Covid-19: Периодични извештај (1-15. марта)
Током претходне две недеље ковид епидемија је у целој земљи па и у Бечеју полако је почела да јењава па се број заражених у бечејској општини вратио на једноцифрене бројке на дневном нивоу. Током овог двонедељног периода било је дупло мање заражених него у претходном извештају, на двонедељном нивоу то је сада око 94. Тренутно је Бечеју регистровано 74 активних случајева што је скоро 5 пута мањи број у односу на претходни период. Све мање је и оних који се јављају у ковид амбуланту па је тако за две недеље тестирано 573 грађана бечејске општине. У овом тренутку је 7556 наших суграђана у Бечеју прележало ковид од почетка пандемије. Смањио се незнатно и број хоспитализованих али ту и даље треба бити на опрезу јер, према наводима лекара и стручних лица, омикрон сој поприма јачи облик како време одмиче посебно када су старије особе у питању. Тренутно у болницама и на хоспитализацији је 14 нових пацијената из наше општине. Од 21. октобра из штаба смо почели да добијамо и извештај о томе колико је званично деце тестирано и позитивно на корона вирус и у овом периоду број заражене деце је опао на само неколико, тачније 6. Према саопштењима из државног штаба тренутно је најдоминантнији омикрон сој вируса. Школе су комплетно прешле одлуком државног Штаба на редовну наставу непосредно у учионицама и за основне и за средње школе. Поред тога у промењена су још нека правила и мере. Пошто се епидемиолошка ситуација у Србији побољшава, Кризни штаб је у четвртак, 10. марта, донео одлуку да се од суботе (12. марта) укину ковид пропуснице и ограничење броја људи у затвореним просторијама а маске су сада „само препорука“ што значи да није обавезно да се носе ни у затвореним просторијама, то важи и за школе. Ипак, светски стручњаци упозоравају да је пандемија далеко од краја. На истој седници усвојене су и препоруке за грађане о додатној (бустер) вакцинацији, четвртој за грађане изнад 18. година.
Бустер (додатна, појачана) доза вакцине против ковида-19 примењује се код свих који су примили две дозе вакцине, објавио је Институт за јавно здравље „Милан Јовановић Батут“ и то:
- после најмање пет месеци од давања друге дозе, код људи који су претходно примили две дозе вакцине Фајзер Бионтек (мРНК) или Спутњик и АстраЗенека (векторске вакцине);
- после најмање четири месеца од давања друге дозе, код људи који су претходно примили две дозе Синофарма (инактивисане вакцине);
- након најмање пет месеци од давања додатне, треће дозе, код људи са урођеним или стеченим ослабљеним имунитетом.
Када је имунизација становништва се наставља и тренутно је интересовање веома слабо. Да поновимо, из Дома здравља Бечеј и даље апелују да се грађани пријаве и вакцинишу.
Да подсетимо, Светска здравствена организација саопштава да нема информација које би сугерисале да се симптоми омикрона разликују од оних код других варијанти – тако да на кашаљ, грозницу и губитак укуса или мириса и даље треба обратити пажњу. Умор, екстремни умор је један од симптома који свакако издваја овај нови сој. Симптоми код заражени особа до сада су били другачији и блажи. Пацијенти се углавном жале на болове у телу и умор. То је уочено посебно код код припадника млађе генерације, чак више него код старијих. Потреба за болничким лечењем је мања, за сада. Поред тога омикрон сој има сличне симптоме као и обичан сезонски грип и прехлада тј. температура, кашаљ и цурење носа.