Óbecse

Trendi lett a míves élelmiszer

A fiatal házaspár folyamatosan kísérletezik, hogy mivel lehetne bővíteni a termékpalettát

Аz óbecsei Bóbán házaspár kézműves termékek készítésével foglalkozik

А kézművességet elsősorban az előállítás módja és az ahhoz szükséges tudás és tapasztalat határozza meg, bár a kézműves jelző elsősorban az előállítás technológiáját jelzi. A kézműves (míves) élelmiszerektől emellett joggal elvárható, hogy ne tartalmazzanak felesleges adalékanyagokat, mesterséges anyagokat, édesítőszereket, ízfokozókat – nagyjából így határozzák meg általában a hatóságok a kézműves élelmiszerek körét.

Az óbecsei Bóbán Beáta és Zoltán „kamrapolcain” pont ilyen termékek sorakoznak. A családi spájzból először a ház ablakába költöztek a dunsztos üvegek, de nem sokkal később már egy melléképület polcait is megtöltötték a termékeik.

Meglepő módon a lekvárfőzés gondolata először a szobafestőként dolgozó Bóbán Zoltán fejéből pattant ki. Felesége, Beáta ebben is remek partnere lett.

– Mikor és miért kezdtek el kézműves élelmiszereket készíteni?

– Bóbán Beáta: Amikor a Gasztroangyalt vagy más főzőműsort néztünk, Zoli mindig mondta, hogy ő úgy szeretne ilyesmivel foglalkozni– szerintem innen indult igazából ez az ötlete. Először csak magunknak kezdtük el csinálni a lekvárokat, hiszen termeltünk is gyümölcsöt, zöldséget. Otthon is azt láttuk mindkét családban, hogy a szülők, nagyszülők lekvárt főznek, dunsztolnak… Kezdetben csak néhány fajta gyümölcsöt dolgoztunk fel, végül ezekből is annyi lett, hogy nekünk sok volt, ezért kitettük az ablakba, hátha eladjuk a fölösleget. Bennünket is meglepett a nagy érdeklődés, így egyre több lekvárt főztünk, majd elkezdtünk likőröket, szirupokat is csinálni, és a zöldségeket is többféleképpen dolgozzuk fel.

– Hogyan születik meg egy-egy termék?

– B.B.: Általában Zoli fejéből pattan ki valami ötlet, ezt követően sokat kísérletezünk a fűszerekkel, hogy összeálljon egy harmonikus ízvilág. Mindig az a célunk, hogy olyan egyedi termék szülessen, ami nem szerepel a boltok kínálatában. A végszót mindig a vásárlók mondják ki.

– Adalékanyagokat nem használnak, de mivel tartósítanak, és ké- szülnek-e cukormentes termékek?

– B.Z.: A gyümölcs legjobb tartósítószere a cukor, a zöldségé pedig a só. Régen olyan szilvatermések voltak, hogy a nagyszüleinknek nem kellett hozzáadni cukrot a lekvárhoz, de a mai gyümölcsök már nem ilyenek, ráadásul az emberek cukorigénye is nagyobb lett. Jelenleg az édesebb gyümölcsökhöz is adunk minimális mennyiségben cukrot, de kizárólag  a tartósítás miatt, ezt fel is tüntetjük a csomagoláson. Az idei évet a kí- sérletezésre szánjuk, ki kell még tapasztalnunk, hogyan működhetnek a cukormentes változatok, mert egyre nagyobb erre az igény. Rögtön fo- gyasztható rostos gyümölcsleveket is szeretnénk csinálni, ebből is lenne cukormentes változat. Ennek a tervnek a megvalósítását segítik azok a kisgépek is, amelyeket nemrégiben vásároltunk meg.

– Hányféle gyümölcsből, zöldségből miféle termékek készülnek jelenleg?

– B.B.: A házi lekvárkínálatunk az örök klasszikusokból – meggyből, sárgabarackból, szilvából – áll, de emellett vannak másfajta lekvárjaink és dzsemjeink is, a szokásos ízeken felül például banános vagy almás-ki- vis. Nagyjából ugyanezek a gyümölcsök megjelennek a szirupokban és  a likőrökben is, de ez utóbbiakból krémlikőröket is készítünk. Szeretik a vásárlók a natúr és ízesített – rozmaringos, kakukkfüves, bazsalikomos, petrezselymes, chilis, baconös -, sóval tartósított fokhagymakrémünket, ami főzéshez, sütéshez van előkészítve: csak egy kiskanállal kell belőle az ételbe tenni, és rendes íze van, nem mint a fokhagymapornak. Ha tejföllel, túróval elkeverjük, pirítósra, lángosra is kerülhet belőle. A mi paprikakrémünk vöröshagymával, fokhagymával, paradicsommal, sóval készül, és ugyancsak a főzéssütés finom ízű fűszere. A zöld chiliből is csinálunk egy ütős krémet, vöröshagymakrémünk is van, többféle chilipaprika savanyításával készül a Hot mixünk, és a piros sütni való paprikát is savanyítjuk fokhagymával. Savanyúságként nagyon bevált a fokhagyma rozmaringgal, babérlevéllel, szemesborssal – az állaga roppanós, nincs erős íze és emellett jó immunerősítő is. Tavaly csináltunk először házi ajvárt, és nagyon gyorsan elfogyott mind, olyan sikere lett, hogy nem tudtuk kielégíteni a vásárlók igényeit – az idén erre jobban rákészülünk. A salátaöntetként igen népszerű, hidegen sajtolt napraforgóolajból készült fűszerolajból hatféle – citromos, lestyános-zelleres, kakukkfüves, rozmaringos, bazsalikomos és fokhagymás – van a kínálatunkban. A házi vetegánkban pedig minden megszokott vegetás zöldség szerepel, de a mi üvegünkben nincsenek mesterséges anyagok és ízfokozók, a fűszereket saját levükben, sóval tartósítjuk.

– Milvel magyarázzák az igényt ezekre a termékekre?

– Bóbán Zoltán: A fiatalok közül kevesen foglalkoznak ezzel, az idő- sebbek egy része pedig úgy döntött, hogy nem éri meg nekik saját részre annyit pancsolni, mivel sokszor rájuk szárad vagy megromlik a lekvár. Ha üvegenként veszik meg, ez a veszély nem fenyegeti őket, ráadásul nagyobb a választék is. A kezdetekben voltak kétségeink, mert a gyerekek körében az eurokrém mindent visz, de a vásárokon már a fiatal szülők inkább ezeket a lekvárokat keresik, és csokikrémből is inkább a kézművest vásárolják. Az első lekváros üvegeink öt évvel ezelőtt kerültek ki az ablakba, négy éve csináljuk nagyobb elánnal a gyümölcsfeldolgozást és három éve fesztiválozunk, vásározunk – ezzel indult be komolyabban az értékesítésünk is, mert addig csak háztól és interneten keresztül adtuk el a termékeinket.

– Milyen hozzávalókkal dolgoznak?

– B.Z.: Az általunk feldolgozott gyümölcs és zöldség jó minőségű és egészséges, mert mi nem a jószágnak vagy a cefrébe szánt termést hasznosítjuk. A termések 30-40 százaléka saját, a többit olyan helyi termelőktől vásároljuk, akik szermaradványok nélkül értékesítik a gyümölcsöt, zöldséget – ha nem így lenne, az az ízek és az egészségünk rovására menne.

– Tervezik-e gyümölcsös telepítését?

– B.Z.: Igen, de jelenleg a termelést kell hatékonyabbá tennünk gépesítéssel. Mivel a Prosperitati Alapítvány pályázatairól lekéstünk, a hazaiak feltételeinek pedig nem tudunk megfelelni, önerőből vagyunk kénytelenek beruházni. Ha ezen túllendülünk, bővülhet a gyümölcsösünk is, bár egyelőre óriási kihívásnak látom a gyümölcstermesztésés feldolgozás egyidejű megvalósítását.

– Egyelőre munka mellett dolgozzák fel a gyümölcsöket és zöldségeket. Lehet-e ebből főfoglalkozás a jövőben?

– B.Z.: Mi nagyon szeretjük ezt csinálni, én élvezem a kísérletezést, az újdonságokat, és hát szeretem a hasamat is…Ha el is fáradok, másnap újult erővel látok munkához, de egyelőre a szobafestés mellett csinálom. Szép lenne egy napon odajutni, hogy csak ezzel foglalkozzunk.

F.R.