Учестали пожари у општини Бечеј
Од почетка грејне сезоне, ватрогасци у Бечеју су 21 пут морали да интервенишу због пожара у становима и породичним кућама. Највише пожара је било у самом граду, у Бечеју, нешто мање је забележено у Бачком Петровом Селу и Бачком Градишту. У мањим местима у општини Бечеју, судећи према броју инцидената мештани села Радичевић, Милешево и Пољаница су много пажљивији.
Ови пожари, према речима представника ватрогасне службе углавном имали су као последицу материјалну штету али прошле године било је чак два смртна случаја. Углавном разлог за ове пожаре јесте грејање, односно индивидуална ложишта током зиме али и запуштени и неочишћени димњаци, непажња при ложењу шпорета на чврсто гориво, преоптерећење електричног система, коришћење неисправних електричних апарата, остављање електричних грејача и других шпорета без надзора.
Како кажу надлежни веома је важно да грађани учине све што могу да спрече пожаре. Важно је да редовно прегледају и одржавају димњаке, да правилно користе пећи на чврсто гориво и правилно складиште пепео.
Најчешћи пожари, на жалост, су током ноћи јер често ватра у грејним телима није под надзором. Треба водити рачуна да ватра у пећи не гори када укућани оду у кревет јер ту постоји и још један ризик а то је тровање угљен-моноксидом које такође може бити фатално. Удисање дима, гушење и спорија реакција током спавања може довести до трагедије.
Такође је важно и да се обрати пажња да деца не буду без надзора у просторијама са електричним грејачима или котловима на чврсто гориво, пећима и камином.
Електрични апарати су такође велики ризик али и чест узрок пожара, требало би увек проверити када излазите из куће на дужи период да ли су неки апарати који могу да се прегреју искључени. Ово су све препоруке наше локалне ватрогасне службе.
Шеф ватрогасне службе Золтан Варга је такође упозорио све грађане Општине Бечеј да је веома важно да уколико примете пожар, одмах позову 193 и поштују упутства ватрогасаца.