškolskom periodu od velikog je značaja za pravilan razvoj svakog deteta, naročito ako se uzme u obzir da je to period njihovog intenzivnog razvoja. Kako bi prevazišli sve poteškoće koje se mogu javiti u toj oblasti, izuzetno je važna saradnja roditelja i stručnjaka.