ВестиПолитика

8. седница СО Бечеј: Расправа о блокади Гимназије

Почетак 8. седнице СО Бечеј. Био је веома буран јер је на предлог УГ „Само локално“ претходни дан убачена још једна тачка дневног реда да се расправља о стању у Гимназији, и уопште у школама у општини Бечеј а  у вези са блокадом школе, односно скраћеним часовима, професорима који су у обустави рада и др.

Опозициони одборници су предложили такође да се у Скупштини, одборницима, обрати и представник ученика Гимназије која је у блокади наставе. Овај предлог није прихваћен (о овој иницијативи нешто опширније у посебном тексту). На самом почетку седнице одборници су изгласали и именовање новог одборника из СНС-а – Ненада Гаврића.

Следећа тачка дневног реда био је усвајање измене плана регулације који је образложила начелница Одељења за урбанизам Даниела Дорословачки. Према њеним речима у питању је измена која се односи на уређење терена око пружног прелаза и дела бивше пруге за потребе инвестиције трговачког центра.

Након усвајања плана регулације уследила је Одлука о ангажовању екстерног ревизора за извештај о буџету за претходну годину као и усвајање Ликвидационог извештаја за Дирекцију. Одборник Милан Бокун је поставио питање спора због којег се већ годинама одлаже ликвидација Дирекције. Спор се води око потраживања за мост којим се три града терете и који се води у Касационом суду. Цифра око које се води спор је око 18.240.000 динара, а питање је било коме, уколико се спор изгуби, овај трошак пада на терет. Горан Матић, ликвидациони директор Дирекције рекао је да је у питању цифра која се дели на три града али и да то не значи да ће спор сасвим сигурно бити изгубљен. Ликвидација Дирекције траје од 2016. године.

Бурнија расправа у Скупштини покренута је током расправе о усвајања Плана рада штаба за ванредне ситуације. Ова тачка била је само повод за констатовање одборнице Иве Хормиш из УГ „Само локално“ да се једна „ванредна ситуација“ управо дешава испред зграде Општине Бечеј (где су трајали протести уз буку, пиштаљке и негодовање ученика Гимназије, професора који су обустави наставе и грађана).

Председник општине Бечеј др Вук радојевић који је непосредно пре ове тачке дневног реда дошао на заседање СО Бечеј се обратио одборницима одговарајући на прозивање опозиционе одборнице да је управо он један од разлога за дешавања напољу. Он је рекао да он не сматра да је проблем у школама у надлежности општине него Министарства, да је општина надлежна за финансирање школа и покривање материјалних трошкова. Такође је рекао да он, као неко ко више од 20 година ради у просвети, сматра да деци није мести на улици него у школама и оптужио је представнике опозиције да они стоје иза захтева ученика Гимназије које је немогуће испунити, да се крију иза деце, да их подстичу и делом снабдевају и дају им подршку. Он је такође навео да се на овај начин руши интегритет школе, да су пленуми проблематична форма одлучивања, да је упитно колико родитеља, наставника и деце подржавају блокаду школе. Нагласио је да је ово једина школа која не подржава захтеве студената него имају своје и да би уколико би они били испуњени ученици се вратили на наставу, такође је рекао и да су ти захтеви формулисани тако да не могу да буду испуњени: од извињења градоначелника Краљева студенту Николи Племићу, преко његовог извињења студентима које је вређао за шта, како каже, нико му није рекао и доказао где је он то урадио и када, до тога да он нема увида, па ни утицаја на уређивачку политику ТВ Бечеј, који је приватна медијска кућа.

Одборник Милан Бокун је затражио да се после говора председника општине гласа о повреди пословника јер он није дошао на почетак седнице када је та тачка (расправа о стању у школама) била предложена али да је искористио тачку дневног реда која нема везе са том темом да покрене то питање. Бокун је упитао и због чега Радојевић није желео расправу док је представник ученика Гимназије био ту у сали. Такође га је оптужио да стоји иза одлуке одборника СНС и СВМ који нису гласали да се расправља о томе на почетку седнице као и да странка стоји иза разних профила на друштвеним мрежама који вређају не само студенте него и ученике Гимназије па и професоре који су блокади, односно у обустави рада. Такође Бокун је поставио питање и са колико средстава општина Бечеј финансира ТВ Бечеј.

Расправа се наставила, па је поново покренуто и питање вербалних обрачуна са особама које су подржавале СНС на другом протесту који је одржан у Бечеју, да ли је било и физичких обрачуна и због чега је полиција пред ову седницу послала кордон милиције која је под пуном опремом у том тренутку била у дворишту Општине. Радојевић је одговорио да они нису тражили обезбеђење милиције него је то била процена самог МУП-а.

Након ове прилично бурне расправе наставило се са даљим радом седнице.

Најпре је усвојен план рада 2025. годину предузећа „ПотисјеБечеј“. Покренута је расправа од стране опозиције о трансфер станици, о планирању исте која траје већ годинама као и приближавању рока када ће депонија у Ботри прекорачити капацитете а трансфер станица није још започета, као и уколико се то не уради ускоро када крене одношење смећа на регионалну депонију у Кикинду колико ће та услуга да кошта грађане.

Одборници су такође усвојили и извештај за 2024. годину, и план за 2025 годину ЈП „Комуналац“. Одборник Милан Бокун издвојио је из плана неколико питања, пре свега одржавања паркинга у које се, према његовим речима, не улаже а приходи од паркирања постоје, исти случај је и са пијацама, гробљима. Такође поставио је и питање валидности докумената који су достављена Скупштини јер је појединим члановима Надзорног одбора који су потписали документе давно истекао мандат што је  нови директор овог предузећа Зоран Грбић и потврдио. Он је подсетио колико надлежности и послова обавља ово предузеће и рекао да ЈП „Комуналац“ може да усклађује своју делатност и послове које планира само у односу на субвенције које су планиране у општинском буџету. Одборници су усвојили и посебан план коришћења финансијских средстава из буџета за 2025. годину за ово предузеће.

План и програм за 2025. годину предало је ЈП „Топлана“ на усвајање у Скупштини. Одборник Стеван Косановић из УГ „Само локално“, подсетио је да је ово предузеће поново од 12. фебруара у блокади  на 33.2 милиона динара и поставио питање на који начин ово предузећа у таквој ситуацији може да рачуна на одрживо пословање. Он је пословање овог предузећа назвао неодговорним и такође напоменуо да је и директору овог ЈП пре скоро годину дана истекао мандат. Такође одборници су усвојили и посебан план коришћења финансијских средстава из буџета за 2025. годину за ово предузеће.

За разлику од претходна два ЈП „Водоканал“ је једино предузеће које већ годинама уназад послује позитивно, одборници опозиције су похвалили и документацију која је уредна. У расправи на овој тачки дневног реда било је речи о инвестицији у изградњу водовода у Бачком Петровом Селу, да ли ће ово село добити ускоро воду коју могу мештани и да пију или ће још једно време то бити само техничка вода. Директор Јечански је одговорио да је следећа инвестиција у побољшање капацитета водовода али да ће за пијаћу воду бити потребно да се изнађу додатна средства када се ова фаза заврши. Такође одборници су усвојили и посебан план коришћења финансијских средстава из буџета за 2025. годину и за ово предузеће.

У наставку седнице одборници су усвојили неке замене у управним одборима Туристичке организације и Спортског центра, у школском одбору у Техничкој школи као и у Савету за буџет Општине Бечеј.

На крају Милан Бокун је поставио и одборничко питање председнику општине Бечеј: Зашто наша деца не могу да уђу у два аутобуска стајалишта које је општина платила око 80.000 евра, јер, како каже, ова аутобуска стајалишта су климатизована а деца чекају аутобусе напољу на хладноћи. Такође је поставио и питање ко одржава и управља тим стајалиштима. Такође је напоменуо и да се са одговорима на одборничка питања касни већ више месеци.